Poczuj magię świąt. Przygotuj salon na Boże Narodzenie

Święta to wyjątkowy okres w ciągu roku. Każdy ze swojego dzieciństwa pamięta, ten radosny domowy galimatias i mnóstwo osób krzątających się po pomieszczeniach. Każdy miał swoją rolę i zadanie do spełnienia. Kobiety zajmowały się przygotowaniem potraw oraz dekoracji. Mężczyźni natomiast przynosili do domu choinkę oraz ozdoby choinkowe, a następnie ją przyozdabiali. Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować dom na Boże Narodzenie, aby zachować świąteczny nastrój w salonie.

Świąteczny salon.Świąteczny salon. Fot. Shutterstock

Dekoracje świątecznego salonu

Jak już zostało wspomniane powyżej czas świąt to czas rodzinny. Natomiast, aby dało się wyczuć i skorzystać ze świątecznego klimatu, także pokój dzienny oraz salon powinien pięknie wyglądać. Sklepy oraz producenci prześcigają się w oferowanych ozdobach. Posiadają szeroki asortyment.

Wystawy sklepowe prezentują świąteczne dekoracje, aby zaakcentować w każdym domu świąteczny klimat oraz świąteczny wystrój. Jednym słowem, aby dało się wyczuć świąteczną atmosferę połączoną z magią świąt.

W świątecznym salonie nie może zabraknąć rzeczy, które nierozerwalnie wiążą się z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, a jest nim przede wszystkim żywe drzewko — choinka. Żywa choinka zazwyczaj stoi zazwyczaj w każdym salonie w wyjątkowym miejscu, aczkolwiek nie skrada ona swoją pozycją najważniejszego tego czasu miejsca, jakim jest świąteczny stół. Zapach choinki to również ważny zapach tego okresu, który unosi się przez całe mieszkanie wśród wszystkich domowników. Należy tak dobrać ozdoby, bombki, świece oraz stroiki wraz z choinką, aby podkreślały ten szczególny czas, a jednocześnie komponowały się z ogólnym wystrojem dekoracji wnętrza.

Jeżeli natomiast w naszym wnętrzu nie planujemy żywego drzewka, warto zadbać o jak najlepszą imitację choinki. Wykonaną z dobrego materiału. Jeżeli chcemy przygotować salon na święta, a jest mniejszy, drzewko możemy zastąpić lampką, bądź figurką, która ozdobi meblościanki do salonu. Będzie to doskonały pomysł na podkreślenie święta.

Dodatkowo możemy przygotować dom, zawieszając na drzwiach salonu oraz drzwiach wejściowych stroiki w podobnym do siebie kolorze, może to być np. butelkowa zieleń, bardzo modna w ostatnim czasie. Zimowy klimat podkreślą zielone gałązki przyprószone śniegiem. Zamiast śniegu możemy wykorzystać do aranżacji ozdób spray z białą bądź srebrną farbą. Będzie to miało spektakularny efekt.

Stół wigilijny w rustykalnym stylu.Stół wigilijny w rustykalnym stylu. Fot. Shutterstock

Blask w salonie

Jeżeli posiadamy już przygotowane wnętrze, pamiętaj, że klimat to także gra świateł. Najlepiej przygasić główne oświetlenie pokoju. W ten wyjątkowy czas możesz wykorzystać pięknie świecące lampki na choince oraz podkreślić nastrój twojego domu wykorzystując lampiony. Pięknie będą się komponować świeczki w drewnianych latarenkach w stylu boho, które będą zdobić meble do salonu. W oknach salonu możemy powiesić na żyrandolach światełka led na przykład w kształcie śnieżynek. Jest to idealny moment na wykorzystanie takich światełek w tym okresie. Półmrok panujący w pomieszczeniu, w którym rozświetla się światło ze świecy, równie pięknie akcentuje religijny charakter tych świąt. Narodziny Jezusa Chrystusa, i nadzieje, jaką niesie to wydarzenie i radość, którą ogarnia cały dom i wszystkich naszych gości. Wspólne śpiewanie kolęd po wieczerzy to również wyjątkowy czas. Możesz przygotować teksty z kolędami dla wszystkich. Często spotykane dodatki w sklepach, które możemy nabyć to także, okolicznościowe charakterystyczne kubki, elfy, skrzaty czy renifery.

Idealnie przystrojony stół

Gdy już posiadamy przystrojony pokój, należy przejść do przygotowania stołu oraz zastawy do pomieszczenia. Nakrycie stołu to oczywiście piękny świąteczny obrus oraz świąteczna zastawa. To jest właśnie ten moment, w którym warto wyciągnąć najlepszą zastawę, piękne serwetki, najlepiej tematycznie i kolorystycznie dobrane pod ten czas. Na stole w pokoju dziennym może zostać postawiona piękna gwiazda betlejemska. Do wystroju wnętrz oraz stołu można wykorzystać także ozdoby takie jak szyszki, świeczniki czy orzechy.

Tak przygotowany salon, to klucz do stworzenia idealnej świątecznej atmosfery, która udzieli się domownikom, gdy przyjdzie czas zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy i przygotowaniach do świąt. Przygotowując dom, oraz potrawy, nie zapomnijmy o tym co najważniejsze — o ludziach, to z nimi ten czas jest wyjątkowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.