Jak wyczyścić klawiaturę? Oto 9 skutecznych i niedrogich sposobów

WiB
09.12.2021 15:48
Jak wyczyścić klawiaturę z kurzu, pyłków i innych zabrudzeń? Przedstawiamy 9 sprawdzonych, skutecznych sposobów, które nie uszkodzą sprzętu i pomogą w stworzeniu higienicznego miejsca pracy.

Klawiatura i akcesoria komputerowe.Klawiatura i akcesoria komputerowe. Fot. Shutterstock

Czyszczenie klawiatury, komputerów i innych sprzętów elektronicznych, z których korzysta się na co dzień jest niezwykle ważne. Zwłaszcza w tych trudniejszych, pandemicznych czasach. Jak to robić dobrze, by nie uszkodzić żadnego ze sprzętów? Podpowiadamy. 

Na klawiaturze i sprzętach elektronicznych osiada się najwięcej bakterii i zarazków. Dlatego należy o nie bardzo dbać i regularnie czyścić. Każdego dnia, zanim rozpocznie się pracę i zacznie się z nich korzystać. Jak czyścić klawiaturę? Sposobów jest kilka. Zobaczcie. 

  • Jednym z podstawowych jets czyszczenie klawiatury patyczkami do uszu czy też ścierką z mikrofibry nasączoną detergentem dezynfekującym z alkoholem izopropylenowym lub wodą mydlaną. 
  • Sprężone powietrze można kupić w każdym sklepie z akcesoriami do komputera. Podczas jego używania należy zachować kilka centymetrów odległości między rurką doprowadzającą, a klawiaturą. Rurkę warto też trzymać pod kątem, to ułatwi pozbycie się zanieczyszczeń.
  • Chusteczki antybakteryjne są dobre do wyczyszczenia klawiatury z zewnątrz, by pozbyć się wszelkich zarazków.
  • Niewielki odkurzacz USB doskonale radzi sobie z usuwanie okruchów i innych drobnych resztek jedzenia. To niedrogi sprzęt, dlatego warto w niego zainwestować. Można go kupić już za 10 zł. 

Klawiatura podświetlana.Klawiatura podświetlana. Fot. Shutterstock

  • Masa plastyczna Cyber Clean. Należy ją rozprowadzić na całej klawiaturze, by usunąć wszystkie drobne brudy. Ponadto masa jest bakteriobójcza. Cena? Kosztuje około 25 zł.
  • Żółte karteczki samoprzylepne są metodą pracochłonną, ale skuteczną i niedrogą w usuwaniu zanieczyszczeń z klawiatury. Część z klejem należy wsunąć między klawisze. Po tej czynności wszelkie okruchy powinny przykleić się do kartki.
  • Taśma samoprzylepna - działa na tej samej zasadzie, co karteczki samoprzylepne.
  • Suszarka do włosów - oczyszcza klawiaturę za pomocą cieśnienia powietrza. To metoda bardzo skuteczna. Należy jednak uważać, by wydmuchiwane powietrze nie było zbyt gorące, można przegrzać klawiaturę.
  • Rozkręcenie klawiatury jest sposobem pracochłonnym, ale skutecznym i nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Decydując się na taką metodą, warto pamiętać, by przed czyszczeniem usunąć klawisze za pomocą niewielkiego śrubokrętu. Wszystko należy umyć wodą z dodatkiem detergentu. Potem dokładnie wysuszyć i ponownie złożyć w całość. 

Teraz już wiesz jak wyczyścić klawiaturę z kurzu i pyłków. Wybierz najlepszy sposób dla siebie i ciesz się czystym sprzętem. Na takim o wiele lepiej się pracuje. 

Więcej o: