Zestaw garnków na indukcję - czym kierować się przy wyborze?

Karolina Kielak
10.12.2021 11:15
W nowoczesnych kuchniach prym wśród płyt grzewczych wiodą modele indukcyjne. Nie każdy zestaw garnków będzie przystosowany do gotowania na tego typu płycie. Jaki zestaw garnków na indukcję wybrać? Jaką budowę, wielkość i z jakiego materiału powinny być wykonane? Podpowiadamy!

Płyta indukcyjna - jak działa, jakie ma zalety?

Urządzając kuchnię lub remontując, z pewnością staniesz przed dylematem jaką płytę grzewczą najlepiej będzie wybrać. Prym do niedawna wiodły płyty gazowe oraz ceramiczne. Coraz chętniej jednak wybierane są modele indukcyjne. Jedynym mankamentem płyt indukcyjnych jest konieczność posiadania przystosowanych do płyty garnków, które umożliwią gotowanie.

Jak działa płyta indukcyjna? Ten rodzaj płyty grzewczej wbudowane ma miedziane zwoje, umieszczone pod ceramiczną powłoką. Kluczową kwestią, by indukcja zadziałała jest ustawienie naczynia w odpowiednim miejscu. Płyta indukcyjna nie ma grzałki, ani źródła ognia. Cewki znajdujące się pod płytą wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne powodujące nagrzewanie się naczynia. Podgrzewa się nie płyta, a naczynie i jego zawartość. Płyty indukcyjne produkowane są w różnych rozmiarach - od 30 do nawet 90 cm szerokości, i kształtach - kwadratowym, prostokątnym.

Jakie zalety ma płyta indukcyjna? Przede wszystkim gwarantuje ona oszczędność energii. Jeśli obawiasz się, że płyta na prąd będzie mało ekonomiczna, bardzo się mylisz. Czas przygotowywania posiłków jest zdecydowanie krótszy niż na innych płytach, urządzenie szybko dostosowuje się do naczyń, ich wielkości, ale też rozłącza grzanie, gdy zdejmiemy garnek czy patelnię. Atutem płyt indukcyjnych jest idealnie gładka powierzchnia, dzięki czemu czyszczenie jest dużo łatwiejsze. Kusi minimalistycznym i eleganckim wylądem. Płyta indukcyjna jest bezpieczna - koniec z poparzeniami, ponieważ ciepło wytwarza się jedynie we wnętrzu garnka, płyta przejmuje tylko ciepło od nagrzanego garnka, ale nie jest gorąca.

Garnki na indukcjęGarnki na indukcję Fot. shutterstock

Zestaw garnków na indukcję - czym różnią się od klasycznych?

Płyta indukcyjna wymaga garnków ze specjalnego tworzywa. Niezbędne są naczynia, które umożliwiają przenikanie strumienia elektromagnetycznego - sprawdzą się zestaw garnków na indukcję z metalu ferromagnetycznego. Warto pamiętać, że pole elektromagnetyczne, jakie wytwarza płyta indukcyjna może przenikać do naczynia wykonanego nie z każdego materiału. Powierzchnia garnków na indukcję powinna mieć płaską powierzchnię, dzięki czemu ciepło będzie równomiernie rozprowadzone, co ma bezpośredni wpływ na krótki czas gotowania.

Zestaw garnków na indukcję również ma wiele rodzajów naczyń. Bez problemu kupimy różnej wielkości i pojemności patelnie, garnki, czajniki, garnuszki, kwarty, rondle oraz szybkowary.

Garnki na indukcjęGarnki na indukcję Fot. shutterstock

Zestaw garnków i patelni indukcja - jak wybrać odpowiednie?

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej warto mieć od razu na uwadze konieczność zakupu przystosowanych do niej garnków. Jeśli zestaw garnków kupowałeś niedawno istnieje duża szansa, że będą one przystosowane do tej płyty. Nowoczesne zestawy garnków bardzo często są uniwersalne i działają na każdym typie płyty grzewczej. Najlepiej kupić cały komplet, w którym będą garnki i patelnie o różnych rozmiarach, a przede wszystkim spójnym wyglądzie. Istotną kwestia jest sprawdzenie średnicy pół grzewczych na płycie jeszcze przed zakupem garnków na indukcję.

Zestaw garnków na indukcję musi posiadać odpowiednie oznaczenie - na spodzie naczyń umieszczony będzie symbol indukcji, czyli zwojnica. Dno garnka obowiązkowo musi mieć właściwości ferromagnetyczne, umożliwiające wyczucie naczynia przez płytę. Garnki na indukcję nie powinny być zbyt cienkie, grozi to wybrzuszaniem i deformacją. Najlepiej sprawdza się garnki z dnem 5-10 mm o 3-6 warstwach.

Z jakiego materiału wybrać zestaw garnków na indukcję? Dobrym wyborem będą garnki i patelnie wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, miedzi lub garnki żeliwne, które choć są bardzo ciężkie, są niemal niezniszczalne. Obowiązkowo zwróć uwagę na uchwyty, które nie powinny się nagrzewać. Warto wybrać zestaw garnków na indukcję z uchwytami antypoślizgowymi, a także z pokrywkami, które będą miały otworu odprowadzające parę wodną.

Wśród polecanych przez użytkowników modeli często pojawia się zestaw garnków na indukcję Gerlach oraz zestaw garnków na indukcję Tefal.

Garnki na indukcjęGarnki na indukcję Fot. shutterstock