Jaka fuga do jakich płytek? Rodzaje właściwości, zastosowanie

Wykończenie ścian i podłóg płytkami to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, zwłaszcza do pomieszczeń takich jak łazienki, czy kuchnie. Same płytki jednak często nie wystarczą, potrzeba jeszcze odpowiedniej fugi. Kolorystyka fugi jest ważna, ale równie ważny jest sam rodzaj fugi. Zobacz, jak wybierać fugi, aby ten element dobrze pasował do pozostałych części. Ważne jest to, aby nastąpiło odpowiednie dopasowanie właściwości fugi do występujących warunków w pomieszczeniu. Właściwie dopasowana fuga podkreśli końcowy wygląd okładziny ceramicznej.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Fugi - rodzaje

Fugi do płytek to szeroka oferta różnorodnych materiałów, które służą do dekoracyjnego wykańczania ścian i podłóg. Najczęściej stosowana jest fuga cementowa oraz fuga epoksydowa. Ze względu na szeroką ofertę możesz łatwo dobrać kolor fugi do barwy okładziny.

Fugi cementowe

Jest to jedna z najpopularniejszych fug, gdyż posiada bardzo szeroki zakres zastosowań. Szczególnie często stosowana jest do spoinowania płytek ceramicznych. kamienia naturalnego bądź pustaków szklanych. Fugę cementową używamy w nieodkształcalnych podłożach wewnątrz pomieszczeń. Gruboziarnista konsystencja nadaje się do fugowania płytek ułożonych na zewnątrz. Najczęściej wykorzystywana jest do fugowania małych płytek ceramicznych. Zaprawy cementowe dostępne są w wielu kolorach.

Fugi epoksydowe do płytek

Fuga powstaje z połączenia żywicy epoksydowej wraz z utwardzaczem, a czasami dodatkowo wzbogaca się ją o piasek kwarcowy. Dzięki zastosowaniu tej wyjątkowej mieszanki fuga charakteryzuje się wysoką elastycznością, odpornością na wodę oraz wysoką temperaturę. Najczęściej stosowana do spoinowania płytek ściennych. Można je stosować z powodzeniem do fugowania płytek układanych w garażach czy wiatrołapach. Fugi epoksydowe są odporne na wchłanianie substancji powodujących trwałe zabrudzenia. Spoiny epoksydowe mogą służyć do zafugowania np. płytek w kuchni.

Fugi cementowo-epoksydowe

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Fug cementowych używa się szczególnie do fugowania nieporowatych płytek ceramicznych zarówno szliwionych jak i nieszkliwionych. Chętnie jest ona stosowana do płytek narażonych na trudne warunki eksploatacji np. na wilgoć, na wysokie obciążenia oraz kontakt z substancjami chemicznymi. Ten rodzaj fug można stosować przy spoinowaniu płytek zarówno cienkich jak i tych grubszych. Nadają się szczególnie w miejscach, gdzie płytki są układane na podłożach odkształcalnych oraz ogrzewaniu podłogowym.

Możliwości doboru koloru fugi

Możemy podkreślić kolorystykę płytki, poprzez dobranie odpowiedniego fugi. Znaczenie ma nie tylko rozmiar fugi, ale także szerokość spoiny i kolor. Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta fug. Jaki kolor natomiast dobrać do naszego wnętrza? Najlepiej, aby dopasować kolor fugi do płytek w danym pomieszczeniu. Konkretny kolor fugi podkreśli właściwości użytkowe pomieszczenia. Ponadto źle dobrana fuga może zniszczyć efekt pięknych płytek. Dopasowane kolorystycznie fugi pod okładziny ceramiczne podkreśli ciekawy układ płytek ceramicznych.

Należy jednakże pamiętać, aby do płytek kamiennych nie stosować fugi kontrastującej. Zalecane jest, aby fuga do okładziny kamiennej była w zbliżonym do niej kolorze. Kontrastowy kolor fugi mógłby odwracać uwagę od naturalnej tekstury i koloru kamienia.

Jaka fuga do płytek ceramiczny? W zależności od danego pomieszczenia możemy z powodzeniem dobrać kolor, który będzie kontrastował z płytką. Jeżeli zależy nam, aby podłoga stanowiła jednolitą całość, zalecane jest użycie do jasnych płytek użyć fugi w kolorze zbliżonym do położonej płytki. Fugi w kolorach dominujących i kontrastowych są chętnie stosowane do nowoczesnych wnętrz. Ciemniejsze odcienie fug będą super rozwiązaniem do miejsc narażonych na zabrudzenie. Kolor fugi zależy od tego, do jakiego pomieszczenia spoinę wybieramy. Na rynku możemy znaleźć także fugi dekoracyjne wzbogacone o np. brokat. Pracownik sklepu pomoże dobrać kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych.

Fuga wąska czy szeroka?

Szerokość fugi również posiada spore znaczenie. Wyróżniamy dwie szerokości, wąską oraz szeroką. Wąskie to zazwyczaj szerokość około 5-7 mm, natomiast szeroka wynosi do 2 cm. Która szerokość zastosować? W zależności od wielkości oraz rodzaju płytki. Najczęściej stosowane są wąskie spoiny od 5 do 7 mm. Szerokie fugi stosowane są najczęściej na zewnątrz szczególnie na balkonach. Szerokie spoiny doskonale sprawdzają się do dekoracyjnego wykończenia wnętrz. Wąska fuga stosowana jest w przypadku mozaiki szklanej.

W zależności od rodzaju płytek musimy zdecydować, jaką fugę użyjemy, aby pasowała do koloru płytki ceramicznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA