Oczyszczacz powietrza - sprawdziliśmy jego zalety

Wszyscy wiemy, jak szkodliwe dla naszego zdrowia może być zanieczyszczone powietrze. Smog, kurz lub pylące rośliny - zarówno dla alergików, jak i pozostałych to istna plaga powodująca problemy zdrowotne. Sprawdziliśmy, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, jakie ma zalety i czym kierować się przy jego wyborze.

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

Oczyszczacz powietrza zbudowany jest z wentylatorów i filtrów. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń takich jak: smog, alergeny, brzydkie zapachy czy roztocza. Urządzenie działa bardzo cicho, może być więc uruchomione w dzień, kiedy pracujemy czy w nocy, gdy śpimy.

Urządzenie ma wbudowany wentylator, który wciąga zanieczyszczone powietrze do wnętrza, gdzie następuje filtracja, a później wydmuchiwanie czystego powietrza z powrotem do otoczenia. Większość modeli wyposażona jest także w funkcję jonizacji i nawilżania powietrza.

Oczyszczacze powietrza dostępne na rynku wyposażone są w 3 rodzaje filtrów. Filtr wstępny ma za zdanie zatrzymywać największe zanieczyszczenia, takie jak włosy, kurz, sierść oraz złuszczony naskórek, czyli czynniki wywołujące alergię. Filtr węglowy z kolei skutecznie neutralizuje intensywne zapachy i lotne związki organiczne, a filtr HEPA usuwa z powietrza nawet 99,9% zanieczyszczeń, takich jak pył zawieszony, kurz czy alergeny - warto wybrać oczyszczacz z tym filtrem w przypadku alergików.

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. shutterstock

Oczyszczacze powietrza za mniej niż 1000 zł:

Jakie zalety ma oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest skutecznym sposobem na smog, czyli największy problem środowiskowy. Kolejną kwestią jest fakt, że urządzenie pomaga w walce z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych, dlatego oczyszczacz powinny mieć w domu wszystkie osoby zmagające się z alergią. Urządzenie pomoże wyeliminować z powietrza kurz, pyłki roślin, pleśń, sierść i alergeny oraz ochroni przed niekorzystnym działaniem dymu papierosowego, jeśli ktoś z domowników jest nałogowym palaczem.

Urządzenie stanowi ochronę przed wirusami i bakteriami, a czyste powietrze wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, a także zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych.

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. shutterstock

Wybór oczyszczacza powietrza - na co zwrócić uwagę?

Wybierając urządzenie do domu warto zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Do najważniejszych zaliczamy rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz certyfikat UK Allergy.

Urządzenia antysmogowe usuną groźne zanieczyszczenia z mieszkania - warto wybrać model wyposażony w filtr HEPA oraz filtr z węglem aktywnym. Oczyszczacze z funkcją nawilżenia świetnie sprawdzą się w sezonie grzewczym - zadbają o nawilżenie skóry, pozwolą uniknąć problemów z oddychaniem oraz snem.

Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na powierzchnię, na której ma on pracować. Urządzenia mają określoną wydajność, która wymieniona jest w specyfikacji urządzenia, warto sprawdzić to przed zakupem i wiedzieć czy dane urządzenie sprawdzi się na konkretnej powierzchni. Istotną kwestią jest głośność pracy sprzętu lub możliwość ustawienia trybów pracy, dostosowanych do potrzeb i pory dnia. Świetnie sprawdzają się programy automatyczne, które zmniejszają zużycie prądu przez oczyszczacz powietrza. Średni pobór wynosi 15-20 W.

Oczyszczacze powietrza mają estetyczny wygląd, dzięki czemu dopasują się do każdego pomieszczenia. Możemy wybierać spośród modeli białych, czarnych lub z kolorowym podświetleniem.

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA