Ciepły koc na zimę - te modele są miłe w dotyku, miękkie i nie pozwolą zmarznąć

Jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, wieczory długie, a pogoda za oknem chłodna i mroźna, najchętniej schowalibyśmy się pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Jakie ciepłe koce na zimę warto wybrać? Podpowiadamy! Wybraliśmy modele, które są naprawdę ładne!

Ciepły koc

Gruby, mięsisty i ciepły koc to nieodłączny element chłodnych, zimowych wieczorów. Umili czas spędzony na kanapie, popołudniowe drzemki, otuli, nie pozwoli zmarznąć, a jednocześnie będzie świetną dekoracją. Warto stawiać na tekstylia, które ocieplają aranżację. Koc, pled czy narzuta powinny znaleźć się w każdym domu, najlepiej mieć kilka rodzajów lub wielkości w uniwersalnych odcieniach, dzięki czemu zawsze znajdą swoje miejsce i zastosowanie.

Śmiało można powiedzieć, że koc wpisuje się w dobrze wszystkim znaną filozofię hygge, która stawia na przytulność, bezpieczeństwo, szczęście, komfort i wygodę. To styl, w którym warto urządzać mieszkanie. Grube koce, ciepłe i miękkie pomogą się zrelaksować i odprężyć nawet po najcięższym dniu.

Koc futrzanyKoc futrzany Fot. shutterstock

Jakie ciepłe koce wybrać - rodzaje materiałów

Wybór koców jest ogromny. W sklepach znajdziemy modele o różnych rozmiarach, wzorach, a także z różnych materiałów. Są koce polarowe, koc z wełny, koce akrylowe oraz kaszmirowe.

Ogromną popularnością cieszą się koce wełniane. Są cenione za miękkość i ciepło. Dużą zaletą koca z wełny są właściwości prozdrowotne - materiał ten jest w stanie łagodzić bóle stawów i kręgosłupa, bóle reumatyczne, nerwobóle, a także poprawić krążenie krwi. Sprężyste włókna sprawiają, że koce wełniane się nie gniotą, są także odporne na zabrudzenia, nie gromadzą kurzu i roztoczy. Dodatkowo wełna jest materiałem oddychającym, co pozwala użytkownikowi na odpowiednią termoregulację.

Kocyk bawełniany jest miły i delikatny w dotyku, zapewnia też ciepło. Bawełna to materiał naturalny, doskonale przepuszcza powietrze, a jednocześnie nie uczula, dzięki czemu jest odpowiednia dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się koce na zimę z bawełny organicznej, do produkcji której nie używane są sztuczne nawozy.

Grube koce kaszmirowe są naprawdę wyjątkowe. Materiał jest aksamitny i doskonale utrzymuje ciepło, zasługuje na specjalne wyróżnienie wśród tkanin, z których tworzy się koce. Koc z kaszmiru nie wchłania wody, absorbuje parę wodną i jest przewiewny. Sprężysta forma sprawia, że szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu i się nie gniecie. Atutem koca z kaszmiru jest odporność na brud i fakt, że nie chłonie zapachów. Grzeje on zdecydowanie lepiej niż koc z wełny.

Koce akrylowe są w całości syntetyczne, przez co nie przepuszczają powietrza, są nieprzewiewne. Bardzo często mają w składzie domieszkę bawełny lub wełny, przez co stają się bardziej miękkie i puszyste. Wadą koców akrylowych jest szybkie mechacenie się, łatwo tracą ładny wygląd.

Koc z frędzlamiKoc z frędzlami Fot. shutterstock

Jakie koce wybrać? - szeroki wybór wzorów

Nietrudno jest kupić ciepły koc. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy szeroki wybór  - mnóstwo wzorów i kolorów, dzięki czemu koc stanie się elementem, który uzupełni aranżację. Warto dopasować go pod względem kolorystycznym do wystroju, co zapewni spójną i harmonijną stylizację wnętrza. Najlepiej sprawdzą się koce z wykończeniem, które nie będą się pruć i strzępić na krawędziach.

Największą popularnością cieszą się grube koce na zimę z widocznymi splotami - klasyczne warkocze dodają uroku, zapewniają ciepło. Na uwagę zasługują koce zdobione frędzlami, które pięknie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach i niebanalnie zdobią kanapę. Uniwersalne i tradycyjne będą grube koce w kratę.

Ważny jest także rozmiar koca. Dla dziecka sprawdzi się ciepły kocyk o wymiarach 75x100 cm. Dorosłym polecamy modele: 150x200 cm, 160x200 cm lub 240x220 cm.

Ciepły kocCiepły koc Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.