Regał, komoda, biblioteczka, fotel, biurko, stół, stolik - na te meble nasi polscy projektanci mają różnorodne wizje. Jednak w 2022 roku w salonach nadal będą królowały nowoczesne formy wzornicze z odrobiną ponadczasowego klimatu. Prosty, elegancki, naturalny i funkcjonalny design, dzięki któremu każdy poczuje się stylowo i komfortowo w domu. Przedstawiamy wybrane "perełki" od polskich projektantów.
Regał Bava polskiej marki Tamo można dowolnie konfigurować. Składa się z witryny, która może mieć fronty ze szkła hartowanego, forniru dębowego lub z orzecha amerykańskiego oraz dębowych półek osadzonych na stalowej, lekkiej konstrukcji. Całość tworzy funkcjonalny i estetyczny mebel, który może dekorować salon, sypialnię, biuro czy nawet pokój dziecka. Regał Bava pasuje do niemal każdej przestrzeni.
Grop może być regałem na książki i ozdoby, konsolą, meblem RTV czy stolikiem pomocniczym w nowoczesnej sypialni albo salonie. Umożliwia to modułowa konstrukcja ze stali i różne opcje kombinacji ustawień drewnianych półek. Dzięki możliwości dowolnej konfiguracji mebla, doskonałej funkcji dekoracyjnej i praktycznej odnajdzie się w każdym wnętrzu - w salonie, sypialni, biurze.
System tworzy w pomieszczeniu układy przypominające architekturę, wyraziste poziomy półek oraz piony stelaża wizualnie porządkują przestrzeń i nadają wnętrzu eleganckiego rytmu
- wyjaśniają projektanci Bartek Pawlak i Łukasz Stawarski.
Tapicerowany fotel Liu z dębowymi bokami wybarwionymi na czarno to przykład nowoczesnego designu, który przypomina ponadczasowego uszaka. Stworzyła go polska marka Melyo. Wygodne siedzisko z oparciem uzupełniają czworokątne, drewniane boki fotela, które łączą się z nogami. Umieszczono w nich także tapicerowane podłokietniki. Fotel Liu dostępny jest w różnych kolorach i wersji obrotowej.
Meble polskiej marki Pastform pięknie odwzorowują design z lat 50. i 60. XX wieku. Dlatego wszystkim, którzy poszukują ponadczasowych form do domu, polecamy przede wszystkim biblioteczkę Classy Vintage. Jej górna część z otwartymi półkami, która zwęża się ku górze, pozwoli wyeksponować domowy księgozbiór, ulubione winyle czy dekoracje. Natomiast w dolnej, zamykanej na przesuwane drzwiczki wnęce, można schować wszystko, co jest potrzebne, a niekoniecznie warte pokazania. Biblioteczka Classy Vintage marki Pastform to funkcjonalny i estetyczny mebel, który doda każdemu wnętrzu odrobiny klimatu dawnych lat.
Lata 60. to okres, w którym wnętrza zdobił bardzo charakterystyczny szlif. Styl, zwany na świecie mid-century modern, na lokalnym rynku – po prostu meble retro. Prosta, elegancka i minimalistyczna forma, pozbawiona zbędnych zdobień i przepychu. Chciałoby się powiedzieć – meble idealne. Ponieważ dające też wygodę, a mimo całkiem zgrabnych gabarytów również mieszczące zaskakująco wiele, powstające ze szlachetnych gatunków drewna i stworzone ręcznie, z naciskiem na starannie dopracowane szczegóły. Nic dziwnego, że ich popularność tak rośnie
– wyjaśnia Mateusz Gełeta, właściciel marki Pastform.
Dynamiczna forma, obłe krawędzie i finezyjna konstrukcja nóg - biurko Rush marki The Raw to przykład kunsztu stolarskiego. W całości zostało wykonane z litego drewna dębowego, dzięki czemu jest bardzo stabilne i wytrzymałe. Za świetną jakość i styl zostało wyróżnione w konkursie Dobry Wzór 2020, który organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Biurko Rush można również personalizować pod kątem wymiarów, koloru wybarwienia i rodzaju drewna.
P.O.V., czyli Point Of View, co w polskim tłumaczeniu oznacza punkt widzenia, to kolekcja modułowych mebli jadalnianych. Stoły można nabyć w dwóch wysokościach, z trzema typami podstaw i sześcioma kształtami blatów. Są też taborety, które można ustawiać jeden na drugim. Kolekcja mebli P.O.V. posiada łącznie ponad 70 wariantów, dzięki czemu nadaje się do każdego rodzaju wnętrz - biur, jadalni, kawiarni i restauracji. Stoły wyróżnia też organiczny kształt i modułowe podstawy. Dostępne są w trzech gatunkach drewna - buku, dębie i orzechu amerykańskim, które mogą być wykończone w różnych kolorach.
La Benda dobrze spełnia funkcję fotela i krzesła. Delikatna, ale solidna konstrukcja mebla, tworzona przy użyciu unikalnej, dziewiętnastowiecznej technologii gięcia drewna bukowego pod wpływem ciśnienia i pary, gwarantuje wciąż modny, ponadczasowy styl i dużą wytrzymałość na uszkodzenia. La Bendę wyróżnia finezyjnie wygięty w kilku miejscach pręt bukowy, który jest częścią obu przednich nóg fotela oraz zewnętrznej część oparcia, a także tylne, proste nogi.