Dobry termos. Top 18 modeli na kawę, herbatę, zupę i danie obiadowe

WiB
13.12.2021 15:56
Termos na kawę, herbatę, zupę i danie obiadowe przydaje się o każdej porze roku, a szczególnie kiedy jest zimno. Jaki jest najlepszy i który wybrać? Mamy kilka wskazówek i fajnych modeli do wyboru.

Termos.Termos. Fot. Shutterstock

Dobry termos przydaje się o każdej porze roku, ale zimą szczególnie go doceniamy, kiedy w drodze do pracy czy podczas szusowania na nartach, można na chwilę się zatrzymać, by napić się gorącej kawy lub herbaty. Jaki termos warto kupić?  

Termos metalowy czy szklany? 

Termos ma świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki podwójnym ściankom, między którymi znajduje się próżnia. Podczas wyboru tego naczynia istotny jest również materiał, z którego je wykonano. Najpopularniejsze są dwa rodzaje termosów - droższe ze stali nierdzewnej i plastikowe ze szklanym wkładem, które są tańsze i mniej odporne na jakiekolwiek uszkodzenia. Łatwo je stłuc, dlatego niezbyt nadają się na długie wyprawy, na przykład w góry, mimo że dzięki szklanej bazie doskonale izolują ciepło. Dobry termos ze stali nierdzewnej również potrafi długo utrzymać ciepło, nawet 20 godzin. Przeciętne tego typu naczynie utrzymuje ciepłe napoje przez około 6 godzin. Są też termosy, dzięki którym kawa czy herbata będą ciepłe przez 10-12 godzin. Ponadto modele ze stali nierdzewnej są lżejsze i często poręczniejsze w porównaniu do tych ze szklanym wkładem.

Jaką pojemność powinien mieć dobry termos? 

Przed zakupem najlepszego termosu, warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Jeśli ma być to tylko model na poranną kawę czy herbatę przed pracą, może być niewielki. Natomiast na dłuższe wycieczki i spacery przydają się większe termosy. Model o pojemności 1 litra będzie dobrym wyborem dla rodziny. 

Sposoby zamykania termosu

Sposób zamykania termosu bardzo wpływa na praktyczność naczynia. Są model, które mają korek odkręcany, z innych można korzystać poprzez kliknięcie w zawór. Czy któryś jest lepszy? Wszystkie mają swoje zalety i wady. Odkręcany korek jest na pewno mniej poręczny, ale rzadko się zdarza, że przecieka. Natomiast termos, który posiada automatyczne otwieranie, może być nieszczelny. Jest też trudniejszy w czyszczeniu. 

Dobry termos na zupę i dania obiadowe

Prócz dobrych termosów na kawę, herbatę i inne napoje są też modele, w których można przechowywać jedzenie. Kształtem przypominają standardowe termosy, tylko są niższe i szersze, mają też większą nakrętkę. Natomiast zasada ich działania jest ta sama, pomagają utrzymać wysoką temperaturę różnorodnych posiłków. Dobre termosy na jedzenie bardzo przydają się podczas długich wycieczek górskich czy nawet samochodowych. Są też dobre do pracy lub szkoły. Idelane dla osób, które lubią jeść to co same ugotują. Przechowywane w nich zupy i dania nie wymagają podgrzania, a każdy posiłek można zjeść w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. 

Więcej o: