Panele winylowe do kuchni - czy to dobre rozwiązanie?

Panele winylowe przebojem wdarły się do naszych wnętrz. Spotkamy je w salonie, ale też przedpokoju lub nawet łazience. Estetyka produktów we wzorach imitujących naturalne drewno może się podobać wielu osobom, coraz częściej doceniane są też inne wzory. Czy panele winylowe sprawdzą się także w kuchni? Oto garść informacji, które pomogą nam w ocenie takiej inwestycji.

Panele podłogowe winylowePanele podłogowe winylowe Fot. shutterstock

Podłoga winylowa. Jakie jej cechy docenimy?

Dlaczego luksusowe płytki winylowe (panele LVT) stają się tak modne? Przede wszystkim posługiwanie się drewnopodobnymi panelami w wykończeniu wnętrz doceniono już dawno. Zauważono, że mogą być niemal tak piękne, jak naturalne drewno, jednocześnie można spodziewać się po nich lepszych właściwości jeśli chodzi o wykończenie wnętrz.

Jakie zalety posiadają panele tego typu? Podłogi winylowe są łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości. Przede wszystkim są jednak odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymałość niektórych modeli jest tak znaczna, że mogą być przeznaczane nawet do obiektów użyteczności publicznej. Te niezwykle trwałe okładziny, które bywają wykorzystywane w niemal każdym pomieszczeniu, są proste w montażu. Same panele możesz położyć bez posiadania większego doświadczenia. Wystarczą chęci i odrobina wprawy. Wszystko to sprawia, że podłoga winylowa coraz częściej jest postrzegana jako alternatywa dla płytek ceramicznych. Dodajmy do tego, że występują w coraz większej liczbie wzorów i mogą być wykorzystywane na ogrzewanie podłogowe.

Czy panele winylowe mają wady, które odczujemy wybierając je do kuchni? Przede wszystkim ich cena jest znacznie wyższa, niż np. bardziej rozpowszechnionych paneli laminowanych. Choć można je ułożyć praktycznie w każdej kuchni, są estetyczne i wodoodporne, to dadzą przepiękny i trwały efekt tylko o tyle, o ile podłoga będzie niemal idealnie równa. Również ściany powinny być dokładnie wykończone, o ile chcemy położyć na nie taką okładzinę. W innym wypadku całość będzie wyglądać nieestetycznie. Kładąc panele winylowe, często trzeba więc wcześniej wykonać wylewkę wyrównującą.

Panele winylowe czy płytki ceramiczne w kuchni?

Jeśli znamy już zalety i wady paneli winylowych, to czy mogą one zastąpić podłogi z płytek? Jak powszechnie wiadomo, panele mogą zostać zastosowane do łazienki, gdzie mają bezpośredni kontakt z wodą, dlatego powinny świetnie sprawdzić się też w kuchni. Jest to więc idealna alternatywa dla gresu czy innej płytki. Możemy z powodzeniem stosować różne wzory materiałów dostępne na rynku. Nie ma znaczenia czy chcemy pokryć nimi podłogę w mieszkaniu w stylu loftowym, rustykalnym czy jakimkolwiek innym.

Montaż paneli LVT - jak samemu stworzyć wymarzoną podłogę?

Wiemy już, że podłoga winylowa jest uniwersalna a panele zróżnicowane jeśli chodzi o design. Mamy świadomość, że są całkowicie odporne na wilgoć i cieszą się coraz większą popularnością. Co z montażem takiej podłogi? Może być wykonywany zarówno na click - clack jak i poprzez klejenie. Jeśli kładziesz panele na powierzchni pionowej, to w szczególny sposób zwróć uwagę na to, jaki klej wybierasz. Najbardziej popularny jest szybkowiążący klej kontaktowy. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że nawet w pomieszczeniach narażonych na wilgoć montaż może być szybki i pewny.

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. shutterstock

Podłogi winylowe do kuchni: ciekawe aranżacje

Jak planujesz urządzić swoją przestrzeń pokrytą panelami? Podłoga idealna to taka, która w świetny sposób pasuje do wystroju. Na szczęście dysponujemy produktami o różnych wzorach. Ciekawe aranżacje możemy stworzyć:

  • w stylu loftowym - w takim miejscu idealnie pasuje beton lub powierzchnie go naśladujące, które dają chłodny efekt wizualny. Panele o wyglądzie betonu mogą być ułożone na dużej powierzchni i z pewnością we wnętrzach industrialnych nie powinno ich zabraknąć
  • w stylu rustykalnym - w tym przypadku białe stylizowane meble połącz z panelem, który imituje stare lub bielone drewno, ale jednocześnie przecież nie chłonie wilgoci. To dobry sposób wtedy, gdy chcesz podkreślić sielskość aranżacji, ale też zabezpieczyć samą podłogę tak, by była odporniejsza od tradycyjnej deski
  • w małej kuchni - najlepiej postawić tu na panele jasne i błyszczące tak, aby osiągnąć korzystne złudzenie optyczne i stworzyć spójny, harmonijny efekt
  • wykorzystując otwartą przestrzeń o dużej powierzchni również tutaj możemy docenić winyle, ich odporność i zróżnicowanie kolorystyczne. Dzieje się tak z racji tego, że dzięki panelom możemy wydzielić część z aneksem kuchennym. W nowoczesnej przestrzeni dobrze sprawdzą się okładziny o wyglądzie betonu położone na podłogę w kącie kuchennym. Warto jednak wyjść poza ramy inspirowane loftowym stylem. Można tu wykorzystać również panele ze wzorem drewnopodobnym lub patchworkowym, który idealnie zgra się z nowoczesnymi aranżacjami.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.