Japandi - ten styl powstał nie tylko z inspiracji japońskimi wnętrzami

Japandi to styl, ale również filozofia życia, dzięki której można stworzyć nietuzinkową oazę spokoju, harmonii i dobrej energii. Zainspiruj się.

Salon w naturalnych kolorach.Salon w naturalnych kolorach. Fot. Shutterstock

Japandi - jak ten styl, który ukształtował się zaledwie kilka lat temu, prezentuje się we wnętrzach? Nietuzinkowo. Jest oszczędny w formie, a jednocześnie przytulny. To mieszanka stylu skandynawskiego z japońskim. Prostego i funkcjonalnego designu z przytulnymi, organicznymi formami i naturalnymi kolorami. 

Kolory w stylu japandi

Wnętrza zaaranżowane w stylu japandi prezentują się niebanalnie. Idealne dla wszystkich, którzy potrzebują urozmaicić skandynawskie beże, szarości i biele, na przykład kolorami ziemi - brązami, przygaszonymi barwami zieleni, żółci, pomarańczy czy nawet czerwieni. W mieszkaniach urządzonych w stylu japandi nie ma miejsca dla krzykliwych, jaskrawych kolorów. Dominują monochromatyczne, ciepłe barwy, dzięki którym takie wnętrza są bardzo przytulne. Dotyczy to nawet kuchni japandi. 

Drewno - Japończycy uwielbiają je w swoich domach

Ludzie z Północy również chętnie zdobią wnętrza stylową podłogą i meblami z drewna, ale Japończycy w jeszcze większym stopniu stawiają na naturę w domu. Drewno chcą mieć także na ścianach, przesuwnych drzwiach, kamień na kuchennym czy łazienkowym blacie, bambus na żaluzjach, a rattan na przykład na lampach. We wnętrzach urządzonych w stylu japońskim bardzo rzadko można znaleźć plastik i inne sztuczne materiały. Oprócz naturalnego kamienia, drewna, bambusa, rattanu pojawia się również wiklina, ceramika, len, bawełna i dużo roślin. Subtelnie rozmieszczone drzewka bonsai, palmy, paprocie pięknie prezentują się w domach i ogrodach japandi. 

Japandi - nie tylko styl, ale filozofia

Nawet w sypialni w stylu japońskim widać przestrzeń - ona jest kluczowa także dla wnętrz japandi. Nadmiar mebli czy dodatków także nie jest mile widziany. Według Japończyków negatywnie wpływa na dobrą energię w domu. Dlatego wierzą, że "less is more" - mniej znaczy więcej. Aranżacje japandi czerpią z kultury japońskiej filozofię kintsugi, według której piękno tkwi w niedoskonałości, w tym co zostało nadszarpnięte zębem czasu. Ważne jest też doświetlenie wnętrz. 

Styl japandi na pewno polubią miłośnicy stylowych i nietuzinkowych wnętrz, którzy widzą w nich także prawdziwą oazę spokoju, dobrej energii i harmonii. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.