Biurko, aktywne siedzisko, lustrzane światło - ten polski design umili pracę

Jak zaaranżować aktywną i stylową przestrzeń do pracy? Przedstawiamy patenty, a także nowości od polskich designerów - sprytne i niezwykle stylowe meble i dodatki, które świetnie odnajdą się w każdej przestrzeni pracy twórczej.

Pracujemy w biurze, domu, w trybie hybrydowym. Natomiast dzieci uczą się nie tylko w szkole. Każda praca przy biurku wypełnia większość każdego dnia. Dlatego tak ważne są meble, z których wtedy korzystamy i detale, które nas otaczają. Wpływają na nasz komfort i kreatywność. Przedstawiamy nowości od polskich designerów, które pomogą stworzyć aktywną i przyjazną przestrzeń do pracy oraz nauki. Mamy też coś specjalnego - kilka patentów na lepszą kondycję ciała i głowy podczas biurowej pracy.

Stołek Banffy.Stołek Banffy. Fot. NOTI

Siedzisko to podstawa

Praca przy biurku nie zawsze musi źle oddziaływać na ciało i zdrowie, a samo siedzenie nie musi oznaczać bezruchu, który powoduje napięcia i sztywności mięśni, wpływa na złe krążenie krwi, zaburza metabolizm i grozi uszkodzeniem kręgosłupa i stawów. Można temu zapobiec, wybierając odpowiednie meble, na przykład takie, które wymuszają zmiany pozycji, jak stołek Banffy marki Noti. Zaprojektowały go Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska.

Stołek Banffy posiada odchylającą się w każdym kierunku nogę i kilka nałożonych na siebie kręgów o różnej wielkości, które tworzą siedzisko i podstawę. Brak oparcia i zmiany kąta siedzenia wymuszają lepszą pracę ciała niż standardowe krzesła biurowe. Siedzenie na stołku Banffy wpływa również na poprawę krążenia, ogranicza pojawienie się zbędnych napięć mięśniowych i bolesnych przykurczów. 

Siedzisko Banffy wyróżnia też minimalistyczny, nieco fikuśny design. Dostępne jest w różnych wersjach kolorystycznych. Możliwa jest też regulacja wysokości stołka. 

Stołek Banffy.Stołek Banffy. Fot. NOTI

Wielofunkcyjne i stylowe biurko dla każdego 

Praktyczne biurko Amelia umili pracę każdej uczącej się i pracującej osoby, a jego subtelnie szykowny design z litego drewna doda stylu każdemu wnętrzu. Dodatkowym detalem ozdobnym jest skórzany uchwyt szuflady, a ona sama, wraz z wysokiej jakości prowadnicami, które posiadają funkcję cichego domyku, zwiększa jego praktyczność. Jest też wbudowana półka, na której można położyć telefon, albo jakieś dodatki biurowe, jak długopis czy notatnik.

Dzięki tyłowi ze starannie wykonanej sklejki dębowej, biurko Amelia można ustawić nawet w centrum pokoju. Może spełniać też funkcję toaletki. Dostępne jest w wielu wariantach kolorystycznych. 

Lustro może być nie tylko dekoracją domowego biura

Luna i Sign to dwa projekty luster marki GieraDesign o ciekawych, geometrycznych formach, które będą świetną dekoracją każdego pomieszczenia, także domowego biura. Zawieszone nad biurkiem dodadzą stylu każdej strefie pracy twórczej, a niektóre dodatkowo ją oświetlą. Ponadto pomogą w lepszej aktywności podczas biurowej pracy, poprawieniu kondycji ciała i umysłu.

Lustro Luna, które zaprojektowała Aleksandra Giera wygląda jak księżyc w różnych fazach i pozycjach na niebie. Dwie półokrągłe tafle zwrócone do siebie podstawą o różnych średnicach, wniosą odrobinę oryginalności do każdej aranżacji biura. Dzięki opcji bezdotykowego regulatora jasności można kształtować natężenie światła i wpływać na klimat w biurze. Lustro Luna jest do zamówienia w różnych wersjach kolorystycznych. 

Lustro Sign to mieszanka geometrycznych kształtów zawieszonych na mosiężnym haku. Razem tworzą proste, ale oryginalne i harmonijne kompozycje, które odnajdą się w aranżacjach w prawie każdym stylu. Do wyboru są trzy modele w wielu wariantach kolorystycznych: Temo, Avi i Inco, które zaprojektowały Aleksandra Giera i Wioletta Cielemęcka. 

Lustro Temo przypomina totem. Złożone jest z geometrycznych figur w trzech kontrastowych kolorach. Model Avi składa się z trzech kolorowych, lustrzanych elementów o różnych barwach. Będzie biżuterią dla każdego domowego biura. Natomiast geometryczne Inco przypomina plemienną ozdobę, ale złożoną z dwóch sklejonych ze sobą tafli luster. 

Lustro Sign Inco.Lustro Sign Inco. Fot. GieraDesign

Jak pracować w zdrowy dla ciała i samopoczucia sposób? Oto sprytne patenty  

Odpowiednio dobrane meble są bardzo istotne i mogą uchronić od wielu schorzeń, szczególnie kręgosłupa. Zawsze jednak warto dodatkowo popracować ze swoim ciałem w różnych pozycjach - siedzącej na krześle, stojącej w trakcie rozmów czy regeneracyjnej na kanapie. Przedstawiamy kilka pomysłów od dwojga ekspertów, którzy współpracują z marką NOTI - Huberta Stablewskiego, który jest sportowcem i trenerem personalnym oraz fizjoterapeutki i trenerki Basi Smirnow-Kurp.

Podczas pracy przy biurku wykorzystuj 50% czasu na różnorodne pozycje siedzące i 50% - na półstojące i stojące w ruchu. Mniej więcej co 15 minut zmieniaj ustawienie wszystkich segmentów ciała (głowy, barków, rąk, klatki piersiowej, tułowia, miednicy, kolan i stóp). Natomiast co 20-50 min. wykonuj ćwiczenia mobilizujące, wzmacniające i rozciągające, takie jak: stawanie na palcach, przysiady, wznosy ramion w górę, krążenia ramion.

Ćwicz z głową 

Zbliż lewą dłoń do prawej strony głowy. Wykonaj wdech, a potem z wydechem powoli pochylaj głowę do lewego ramienia. Wytrzymaj w skrajnej pozycji ok. 15-20 sekund. Powtórz co najmniej 5 razy w na każdą stronę.

Zaangażuj szyję

Usiądź prosto, ręce spleć za głową, a następnie oddal od siebie łokcie. Weź wdech i dociśnij głowę do dłoni, aż poczujesz napięcie w karku. Wraz z wydechem zbliż brodę do klatki piersiowej, zaokrąglij plecy i złącz łokcie. Powtórz 5-10 razy. 

Aktywuj do pracy nadgarstki

Wyprostuj przed sobą prawą rękę, palce dłoni skieruj w górę. Na ich dolnej części połóż lewą dłoń, a potem ściągnij je nieco w dół (bez zginania ręki w łokciu), by skierować nadgarstek w dół. Jeśli odczujesz ból ręki, zmniejsz intensywność. Wytrzymaj w tej pozycji min. 30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Rozciągnij nogi

Usiądź na krześle, ustaw stopy na szerokość bioder. Wyprostuj prawą nogę, opierając piętę o podłogę. Lewą nogę ugnij w kolanie, a następnie odchyl ją nieco w lewą stronę. Połóż ręce na prawym udzie. Pochyl tułów w kierunku prawej nogi, zachowując proste plecy, ale tak, by poczuć delikatne rozciąganie wewnętrznej części prawej nogi. Powtórz na drugą stronę. 

Rusz pośladki

W pozycji siedzącej ugnij lewą nogę, prawą stopę połóż na lewym kolanie. Wyprostuj plecy i wykonaj głęboki wdech. Następnie wraz z wydechem powoli wykonaj możliwie duży skłon. Powtórz po 5 razy na każdą stronę. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.