Dzbanek do parzenia herbaty - dlaczego warto taki mieć i jak go wybrać?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez herbaty? Uwielbiasz liściastą, ale denerwują cię pływające fusy? Nie lubisz nieustannie odrywać się od pracy i zaparzać kolejny kubek napoju? Wybierz dzbanek do parzenia herbaty i ciesz się dużą ilością ulubionego napoju bez fusów!

Dzbanek do herbaty - czy warto?

Dawniej parzenie herbaty w dzbanku było na porządku dziennym. Dzbanek z zaparzaczem towarzyszył rodzinie podczas wspólnego posiłku na co dzień oraz od święta podczas delektowania się domowym ciastem. Naczynie ma mnóstwo zalet - utrzymuje przez dłuższy czas właściwą temperaturę napoju, pomaga budować rodzinne więzi, zachęca do wspólnego celebrowania wolnego czasu.

Dzbanek z zaparzaczem to naczynie idealne, szczególnie dla miłośników herbaty sypanej. Jest bardzo przydatny, gdy taki napój chcemy przygotować dla kilku osób. Dzbanuszki do herbaty, imbryki oraz czajniczki przedłużają rytuał picia, jednocześnie pozwalają cieszyć się smakiem i aromatem napoju. W większym naczyniu liście herbaty mają więcej miejsca, by podczas parzenia się rozwinąć, co potęguje smak i aromat zaparzonego naparu.

Zaparzacz do herbaty sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi lub rodziną przy stole. W naczyniu, w zależności od jego pojemności, zmieści się nawet do 2 litrów herbaty. Zaparzacz sprawdzi się do serwowania herbaty zarówno na ciepło, jak i na zimno. Bez problemu przygotujesz w nim herbatę zimową, z dodatkiem owoców czy przypraw.

Warto pamiętać, że herbata liściasta swoje walory smakowe uwalnia w ciągu pierwszych kilku minut parzenia. Im dłużej liście są przetrzymywane w napoju, tym bardziej jej smak i kolor się zmieniają. Zbyt ciemna herbata jest cierpka, co wielu osobom nie odpowiada. Dzbanek do herbaty z zaparzaczem umożliwia szybkie usunięcie fusów z naparu po skończonym parzeniu. Sitko najczęściej wykonane jest z metalu i łatwo je wyjąć. Dodatkowo, dzbanek do herbaty doskonale prezentuje się na stole, jest zgrabny i elegancki. Do kompletu warto dobrać piękne filiżanki ze spodkami.

Dzbanek do herbatyDzbanek do herbaty Fot. shutterstock

Jak wybrać dobry dzbanek do herbaty z zaparzaczem?

Wybór dzbanków, czajniczków i imbryków na rynku jest ogromny. Każde z tych naczyń jest inne. W dzbankach z łatwością przygotujesz herbatę i oddzielisz ją od fusów. Na uwagę zasługuje dzbanek na herbatę z podgrzewaczem, który dłuższy czas pozwoli utrzymać napój w odpowiedniej temperaturze. Z kolei imbryki, czajnik żeliwny oraz inne czajniki do parzenia herbaty służą wyłącznie do zaparzania - nie ma możliwości oddzielenia fusów od naparu i trudno w nich kontrolować poziom aromatu - przygotowana do picia herbata może być zbyt intensywna, gorzka i mocna, a podczas nalewania dzióbek naczynia zapycha się fusami.

Najlepszym wyborem jest dzbanek do zaparzania herbaty z zaparzaczem. Wybierając dzbanek do parzenia herbaty liściastej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Duże znaczenie ma dzióbek naczynia - powinien być on odpowiednio wyprofilowany i o odpowiedniej średnicy, co ułatwi nalewanie herbaty i zapobiegnie rozlaniu. Ważna jest także pokrywka, która nie będzie spadała z dzbanka. Istotną rolę odgrywa również rączka - warto wybrać naczynie z izolowanym uchwytem, który się nie nagrzewa i nas nie poparzy.

Dzbanek do herbatyDzbanek do herbaty Fot. shutterstock

Dzbanek do parzenia herbaty powinien być odporny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Warto pamiętać, że wrzątek nie może go uszkodzić, ryzykując pęknięciem. Bardzo ważny jest zaparzacz - znajdziemy modele metalowe, ceramiczne lub szklane, które usuwamy z naczynia po zaparzeniu.

Dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność dzbanka do herbaty - wszystko zależy od tego, czy szukamy dzbanka na własny użytek czy do serwowania napoju dla kilku osób.

Dzbanek do herbaty - szklany, ceramiczny czy żeliwny?

Zainteresowaniem cieszą się dzbanki do herbaty szklane, które na rynku są zdecydowanie najkrócej. Wyglądają one nowocześnie, a jednocześnie klasycznie. Przeszklona powierzchnia naczynia sprawia, że pięknie prezentują się w nim herbaty liściaste z dodatkiem płatków kwiatów oraz owoców. Jeśli zależy nam na dzbanku do gorącej herbaty warto zwrócić uwagę na to, czy naczynie ma pokrywkę. Modele bez pokrywki sprawdzą się do serwowania herbaty cold brew. Warto pamiętać, że szklanego dzbanka do herbaty lepiej nie wkładać do zmywarki, ponieważ może się porysować.

Pięknie prezentują się ceramiczne dzbanki na herbatę, ponadto przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę. Świetnie sprawdzą się w roli prezentu na parapetówkę, prezentu ślubnego lub na imieniny. W sklepach znajdziemy modele klasyczne, bez żadnych wzorów lub dzbanki w piękne kwiaty.

Żeliwny dzbanek do herbaty to kolejna propozycja. Jest bardzo drogi. Naczynie nasiąka aromatem herbaty, a więc jeśli lubisz różne gatunki warto zaopatrzyć się w kilka dzbanków, by nie wyczuwać charakterystycznych posmaków. Żeliwny dzbanek często dostępny jest z 2 lub 4 czarkami.

Dzbanek do herbatyDzbanek do herbaty Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.