Jaki robot sprzątający? - modele do podłogi i do mycia okien

W czystym domu o wiele milej się mieszka. Na pewno nie jednego z nas denerwują paprochy na podłodze, które przyczepiają się do stóp, okruchy na dywanie i brudne okna ze smugami. Codzienne odkurzanie i mycie okien, nawet raz na jakiś czas nie są uwielbianymi zajęciami. Z pmoca przychodzi robot sprzątający. Mamy modele do podłóg, dywanów oraz roboty, które wyręczą cię w myciu okien. Przekonaj się!

Robot sprzątający - zalety

Robot sprzątający z całą pewnością nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, jednak będzie nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu codziennego porządku w domu. Coraz chętniej decydujemy się na jego zakup. To nowoczesne urządzenie, które pracuje automatycznie i nie potrzebuje zaangażowania żadnego z domowników..

Jakie ma zalety? Przede wszystkim robot sprzątający pozwala na oszczędność czasu. Jego praca jest energooszczędna, nie zużywa zbyt dużo energii, nie generuje też hałasu. Jest dość niski, dzięki czemu bez trudu posprząta powierzchnie podłogi pod łóżkiem czy pod meblami na nóżkach.

Na uwagę zasługują modele zdalnie sterowane, które umożliwiają uruchomienie robota sprzątającego nawet, gdy nie ma nas w domu. To świetna opcja! Będąc w pracy lub w drodze do domu, włączamy robota poprzez aplikację na smartfonie i wracamy do idealnie wysprzątanego mieszkania. Warto zainwestować w porządny model robota, który poradzi sobie ze sprzątaniem podłóg, dywanów, a także zwierzęcej sierści. 

Robot sprzątającyRobot sprzątający Fot. shutterstock

Jaki robot sprzątający wybrać?

Najważniejszym parametrem robota sprzątającego jest moc jego silnika, która określa z jaką prędkością i siła jest w stanie pracować urządzenie. Ważne, by system ssący w robocie był odpowiedni, dzięki czemu sprzęt szybciej będzie zbierał zanieczyszczenia. Robot po domu będzie jeździł około 2 godzin, dzięki czemu podłoga będzie idealnie czysta, pozbawiona paprochów oraz okruchów. Optymalnie, moc ssania robota sprzątającego powinna wynosić 1800-300 Pa, dzięki czemu sprzęt sprawdzi się jako robot sprzątający do dywanów oraz robot sprzątający do sierści.

Kolejną kwestią jest pojemność akumulatora. Im będzie ona większa, tym robot będzie dłużej sprzątał bez konieczności ładowania. Przykład? Czas pracy 150 minut to konieczność baterii o pojemności 2600 mAh. Warto zwrócić uwagę także na czas ładowania urządzenia, niektóre naładują się w godzinę lub dwie, inne potrzebują ich aż 5.

Zwróć uwagę na pojemność pojemnika na odpady. W przypadku robota sprzątającego z mopowaniem - pojemnika na wodę. Im pojemnik jest większy, tym dłuższy czas sprzątania bez jego opróżniania.

Istotne są rodzaje filtrów. Bezkonkurencyjny jest filtr HEPA, który sprzyja alergikom, ponieważ pochłania kurz, roztocza, wirusy i wszystkie zanieczyszczenia. Wyróżniamy roboty sprzątające odkurzające, mopujące oraz myjące. Sprzątają one standardowo, jeżdżąc zygzakiem, miejscowo, czyli w kółko lub przy krawędzi, zataczając coraz mniejsze kontury.

Jaki robot sprzątający wybrać? Warto wziąć pod uwagę modele z dodatkowymi funkcjami. Sprawdzi się programator pracy, który umożliwi określenie czasu pracy robota na czas, kiedy domownicy są poza mieszkaniem. Wygodę zapewni sterowanie poprzez aplikację oraz powrót urządzenia do stacji dokującej po zakończonym sprzątaniu. Świetnie sprawdzi się funkcja spot - w przypadku, gdy należy posprzątać konkretne miejsce, gdzie coś się rozsypało lub rozlało.

Jaki robot sprzątający z funkcją mopowania? Do zbiorniczka należy nalać wodę i dodać detergent. Do podstawy robota przyczepiamy ściereczkę z mikrofibry, wielokrotnego użytku, którą robot sprząta podłogę. W sklepach znajdziemy roboty sprzątające do 1000, 1500, 2000 złotych, warto określić swój budżet i wybrać się po zakup urządzenia.

Robot sprzątającyRobot sprzątający Fot. shutterstock

Robot do mycia okien

Mycie okien to zdecydowanie najbardziej znienawidzona praca domowa. Na szczęście z pomocą przychodzą roboty do mycia okien, które będą nieocenionymi pomocnikami. Dzięki nim okna będą lśniły czystością o wiele częściej!

Robot do mycia okien wyglądem przypomina glonojada. Urządzenie wbudowany ma specjalny silnik oraz próżnię, która umożliwia umocowanie robota na szybie okna. Atutem sprzętu jest fakt, że porusza się zarówno w pionie, jak i poziomie. Bez trudu umyje wszystkie okna, nawet dachowe. Wystarczy umieścić go na szybie i uruchomić. Robot porusza się z ogromną precyzją i czyści szybę milimetr po milimetrze.

Urządzenie samo wykrywa krawędzie okna, dzięki czemu samodzielnie zmienia kierunek swojej pracy. Do zestawu dołączony jest pilot, który pozwala na zdalne sterowanie, specjalna szmatka oraz płyn do czyszczenia. Robot do mycia okien wyposażony jest w zasilacz z kablem, najczęściej o długości 5 metrów. Wiele modeli pracuje także przez 30 minut bez potrzeby podłączenia do prądu.

Jaki robot sprzątający wybrać do okien? Zobaczcie nasze propozycje:

Robot do mycia okienRobot do mycia okien Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.