Jaki wideorejestrator samochodowy wybrać? Podpowiadamy

Wideorejestratory samochodowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Są funkcjonalne i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jakie jeszcze mają zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora? Jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Wideorejestratory samochodowe są coraz bardziej popularne. Jak działają? Przymocowana do przedniej szyby samochodu kamera nagrywa podczas jazdy wszystko, co dzieje się przed i za samochodem. Zajmują mało miejsca, dzięki czemu nie zmniejszają widoczności, ale poprawiają pewność siebie i komfort jazdy, nagrywając całą trasę. Na swojej drodze spotykamy różnych kierowców: mniej i bardziej ostrożnych. O wypadek nietrudno, nawet jeśli ty sam jedziesz, przestrzegając wszystkich przepisów ruchu drogowego. Każda kolizja kosztuje wszystkich jej uczestników przede wszystkim mnóstwo stresu, nerwów i wymaga rozstrzygnięcia, kto zawinił. Z pomocą przychodzi wideorejestrator samochodowy, który warto zamontować w każdym aucie.

Wideorejestrator samochodowyWideorejestrator samochodowy Fot. shutterstock

Wideorejestrator do samochodu - zalety

Wideorejestrator samochodowy tu urządzenie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim przydaje się w sytuacjach spornych przy wypadkach i kolizjach drogowych. Jeśli dużo i często wyjeżdżasz w dłuższe trasy, jeździsz po mieście, na pewno nie raz zdarzyła ci się sytuacja, w której przydałby się wideorejestrator. Nie jesteś w stanie mieć oczu dookoła głowy, a urządzenie pozwoli zarejestrować i udokumentować wiele sytuacji, które w razie kryzysowej sytuacji pomogą wyjść z opresji.

Ktoś wymusił pierwszeństwo? Zdarzyła ci się stłuczka? Jesteś świadkiem potrącenia pieszego? Nagranie z wideorejestratora pozwoli na szybkie ustalenie sprawcy. Każde nieprzewidziane zdarzenie drogowe zostanie nagrane, a nagranie może posłużyć jako dowód na policji lub w sądzie. Warto pamiętać, by nie dzielić go na części, ponieważ może zmniejszyć to jego  autentyczność.

Warto wybrać wideorejestrator dobrej jakości, by nagrany obraz był wyraźny. Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre firmy ubezpieczeniowe uznają nagranie z wideorejestratora za dowód, a niektóre oferują niższe składki dla właścicieli pojazdów, którzy mają w samochodzie wideorejestrator.

Wideorejestrator samochodowyWideorejestrator samochodowy Fot. shutterstock

Wideorejestrator samochodowy - na co zwrócić uwagę?

Wybierając wideorejestrator samochodowy warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które zwiększają funkcjonalność urządzenia. Każdy producent ma obowiązek przedstawić parametry sprzedawanego sprzętu. Przed zakupem warto w internecie obejrzeć nagranie z konkretnych wybranych modeli wideorejestratorów, by porównać jakość obrazu.

Istotna jest rozdzielczość nagrywania - im wyższa, tym obraz będzie lepszej jakości. Lepszy obraz zajmie więcej miejsca, a więc niezbędne będzie urządzenie o większej pamięci lub bardziej pojemna karta pamięci.

Kolejną kwestią jest płynność nagrywania. Nie chcielibyśmy, by w najbardziej potrzebnym i kluczowym momencie podróży, kolizji obraz się zawiesił lub rozmazał. Minimalna płynność nagrywania powinna wynosić 30 klatek na sekundę. Dobrej jakości wideorejestratory samochodowe nagrywają nawet 60 klatek na sekundę. Urządzenie powinno umożliwić odtwarzanie w zwolnionym tempie, nie zaburzając płynności nagrania.

Ważną rolę odgrywa rodzaj soczewki obiektywu, czyli materiał, z którego jest wykonany. Wyróżniamy modele ze szkła lub plastiku - szklane są trwalsze i dają lepszy obraz. Warto wziąć pod uwagę także kąt widzenia obiektywu. Najlepiej wybrać model z jak najszerszym kątem widzenia, dzięki czemu obejmie on większy kadr.

Na uwagę zasługują wideorejestratory z trybem nocnym, dzięki czemu właściciel pojazdu ma możliwość monitorowania w nocy auta, które pozostało np. na niestrzeżonym parkingu - to przydatne w przypadku prób kradzieży oraz uszkodzeń. Jak działa wideorejestrator z trybem nocnym? W momencie, gdy wykryje uderzenie, kamera rozpoczyna nagrywanie.

Wideorejestrator samochodowyWideorejestrator samochodowy Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA