Okrągły stół do jadalni - minimalistyczny, klasyczny, elegancki

WiB
10.12.2021 17:52
Okrągłe stoły do jadalni w różnych stylach - te modele robią furorę we wnętrzach. Wybraliśmy minimalistyczne, klasyczne i nieco bardziej szykowne. Cena? Dobra.

Okrągły stół do jadalni.Okrągły stół do jadalni. Fot. Shutterstock

Okrągły stół do jadalni jest ostatnio bardzo modnym meblem we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach. Jakie ma zalety? Wyjaśniamy. 

Okrągły stół zapewnia więcej miejsca niż inne modele. W porównaniu do stołów prostokątnych o tej samej powierzchni blatu można przy nim ustawić więcej krzeseł, także w liczbie nieparzystej, co nie zakłóca aranżacji. Ponadto przy okrągłym stole nie ma uprzywilejowanych miejsc, a wszyscy siedzący są zwróceni twarzą do siebie. 

Okrągły stół do jadalni ma subtelnie szykowną formę, która w zależności od stylu mebla potrafi odnaleźć się w każdym pomieszczeniu. Są modele z cieńszym i grubszym blatem, lekką i ciężką konstrukcją podstawy, wykonane z różnych materiałów. 

Okrągły stół do jadalni w różnych stylach

Dzisiejsze okrągłe stoły do jadalni w nowoczesnym stylu mają często lekkie konstrukcje, z podstawą wykonaną ze stali nierdzewnej, blatem ze szkła, drewna, marmuru lub tworzyw sztucznych. Nie są to już wyłącznie klasyczne modele z solidnego drewna, które dawniej były bardzo popularne.

Okrągły stół do jadalni vintage wyróżnia przede wszystkim naturalna, często lekko postarzana forma. Modele vintage charakteryzuje też niebanalny odcień drewna tekowego albo nieco trochę ciemniejszy. Nie brakuje kultowych modeli duńskich czy art déco z dawnych lat. 

Stół okrągły w stylu skandynawskim wykonany jest najczęściej z drewna, ale o subtelnej formie. Na ogół ma jasne wykończenie - takie najczęściej wybierają mieszkańcy Północy. 

Okrągły stół do jadalni glamour musi mieć odrobinę blasku. Dlatego warto postawić na modele ze złotym, mosiężnym czy srebrnym wykończeniem podstawy. W eleganckich wnętrzach dobrze sprawdzają się również czarne stoły. 

Liczba krzeseł do okrągłego stołu zależy od średnicy blatu

Krzeseł nie powinno być za dużo przy okrągłym stole do jadalni, w innym razie będzie niewygodnie przy nim siedzieć. Zobaczcie ich liczbę dla stołów o różnej średnicy blatu.

  • Stół okrągły do jadalni o średnicy 90-100 cm – 4 krzesła
  • Stół okrągły do jadalni o średnicy 120 cm – od 4 do 6 krzeseł
  • Stół okrągły do jadalni o średnicy 140-150 cm – 6 krzeseł
  • Stół okrągły do jadalni o średnicy 180 cm – 8 krzeseł

Okrągły stół rozkładany z litego drewna.Okrągły stół rozkładany z litego drewna. Fot. Shutterstock

Rozkładany stół okrągły do jadalni

Okrągły stół do jadalni w wersji rozkładanej to rewelacyjne rozwiązanie do niewielkich mieszkań. Takie modele są dostępne w wielu różnych stylach. W każdej chwili, praktycznie jednym ruchem, można rozsunąć lub złożyć blat. Przed zakupem warto też dobrze sprawdzić czy mechanizm i wszystkie elementy są solidnie wykonane. 

Gdzie ustawić okrągły stół? 

Okrągły stół najlepiej wygląda we wnętrzach na planie kwadratu. Ustawiony na przykład przed częścią kuchenną potrafi stworzyć piękną harmonię z pozostałymi elementami wyposażenia. Należy tylko pamiętać, by wybierając miejsce, zachować odpowiednie od nich odległości (min. 70 cm), dzięki którym będzie można komfortowo poruszać się po mieszkaniu. 

Więcej o: