Czytnik kart pamięci - pomoże szybko odczytać dane

Masz w domu mnóstwo zapełnionych kart pamięci: od telefonu, tabletu, kamery, aparatu fotograficznego? Szukasz szybkiego sposobu na odtworzenie danych? Przyda się czytnik kart pamięci! Jak działa czytnik kart i jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!

Czytnik kart pamięci - do czego służy?

Z każdej strony jesteśmy otoczeni technologią. Każdy z nas ma smartfon, w niemal każdym domu znajdziemy tablet, aparat fotograficzny lub kamerę. Im więcej domowników i urządzeń, tym więcej kart pamięci. W momencie, gdy poszukujemy pilnego pliku tekstowego lub zdjęciowego, zależy nam na czasie, stajemy przed dylematem jak w szybki i prosty sposób przeszukać wszystkie karty pamięci, nie przekładając ich tym samym do urządzenia, a następnie zastanawiać się jak je łatwo przekopiować czy przesłać. Z pomocą przychodzi czytnik kart pamięci. To świetne urządzenie niewielkich rozmiarów, dzięki czemu jest bardzo poręczne, a dodatkowo banalne w obsłudze. Czytnik umożliwia odczytywanie zapisanych materiałów z każdej karty pamięci, a także ich zapis.

Prezentujemy czytniki kart pamięci zewnętrzne, do którego należy włożyć zapełnioną kartę pamięci, a następnie podłączyć gadżet do sprzętu, na którym chcemy pliki odtworzyć - może to być tablet, smartfon, telewizor, laptop. Czytnik podłączany jest poprzez port USB. Atutem gadżetu jest niewygórowana cena, prosta instalacja oraz fakt, że jest kompatybilny z każdym sprzętem.

Czytnik kart pamięciCzytnik kart pamięci Fot. shutterstock

Rodzaje czytników kart

Czytnik kart sim do laptopa umożliwia szybki odczyt i zapis danych. Przeznaczony jest do kart microSD, microSDHC oraz microSDXC, dzięki czemu użytkownik bez problemu może dokonać szybkiej transmisji danych między kartą a komputerem stacjonarnym czy laptopem. Zaletą czytnika jest kompaktowy rozmiar.

Zewnętrzny czytnik kart SD do telefonu wyposażony jest we wtyczkę USB, bardzo często posiada kilka portów USB oraz czyttnik kart pamięci SD i microSD. Czytniki nie wymagają instalacji oprogramowania ani sterowników, automatycznie po podłączeniu nawiązują łączność z urządzeniem.

Na uwagę zasługuje czytnik kart pamięci z funkcją kopiowania, takie modele oferuje jedynie kilka marek, jednak taka funkcja szczególnie zainteresuje fotografów oraz posiadaczy bardzo ważnych dokumentów. Czytnik kart tego typu umożliwia kopiowanie danych na inny nośnik pamięci bez potrzeby podłączenia do komputera.

Czytnik kart z chipem umożliwia używanie płatniczych kart elektronicznych z urządzeniami: laptopem, notebookiem, tabletem, komputerem stacjonarnym. Karty elektroniczne mają pamięć modyfikowalną i możliwy jest na nich wielokrotny zapis danych, są też zdecydowanie trwalsze. Dostęp do danych zapisanych na karcie zabezpieczony jest na przykład kodem PIN. Czytnik kart z chipem wykorzystywany jest w systemach zawiązanych z bezpieczeństwem systemów informatycznych, weryfikacją tożsamości.

Czytnik kart kierowcy z programem to gadżet przeznaczony dla kierowców przebywających w podróży służbowej w okresie dłuższym niż 28 dni, którzy muszą samodzielnie dbać o pobieranie danych z karty kierowcy do tachografu. Czytnik kart kierowcy z programem wykorzystywany jest do archiwizacji na serwerze pocztowym, w oddziałach firm transportowych, które przesyłają pliki do centrali oraz kierowców, którzy odczytują i przesyłają pliki do pracodawcy. Gadżet określany jest jako czytnik karty kierowcy z programem Tachobit.

Czytnik kart pamięciCzytnik kart pamięci Fot. shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika kart pamięci?

Wybierając czytnik kart pamięci warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotny jest rodzaj obsługiwanych kart, prędkość odczytu, interfejs, a także cena urządzenia. Wybór zależy od użytkownika - czy będzie to czytnik dedykowany wielu modelom kart czy dedykowane urządzenie.

Warto zwrócić uwagę czy czytnik kart ma możliwość podłączenia do urządzenia, na którym chcemy odczytywać dane. Jeśli jest to drukarka lub komputer stacjonarny czy telewizor niezbędny będzie port USB. Jeśli jednak kupiłeś nieodpowiedni czytnik i nie masz możliwości jego podłączenia, warto poszukać praktycznych przejściówek, które dostępne są w sklepach z wyposażeniem RTV i AGD.

Kluczową rolę w czytnikach kart pamięci odgrywa także prędkość odczytu danych, która zależy od rodzaju karty pamięci oraz rodzaju złącza. Sprawdzi się port USB 2.0 - przesyłanie danych z prędkością 30-40 MB/s lub port USB 3.0, który przesyła dane z prędkością 300 MB/s.

Czytnik kart pamięciCzytnik kart pamięci Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA