Maszynka do mielenia mięsa - wiemy jak wybrać odpowiedni sprzęt

Na pewno pamiętasz z dzieciństwa maszynkę, którą przykręcało się do stołu i w ten sposób mieliło mięso, kapustę do farszu lub grzyby. Taki sprzęt odszedł już do lamusa, a na jego miejsce wkroczyła elektryczna maszynka do mielenia mięsa, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przychodzimy z pomocą.

Maszynka do mielenia mięsa - czy rzeczywiście jest potrzebna?

Kupujesz mięso w kawałku? Wolisz je samodzielnie podzielić lub zmielić? Niezbędna okaże się maszynka do mielenia mięsa. Urządzenie sprawi, że przygotowywanie potraw stanie się szybsze i przyjemniejsze, szczególnie, jeśli akurat zamarzyły ci się kotlety mielone, pulpety lub pierogi z kapustą i grzybami. W takim przypadku z całą pewnością docenisz obecność maszynki do mielenia w swojej kuchni. Jak działa maszynka do mielenia? Na końcu otworu wylotowego umieszczone są sitka, przez które z dużą siłą przepychane są za pomocą ślimaka produkty.

Zadaniem maszynki do mielenia jest przede wszystkim mielenie włożonych do niej produktów. Absolutnie nie powinna ona ich szarpać, miażdżyć czy pozostawiać nieestetycznych i nierównych kawałków. O grubości mielenia decydują sitka, dołączone do zestawu z maszynką z różną gęstością oczek, które samodzielnie zakładamy na maszynkę w zależności od tego co akurat mielimy i jaki mamy zamysł kulinarny. Producenci najczęściej dołączają do kompletu dwa lub trzy rodzaje sitek, które pozwalają na drobne, średnie lub gruboziarniste mielenie produktów. Drobne oczka sprawdzą się do mielenia mięsa na pasztet lub farsz, z kolei grubsze przydadzą się do mielenia mięs i sera.

Warto dodać, że nowoczesne maszynki do mielenia to urządzenia wielofunkcyjne. Kupując jedno urządzenie nie musisz ograniczać się jedynie do mielenia. Dobrym wyborem będą sprzętu z funkcją przetwarzania warzyw czy wyciskania soków. Jeśli nie masz w kuchni miejsca na kilka urządzeń, wielofunkcyjna maszynka do mielenia doskonale się spisze, zaoszczędzisz miejsce, czas i pieniądze, ponieważ urządzenia te dostępne są w naprawdę atrakcyjnych dla portfela cenach.

Maszynka do mielenia mięsaMaszynka do mielenia mięsa Fot. shutterstock

Maszynki do mielenia mięsa za mniej niż 200 zł:

Jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa?

Najważniejszym kryterium, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze maszynki do mielenia jest jej moc oraz wydajność. W sklepach dostępne są maszynki o mocy od 250 do 2500 W. Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się sprzęt o mocy co najmniej 450 W, który poradzi sobie z mieleniem nawet najtwardszego mięsa, a rozdrobnienie miękkiego kurczaka potrwa dosłownie kilka sekund. Warto pamiętać, że im wyższa moc maszynki, tym jej praca bardziej efektywna, ale też urządzenie będzie droższe. Moc urządzenia ma bezpośredni wpływ na wydajność mielenia mięsa. Optymalnie powinno być to 1,5 kg mięsa w ciągu minuty.

Istotne znaczenie ma jakość materiałów z jakich została wykonana maszynka do mielenia oraz jej końcówki. Aby mieć pewność, że maszynka posłuży nam na długo najlepiej wybrać modele wykonane z metalu lub ze stali nierdzewnej. Maszynki wykonane z plastiku, będą z pewnością tańsze, ale szybciej ulegają zniszczeniu. 

Maszynka do mielenia mięsaMaszynka do mielenia mięsa Fot. shutterstock

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając maszynkę do mielenia mięsa warto wybrać model elektryczny, który usprawni mielenie, zapewni szybkość i wygodę użytkowania. Warto zwrócić także uwagę na automatyczny wyłącznik, który pozwoli na ochronę silnika urządzenia przed przegrzaniem, a w razie, gdy to nastąpi przerwie pracę maszynki.

Przydatne okażą się antypoślizgowe nóżki, które uniemożliwią przesuwanie się urządzenia po kuchennym blacie. Szukając maszynki do zakupu dobrze jest sprawdzić czy ma ona funkcję rewersu, czyli efektywnego mielenia twardego i żylastego mięsa. Rewers pozwoli na cofnięcie obrotu maszynki, gdy w produkcie wystąpi twarda włóknina lub chrząstka. Dobrze sprawdzają się maszynki ze schowkiem na akcesoria oraz przewód sieciowy - zapewni to porządek i ułatwi przechowywanie urządzenia w szafce.

Maszynka do mielenia mięsaMaszynka do mielenia mięsa Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA