Jaka lampa nad stół do jadalni?

Redakcja
16.12.2021 13:29
Piękne oświetlenie jadalni to ważny element - dobrze wkomponowane w aranżację światło podkreśli charakter aranżacji, będzie też niezwykle praktyczne. Podczas spotkań rodzinnych dobrze oświetlony stół umili czas rozmowy i posiłków. Jak jednak dobrze dobrać lampę do jadalni? Na co należy zwrócić uwagę? Zobacz!

Drewniane krzesła do jadalni.Drewniane krzesła do jadalni. Fot. Shutterstock

Lampa wisząca nad stół do jadalni

Najlepszym pomysłem na oświetlenie do jadalni zdecydowanie będą lampy wiszące. Możesz co prawda zastosować dowolne źródło światła, ale lampa wisząca ma jedną, ogromną zaletę — oświetla idealne blat stołu, dzięki czemu wszystkie elementy na nim się znajdujące są idealnie widoczne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, oświetlenie blatu stołu pomaga biesiadującym w przyjemnym spędzaniu czasu. Równomierne oświetlenie stołu jest ważne, a inaczej powinno się oświetlać różne rodzaje stołów.

Stół okrągły

Do stołu okrągłego pasować będzie pojedyncza lampa nad stołem. Modele powinny nawiązywać do stylistyki pomieszczenia — w klasycznych aranżacjach warto, aby lampy miały kwiatowe klosze, w nowoczesnych (np. w stylu skandynawskim) dobrze postawić na odpowiednie oświetlenie o minimalistycznym, modnym charakterze. Można zdecydować się na montaż lamp o kloszach skierowanych zarówno na blat (zapewni to mocne, skoncentrowane na stół światło), jak i o kloszach zwróconych na sufit (co zapewni rozproszone, przyjemne światło).

Długi stół prostokątny

Wydłużone modele lamp sprawdzą się nad prostokątne stoły. Taką lampę wiszącą dobrze jest symetrycznie ustawić nad blatem stołu tak, by stół jadalniany był dobrze oświetlony w każdym miejscu. Atrakcyjnie wyglądać będą też trzy identyczne lampy pojedyncze ułożone jedna obok drugiej. Potrójne lampy to funkcjonalne oświetlenie, dobrze wyglądać będą zwłaszcza w stylu industrialnym. Wyjątkowy klimat otrzymasz łącząc oświetlenie z kształtem stołu — dzięki temu lampy nad stołem staną się nie tylko ozdobą, ale również praktycznym elementem.

Atrakcyjne oświetlenia stołu

Lampy wiszące powinny być dopasowane do aranżacji jadalni. W przypadku lamp wiszących możesz zdecydować się na różne rozwiązania. Oświetlenie wewnętrzne, które dostępne jest na rynku, to różnorodne lampy sufitowe, które dopasować możesz do wielkości stołu, długości stołu oraz dobrać model tak, by wyglądał atrakcyjnie w danym pomieszczeniu. Lampa sufitowa nie powinna oślepiać siedzących, aby wybrać odpowiednią lampę, zwróć uwagę na ten fakt.

Rozmiar lampy

Żyrandol pełni podwójną rolę — praktyczną i estetyczną. Dlatego lampa do jadalni powinna mieć odpowiednie rozmiary, duża lampa może przytłaczać przestrzeń. Najlepiej zawiesić lampę o takich rozmiarach, by dobrze oświetlała blat, a jednocześnie nie stanowiła dominanty. Dobrze jest zachować odpowiedni balans pomiędzy aranżacją wnętrza a wielkością stołu.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Jak wysoko zawiesić lampę?

Aby dobrze oświetlić stół w jadalni, należy zastanowić się nad tym, na jakiej wysokości powinna wisieć lampa. Nie może ona znajdować się tuż nad stołem w jadalni, nie może wisieć zbyt wysoko. Dobrze jest z jednej strony zapewnić odpowiednie, mocne światło biesiadnikom, jak również wybrać lampę, aby rozproszone światło zapewniało oświetlenie również w pomieszczeniu. Jaka wysokość będzie odpowiednia? Przy wysokich sufitach można opuścić nieco lampę, w standardowych i niedużych pomieszczeniach lepiej nie wieszać lamp nisko nad stołem w jadalni.

Barwa żarówki

Ważny jest nie tylko model lampy, ale również barwa światła. Żyrandole mogą mieć zainstalowane żarówki, które nad stołem jadalnym dadzą światło ciepłe lub zimne. W klasycznych aranżacjach sprawdza się raczej ciepłe oświetlenie, w nowoczesnych — zimne. Szklane oprawy sprzyjają zimnym barwom, mleczne raczej tym ciepłym. Nowoczesny żyrandol może mieć opcję, w której będziesz w stanie sterować temperaturę barwową żarówki.

Żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe czy żarówki LED?

Oprócz samej lampy ważny jest również typ żarówek, które są w niej użyte. Zdecydować się możesz na różnorodne rozwiązania: żarówki LED, halogenowe lub świetlówki. Współczesne żyrandole coraz częściej korzystają z atrakcyjnych i ekologicznych żarówek LED. Ważna jest moc żarówki — im większa, tym jaśniej będzie ona świecić. W nowoczesnych niezwykle praktycznych rozwiązaniach możesz pokusić się o regulację mocy żarówki, dzięki temu dostosujesz moc oświetlenia do swoich potrzeb. Natężeniem światła możesz sterować nawet za pomocą aplikacji w telefonie! To ważne, jeśli zdecydowałeś się na oświetlenie centralne i musisz zdecydować się, czy mocniej oświetlić stół w jadalni, czy raczej zadbać o rozproszone światło dla całej jadalni.

Więcej o: