Waga łazienkowa - pomocnik w kontrolowaniu wagi. Jak wybrać idealną?

Karolina Kielak
30.12.2021 15:16
Waga łazienkowa to urządzenie must have, które zdecydowanie powinno znaleźć się w każdym domu. Pomoże kontrolować masę ciała i będzie niezastąpionym towarzyszem podczas odchudzania. Powinniśmy wybrać sprzęt, który posłuży nam przez długie lata i będzie schludnie wyglądał. Jaka waga łazienkowa sprawdzi się najlepiej? Sprawdziliśmy czym kierować się przy wyborze.

Waga łazienkowa - zalety

Popularność wag łazienkowych rośnie. Szczególnie na przełomie grudnia i stycznia kiedy stawiamy sobie noworoczne cele, a jednym z nich bardzo często jest odchudzanie. Warto więc zaopatrzyć się w precyzyjną wagę łazienkową, która umożliwi regularne kontrolowanie masy ciała.

Waga sprawdzi się nie tylko w przypadku osób będących na diecie odchudzającej. Warto regularne kontrolować swoją wagę. Dlaczego? Ważenie zwiększa świadomość swojego ciała - pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia, umożliwi także rozpoznanie naturalnych wahań wagi. Oczywiście ważenie jest wspomaganiem postępów w odchudzaniu, ale też daje możliwość zauważenia i szybkiej interwencji, gdy waga wzrasta ze względu na poważny problem ze zdrowiem. Pamiętaj jednak, by ważenie nie stało się obsesyjne - będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie psychiczne lub poczucie własnej wartości. Warto ustalić sobie konkretny dzień tygodnia, kiedy będziemy się ważyć. Najlepiej robić to rano, na czczo i w bieliźnie. W ciągu dnia waga może znacząco się zmieniać, w zależności od spożywanych przez nas posiłków, płynów, wysiłku fizycznego.

Waga łazienkowa elektronicznaWaga łazienkowa elektroniczna Fot. shutterstock

Waga łazienkowa: elektroniczna czy mechaniczna?

W sklepach znajdziemy wagi elektroniczne oraz modele mechaniczne, z tradycyjną wskazówką. Największą popularność zyskały te pierwsze, ponieważ podają dokładniejszy pomiar, niż wagi mechaniczne. Czym jeszcze się od siebie różnią?

Waga łazienkowa elektroniczna to najchętniej wybierany model. Bardzo często wyposażona jest w szereg dodatkowych funkcji, które wspomagają dbanie o formę. Na uwagę zasługuje waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu lub waga łazienkowa z aplikacją. Modele elektroniczne cenione są za precyzyjność oraz estetyczne wykonanie. Działają automatycznie, nie wymagają ręcznego ustawiania, są proste w obsłudze i niemal niezawodne. Atutem jest także ich trwałość, nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Bywają wadliwe, ale zdarza się to stosunkowo rzadko, warto wagę łazienkową regularnie serwisować. Waga elektroniczna wymaga baterii, którą należy systematycznie wymieniać.

Waga łazienkowa mechaniczna nie odeszła w zapomnienie. Wyposażona jest w analogowy mechanizm działania, z tarczą, podziałką oraz wskazówką, która porusza się, gdy na wadze wyczuje obciążenie. Waga mechaniczna wygląda nieco retro i to właśnie w tym cały jej urok, chętnie wybieramy ją do łazienek urządzonych w duchu vintage lub retro, by podkreślić aranżacyjny styl. Modele mechaniczne mają swoje zalety. Przede wszystkim są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć i wodę, której w łazience nie brakuje. Analogowy mechanizm jest praktycznie bezawaryjny. Łazienkowa waga mechaniczna może być wykonana z tworzywa sztucznego, metalu, szkła hartowanego, drewna. Dostępne są one w różnych kształtach: kół, kwadratów, trapezów. Warto zwrócić uwagę na solidny i odporny na zniszczenia i zarysowania materiał wykonania. Urządzenie jest oszczędne w użytkowaniu - nie wymaga baterii, jednak wagi łazienkowe mechaniczne cechują się niestety niską precyzją pomiaru, ponieważ granica błędu może sięgać nawet do kilograma. Oprócz tego urządzenie nie mierzy tkanki tłuszczowej, a jedynie masę ogólną.

Waga łazienkowa mechanicznaWaga łazienkowa mechaniczna Fot. shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej?

Wybierając wagę łazienkową warto zastanowić się na czym bardziej nam zależy. Czy większe znaczenie ma dla nas precyzyjny pomiar - w takim wypadku najlepiej sprawdzi się waga łazienkowa elektroniczna. Jeśli bardziej zależy nam na oszczędności i bezawaryjności - tutaj sprawdzi się waga łazienkowa mechaniczna.

Na diecie świetnie sprawdzi się waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu, która wysyłając delikatny impuls elektryczny umożliwia obliczenie wagi całkowitej oraz tkanki tłuszczowej w ciele. Dobrym wyborem będzie waga ze wskaźnikiem masy ciała BMI, gdzie określi czy waga jest odpowiednia do wzrostu danej osoby. Podczas diety pomocna będzie funkcja mierzenia wody w organizmie.

Kupując wagę łazienkową powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość urządzenia. Solidnie wykonany model będzie zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Warto zainwestować w sprzęt, który będzie nam służył przez lata.

Waga łazienkowa elektronicznaWaga łazienkowa elektroniczna Fot. shutterstock

Więcej o: