Jak zmienić kolor szafy przesuwnej? Praktyczne porady i tanie rozwiązania

Nowoczesne aranżacje z czasem mogą stać się niemodne lub po prostu przestają się podobać. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na małe zmiany - będą one tańsze, niż zakup nowych mebli, a pomogą utrzymać nowoczesny i ciekawy wygląd aranżacji. Zobacz, jak w tym przypadku wygląda metamorfoza szafy. Podpowiadamy, jak szybko i tanio zmienić wygląd jej drzwi tak, by przedmiot zyskał drugie życie.

Malowane fronty szafy

Meble do sypialni są wyposażeniem, które zwykle widujesz tylko Ty lub Twoja rodzina - goście rzadko mają dostęp do intymnej strefy Twojej sypialni. Nie oznacza to jednak, że elementy te mogą być niemodne i brzydkie, warto zadbać o ich estetykę i to, by pomieszczenie było modne. Dzięki temu będziesz lepiej czuł się w przestrzeni sypialni. Najprostszym sposobem na całkowitą zmianę wyglądu szafy będzie na pewno malowanie całej powierzchni drzwi. Przemalowanie szafy nie jest trudne, aby pomalować szafę, zadbaj jedynie o dobrą farbę do mebli w ciekawym kolorze. Możesz pomalować całe drzwi lub jedynie stworzyć niewielkie pasy, nawiązujące kolorystycznie do nowych założeń aranżacyjnych.

Farba nie musi być nudna! Dobrze postawić nie tylko na estetyczne rozwiązanie, ale również na funkcjonalność. W dowolnym sklepie budowlanym odnajdziesz farby właściwości magnetyczne. Dzięki temu stworzysz dodatkowe miejsce dla dzieci na zapiski, młodzież w swoim pokoju miała możliwość przyczepienia magnesami zdjęć lub notatek. Nową szafę możesz też stworzyć, malując drzwi farbą tablicową - jej wygląd zmieni się, a dodatkowo będzie można po niej rysować kredą lub specjalnymi pisakami sucho ścieralnymi. To świetna metamorfoza, którą warto przeprowadzić w pokoju dziecięcym.

Biała szafaBiała szafa Fot. Shutterstock

Naklejki na drzwi szafy

Aby odnowić szafę, możesz zastosować również ciekawe naklejki. To super metamorfoza i umożliwia odnowienie szafy do sypialni w szybki i tani sposób. Dzięki naklejkom niemodna szafa dopasuje się na nowo do wystroju wnętrza. Naklej naklejki na drzwiach przesuwnych. Ciekawa naklejka będzie przyciągała wzrok i odświeży meble. Całe wnętrze sprawi wrażenie nowoczesnego i wyjątkowego.

Naklejki mogą mieć też specjalne właściwości. Niepowtarzalny i ciekawy styl nadaje zwłaszcza cienki korek samoprzylepny, który może pełnić też funkcję tablicy korkowej to - doskonałe rozwiązanie do dziecięcego pokoju.

Zmiana kolorystyki szafy poprzez tapety

Szafy do sypialni z płyty MDF możesz odnowić również, stosując pasy samoprzylepnej tapety. Efekt końcowy może być naprawdę zaskakujący! To idealne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu. Przestrzeń pokoju znacząco się odmieni, a zwykła, papierowa tapeta i zmywalny klej będą w razie potrzeby łatwe do usunięcia. Jeśli malowanie szafy jest dla Ciebie zbytnim wyzwaniem, starą szafę łatwo odnowisz też przy pomocy tapety, nadasz przy tym jej niepowtarzalny styl i dodasz jej artystycznego smaczku.

A może lustro?

Zmianę wystroju wnętrza uzyskasz też dzięki założeniu lustra. Fronty szafy z lustrami rozświetlą pomieszczenie, szafa przesuwna nie będzie wydawała się taka duża, a pomieszczenie zyska znacząco na optycznej wielkości. Zachwycona metamorfozą z lustrem powinna być też każda kobieta — dodatkowe lustro przyda się podczas wykonywania makijażu. To rozwiązanie możesz zastosować nie tylko w sypialniach, ale również w całym mieszkaniu. Nowego wyglądu w taki sposób warto nadać zwłaszcza wtedy, gdy posiadasz wielką szafę - znacząco zmniejszy to jej optyczną wielkość.

Szafa na wymiar. Szafa na wymiar.  Shutterstock

Jak przygotować szafę do metamorfozy?

Sposobów na odnowę szafy jest dużo, ale aby szafa wyglądała dobrze po zmianach, trzeba ją dobrze przygotować. Umyj ją dokładnie i odtłuść, jeśli jest to potrzebne. Na brudnej i tłustej powierzchni farba lub klej będą trzymać się zdecydowanie gorzej. Jeśli szafa jest drewniana, przetrzyj ją papierem ściernym, aby zmatowić i wyrównać powierzchnię. Dobrze przygotowana szafa odwdzięczy się szczególnie pięknym wyglądem. Możesz zadbać nie tylko o fronty, ale również o boki szafy, zwłaszcza wtedy, gdy są one dobrze widoczne. Na wszelki wypadek, niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na naklejki, lustra, czy malowanie, zabezpiecz ścianę oraz podłogę tak, by podczas metamorfozy nie pobrudzić ich, ani nie uszkodzić. Farba i klej mogą schnąć dość długo, zadbaj zatem o to, by szafa nie była wtedy dotykana lub używana — w innym wypadku efekt końcowy może zostać zniszczony. Przy malowaniu warto też wyjąć z szafy ubrania, aby przypadkiem ich nie zachlapać.

Więcej o: