Więcej światła na święta. Lampy sygnowane nazwiskami projektantów

Przed świętami warto zadbać nie tylko o większe porządki w domu. To dobry moment, by odświeżyć wnętrza za pomocą kilku mebli lub dodatków. Świetnym pomysłem będzie też inwestycja w nowe oprawy świetlne. Odpowiednio dobrane mogą nie tylko podkręcić styl wnętrz, lecz także wpłynąć na klimatyczny nastrój w domu, który jest niezwykle istotny w czasie Bożego Narodzenia. Oto kilka stylowych i niezwykle funkcjonalnych lamp od polskich designerów.

Dziś za pomocą nie tylko mebli, ale i światła można modelować przestrzeń. Projektanci, którzy w świetle widzą główny element dobrze zaprojektowanego wnętrza, dostosowującego się do pory dnia i rytmu życia jego użytkowników, tworzą wyjątkowe projekty lamp. Precyzyjnie używają odpowiednich materiałów i parametrów dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Często rozwijają też ideę Light Thinking - rozszerzania myślenia o urządzaniu przestrzeni światłem, ale też pogłębiania ekologicznej wrażliwości, ponieważ innowacja wymaga czegoś więcej. Zobaczcie wyjątkowe lampy od polskich designerów. 

Labra - lampy sygnowane nazwiskami projektantów

Polska, rodzinna firma Labra specjalizuje się w produkcji architektonicznych opraw oświetleniowych o minimalistycznym, ale praktycznym designie. Stawia na zaawansowane technologicznie diody LED, które pozwalają dostosowywać moc, barwę czy kąt padania światła. Jest jedną z tych marek, które postrzegają światło jako podstawowy element dobrze zaprojektowanego wnętrza, zmieniającego się wraz z rytmem czynności i porą dnia. Hitem Labra okazały się wielokrotnie nagradzane stojące i wiszące lampy z rodziny Xilo, które zaprojektował Maciej Karpiak. Do ich produkcji wykorzystano szkło dmuchane barwione w masie, wykonywane w hucie Krosno Glass, a także opalowe, które powstało w Hucie Łużyce.

 Dwa klosze z kolekcji powstają na limicie ludzkich możliwości, jeśli chodzi o dmuchanie szkła. Tylko kilkudziesięciu najzdolniejszych hutników w Polsce jest w stanie z sukcesem wykonać taką pracę. To dla każdego projektanta jest bardzo ekscytujący proces, badanie granicy oraz dojście do czerwonej kreski

– mówi Maciej Karpiak.

Lampy Xilo Labra.
Lampy Xilo Labra. Fot. Labra

Współpraca marki Labra i Macieja Karpiaka zaowocowała również kolejnymi oprawami z linii Labra Signature, sygnowanymi nazwiskami projektantów. Akustyczne, systemowe i przede wszystkim ekologiczne oprawy Haloo są idealne do przestrzeni biurowych. Natomiast minimalistyczne lampy Pura, które zaprojektowała Kama Mucha - projektantka wnętrz odpowiedzialna za wszystkie projekty stoisk targowych marki Labra, podążają za potrzebami użytkownika. Idealne na przykład do kuchni.

Wraz z końcem roku marka planuje ogłosić współpracę z kolejnym projektantem, który rozbuduje linię opraw oświetleniowych Labra Signature. 

Lampa Pura Labra.
Lampa Pura Labra. Fot. Labra

Lampy Pani Jurek - jakby były literami z nieistniejącego alfabetu

Nie chodziło mi tylko o estetyczną fascynację malarstwem Tarasina, ale o rodzaj takiej wspólnoty pewnego postrzegania, którą czuję. Więc same początki były dla mnie rzeczą zupełnie naturalną i wynikły z jakichś takich długofalowych fascynacji

– mówi o swoich projektach Magda Jurek. 

Jej trójwymiarowe, niezwykle estetyczne, ale też funkcjonalne obiekty o kaligraficznej formie mogą też bawić i komunikować, jakby były literami z nieistniejącego alfabetu lub ciągiem znaków. To stoliki, lustra, ale również lampy z ceramiki o ciekawych barwach, ozdobione ręcznie odlewanymi i szkliwionymi elementami z mosiądzu. To niebanalny design z kolekcji TRN, który doda charakteru każdemu wnętrzu. 

Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni i szukanie relacji między nimi jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę zresztą, że wszyscy to robimy – meblując mieszkanie, nakrywając do stołu – mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną liczbę kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku

– mówi Magda Jurek.

Gallia - kuliste formy wsparte na stali

Kolekcja lamp Gallia - od polskiej marki Artera z ponad 40-letnią historią w produkcji i sprzedaży oświetlenia - wyróżniają kuliste klosze wsparte na stalowym stelażu. To przykład polskiego, nowoczesnego wzornictwa o subtelnie szykownej formie. Lampy występują w trzech wersjach kolorystycznych: czerni, bieli, złocie. Na specjalne życzenia istnieje również możliwość dostosowania oferty do konkretnych wymagań. Można wybrać inny rozmiar, kolor, a nawet detale. Wszystkie lampy produkowane są w Polsce, często formowane przez rodzimych rzemieślników, z wysokiej jakości komponentów. 

Więcej o: