Ładowarka indukcyjna bezprzewodowo naładuje telefon. Jak ją wybrać?

Ładowarka indukcyjna - czy jest lepsza od modelu standardowego, na czym polega jej działanie, jakie ma wady i zalety? Wyjaśniamy, a także przedstawiamy modele na każdą kieszeń.

Ładowarka indukcyjna.Ładowarka indukcyjna. Fot. Shutterstock

Ładowarka indukcyjna to urządzenie, który pozwala na bezprzewodowe ładowanie telefonu komórkowego. Na czym polega jej działanie i jakie ma zalety? Podpowiadamy. 

Bezprzewodowe ładowanie telefonu odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Po podłączeniu ładowarki indukcyjnej do prądu, dzięki zamontowanej w niej specjalnej cewce, wytwarza się pole elektromagnetyczne z ładunkiem elektrycznym. Dlatego, jeśli telefon również posiada cewkę, drogą indukcji może odebrać energię, która przetwarzana jest na prąd kierowany do akumulatora. Wtedy rozpocznie się proces jego ładowania. 

Dziś telefon nie musi dotykać ładowarki indukcyjnej

Ładowanie indukcyjne telefonu zadziała pod warunkiem, że oba sprzęty będą spełniały te same standardy bezprzewodowego transferu energii, tzw. Qi wireless charging. Technologię takiego ładowania opracowało konsorcjum Wireless Power Consortium w 2008 roku (choć istnieją też standardy takich organizacji, jak PMA czy A4WP). Począwszy od wersji 1.2 Qi możliwe jest ładowanie indukcyjne urządzeń, które nie muszą się ze sobą stykać. Może je dzielić odległość nieco ponad 4 cm.

Jak wybrać ładowarkę indukcyjną?

Przed zakupem ładowarki indukcyjnej warto sprawdzić jej parametry techniczne, dotyczące ładowania bezprzewodowego o standardzie Qi, który powinien być taki sam jak telefonu. W przypadku kompatybilności, oba urządzenia połączą się automatycznie. Jeśli smartphone nie jest przystosowany do wybranego ładowania indukcyjnego, można to zmienić za pomocą specjalnej nakładki, którą mocuje się do jego tylnej części. 

Czy można ładować indukcyjnie telefon, który posiada etui?

Telefon w etui o standardowej grubości powinien naładować się indukcyjnie. Tylko czas ładowania będzie nieco dłuższy w porównaniu do smartphone'a, który nie posiada żadnej odbudowy. 

Zalety i wady ładowarki indukcyjnej

Ładowanie telefonu bez podpinania kabla, który po dłuższym używaniu często się wygina i uszkadza, to największa zaleta ładowarki indukcyjnej. Nie trzeba szukać kontaktu, by mieć pełną baterię. Ładowanie indukcyjne telefonu może odbyć się w każdym miejscu. Przydaje się to szczególnie w czasie podróży samochodem. Ponadto używanie ładowarki indukcyjnej przymocowanej do uchwytu na telefon lub położonej na półce, jest o wiele wygodniejsze i estetyczniejsze w porównaniu do ładowania za pomocą kabla z końcówką USB, który trzeba podpinać do gniazda zapalniczki lub specjalnego wejścia. Ładowarka indukcyjna przydaje się też w czasie podróżny innymi środkami lokomocji, podczas turystycznych wypraw i w wielu innych sytuacjach. Ponadto dzięki nowoczesnym ładowarkom indukcyjnym można ładować kilka sprzętów w tym samym czasie. W zależności od modelu wystarczy je położyć na ładowarce lub blisko niej, by osiągnąć status pełnej baterii. 

Ładowarka indukcyjna ma też swoje wady. Jedną z nich jest wolniejszy czas ładowania telefonu za pomocą tańszych modeli indukcyjnych niż w przypadku modeli z kablem. Natomiast porównując średniej jakości modele indukcyjne i klasyczne - te ostatnie szybciej naładują telefon. Dużym minusem ładowarki indukcyjnej jest konieczność przerywania ładowania w momencie korzystania z telefonu, na przykład podczas rozmowy, kiedy trzeba wziąć smartphone do ręki. Podczas ładowania indukcyjnego wydzielają się też duże ilości ciepła, które często bardzo nagrzewają ładowarkę indukcyjną. To z kolei aktywuje do pracy zamontowany w takim urządzeniu wentylator, który często bardzo głośno pracuje, przeszkadzając w wykonywaniu codziennych czynności albo spokojnym śnie. Dlatego nie polecamy podłączania ładowarki indukcyjnej tuż przy łóżku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA