TRENDY - kolor roku według Pantone: Very Peri

Karolina Kielak
31.12.2021 10:23
Każdego roku Instytut Pantone wyznacza trendy kolorystyczne, które będą obowiązywały w świecie mody, show-biznesu i we wnętrzach. W 2022 roku oficjalnym koloremjest Very Peri, czyli odcień niebieskiego wpadający we fiolet. Jak wykorzystać kolor roku 2022 we wnętrzach? Z jakimi kolorami łączyć Very Peri? Podpowiadamy!

Instytut Pantone - co to takiego?

Instytut Pantone to amerykańskie przedsiębiorstwo, które istnieje od 1963 roku. Zostało założone przez Lawrence'a Herberta. Tworzy najbardziej znany wzornik kolorystyczny i co roku w grudniu ogłasza Kolor Roku następnego.

Udowodniono naukowo, że kolory mają bezpośredni wpływ na ludzką fizjologię, odpowiadają za nastrój, samopoczucie. Ciepłe barwy działają pobudzająco, z kolei zimne relaksują i wyciszają.

Jak Instytut przewiduje trendy kolorystyczne? Proces ten określa się jako łączenie kropek. Analizowane są przemiany zachodzące w kulturze i wyławiane najbardziej wyraziste tendencje pojawiające się w świecie szeroko rozumianego designu. Instytut Pantone uważa, że kolor w ogromnym stopniu odpowiada za decyzje zakupowe konsumentów. To właśnie on ma wpływ na to, czy daną rzecz weźmiemy z wieszaka czy półki, czy będzie ona cieszyła się popularnością, czy mało kto się nią zainteresuje. Kolorem Roku w tworzeniu swoich kolekcji kieruje się wiele branż: architekci, projektanci wnętrz, projektanci odzieży, project managerzy.

Kolor Roku Pantone Very PeriKolor Roku Pantone Very Peri Fot. shutterstock

Kolor roku według Pantone

Na początku grudnia Instytut Pantone ogłosił Kolor Roku 2022, został nim odcień o numerze 17-3938 zwany Very Peri. To ciepły odcień niebieskiego, który w dużym stopniu wpada w tony fioletu. Uważa się, że jest on kreatywny, energetyczny, pobudzający do tworzenia, dający poczucie pewności siebie i radości. Zgodnie z założeniami Instytutu kolor ma przynieść nową optymistyczną perspektywę, inspirować do odważnych zmian, wnieść nową energię i pobudzić kreatywność.

Każdego roku trendy kolorystyczne, które wyznaczane są przez Instytut Pantone zaczynają szybko dominować w świecie mody i wnętrz.

Kolor Roku Pantone Very PeriKolor Roku Pantone Very Peri Fot. shutterstock

Jak wykorzystać kolor roku 2022 we wnętrzach?

Nowy kolor zawsze kreuje świeże trendy wnętrzarskie. Kolor Roku Pantone pojawia się w elementach wystroju mieszkań, chętnie sięgają po niego projektanci i zwykli konsumenci. Topowa barwa przemycana jest do wielu styli aranżacyjnych.

Jak wykorzystać kolor roku 2022 we wnętrzach? Jednym z pomysłów jest pomalowanie jednej lub dwóch ścian w pomieszczeniu na kolor Very Peri - wprowadzi to powiew świeżości, oryginalności i skutecznie ożywi każdą aranżację, zmieniając jej styl i charakter.

Modny kolor sprawdzi się także jako obicie mebli. Świetnie będzie prezentował się w formie tapicerowanego wezgłowia łóżka w sypialni lub jako tapicerka kanapy, sofy czy foteli w salonie. Ciekawym pomysłem jest wybór rolet lub zasłon okiennych w kolorze Very Peri. Odcień sprawdzi się także na kuchennych płytkach. Jeśli wolisz drobne dodatki - postaw na koce, poduszki, wazony lub świeczniki w modnym odcieniu.

Z czym łączyć kolor Very Peri?

Kolor Very Peri świetnie prezentuje się w towarzystwie złamanej bieli. Meble w tym kolorze doskonale odnajdą się na tle białych ścian w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach. Modny kolor 2022 roku pięknie wygląda w połączeniu ze złotem - zaaranżujesz wnętrze szykowne, szlachetne, eleganckie.

Chcesz nieco zaszaleć? Połącz kolor Very Peri z musztardową żółcią. Choć początkowo może wydawać się to ryzykownym duetem, efekt cię pozytywnie zaskoczy, a wnętrze będzie prezentowało się naprawdę oryginalnie.

Modny kolor stworzy świetną parę z powierzchniami lastryko w postaci podłogi czy kuchennych płytek lub blatów.

Kolor Roku Pantone Very PeriKolor Roku Pantone Very Peri Fot. shutterstock