Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Nawilżanie powietrza w domu - dlaczego jest tak ważne?
Rośliny to naturalne nawilżacze powietrza. Warto wiedzieć, że są w stanie podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu w wyniku procesu transpiracji, czyli parowania wody ze swych naziemnych części. Suche powietrze pobudza parowanie roślin, powinny zatem znaleźć się one w każdym mieszkaniu - para wodna wydzielana przez rośliny skutecznie poprawia mikroklimat we wnętrzach. Zamiast kupować nawilżacz powietrza, lepiej wybrać rośliny nawilżające, które prócz funkcji zdrowotnych będą też piękną, żywą dekoracją mieszkania.
Rośliny nawilżające powietrze Fot. shutterstock
Jakie rośliny nawilżają powietrze?
Rośliny doniczkowe mają wiele zalet. Jedne filtrują i oczyszczają powietrze z trucizn i innych zanieczyszczeń z powietrza, drugie poprawiają jego jakość, pobierają dwutlenek węgla, a oddają tlen do atmosfery. Takie najbardziej sprawdzą się w sypialni.
Które rośliny doniczkowe nawilżające powietrze warto wybierać? Jedną z takich roślin jest Aloes. To odmiana sukulenta o grubych i bardzo mięsistych liściach oraz bogatych właściwościach leczniczych. Roślina ta nie tylko oczyszcza powietrze, wytwarza nocą tlen i pochłania dwutlenek węgla - nawilża także powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi. Aloes uwielbia nawóz bogaty w potas. Warto pamiętać, by oszczędnie go podlewać, unikać lania wody bezpośrednio na liście. Dobrze będzie czuł się w wysokiej temperaturze, przez co sezon grzewczy nie ma na niego złego wpływu. Najlepiej ustawić tę roślinę na nasłonecznionym stanowisku w pobliżu okna.
Właściwości nawilżające posiada także storczyk z rodzaju Dendrobium oraz Schlumbergera - Grudnik. Skuteczną rośliną nawilżającą powietrze w domu są figowce. Dobrym wyborem będzie Figowiec Benjamina, Dracena, Szefler, paprocie, gerbery oraz bluszcze pospolite. Skrzydłokwiat również zasługuje na uwagę - oczyści powietrze z groźnych toksyn, takich jak: benzen, formaldehyd, aceton, a także podniesie wilgotność powietrza.
Jeśli poszukujesz rośliny nawilżającej powietrze w domu, dobrym wyborem będzie także Difenbachia o dużych liściach. Roślina ta ma jednak wadę - w tkankach ma toksyny! Przypadkowe spożycie nawet w małej ilości może spowodować zatrucie, czasową bezpłodność, zaburzenia rytmu serca, nudności czy biegunkę. Przed rośliną trzeba chronić zwłaszcza dzieci i zwierzęta domowe.
Aloes nawilży powietrze w domu Fot. shutterstock
Nawilżanie powietrza w domu - dlaczego jest tak ważne?
Optymalna wilgotność powietrza we wnętrzu powinna wynosić 30-50%, warto dodać, że w ogrzewanym pomieszczeniu spada ona nawet do 10%. Warto więc naturalnie wspomóc swoje zdrowie, decydując się na rośliny o właściwościach nawilżających. Suche powietrze ma negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przede wszystkim utrudnia oddychanie, powoduje ciągłe uczucie wyschniętego gardła, słabe samopoczucie, spierzchnięte usta, suche, łzawiące oczy, łuszczącą się skórę.
Rośliny doniczkowe pomagają nawilżyć powietrze w domu Fot. shutterstock