Alkomat przydaje się każdemu odpowiedzialnemu kierowcy, który chce szybko sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Producenci oferują sporo różnorodnych modeli, które różnią się nie tylko ceną, ale parametrami i technologią wykonania. Jaki alkomat kupić? Podpowiadamy.
Alkomat z ustnikiem czy bez?
W ustnik wyposażenia jest większość dostępnych na rynku alkomatów. Gwarantuje dużą dokładność. Jednak są też modele z pasywnym trybem pracy - bezustnikowym (bezkontaktowym), który doskonale się sprawdza, gdy z alkomatu chce skorzystać większa liczba osób. Dlatego to świetne rozwiązanie na przykład dla grupy pracowników, którzy po imprezie integracyjnej muszą wsiąść za kierownicę.
Rodzaje czujników w alkomacie
Alkomat może być wyposażony w różne sensory - mniej dokładne i wymagające częstej kalibracji półprzewodnikowe lub elektrochemiczne, które są wykonane w nowej technologie, są bardzo dokładne i powtarzalne. Alkomaty elektrochemiczne wykorzystują w działaniu napięcie elektryczne, natomiast półprzewodnikowe bazują na zasadzie przewodności, dlatego nie są tak dokładne, a ich tolerancja błędu wynosi aż 20% przy wartości 0,5 promila. Natomiast w tych pierwszych to tylko 3%.
Wytrzymały akumulator
Poziom naładowania baterii znacząco wpływa na dokładność pomiaru alkomatu. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić jak wytrzymały jest akumulator wybranego alkomatu. Dobra jakość i wytrzymałość pozwoli na dłuższe korzystanie i lepszą jakość pomiaru. To bardzo istotne, zwłaszcza gdy w krótkich odstępach czasu chciałoby skorzystać z alkomatu więcej osób.
Kalibrowanie alkomatu
Każdy alkomat wymaga kalibracji, czyli konfigurowania urządzenia, dla podtrzymania rzeczywistych pomiarów ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dlatego przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić jak tę wartość określa producent. Alkomat elektrochemiczny na pewno wymaga rzadszej kalibracji niż model półprzewodnikowy (średnio co 6 miesięcy lub co około 500 pomiarów). Zatem jeśli chcesz często korzystać ze sprzętu, warto pomyśleć o profesjonalnym alkomacie przeznaczonym dla służb mundurowych.
Najczęściej wystarczy dmuchnąć w ustnik alkomatu i poczekać na wynik. Jednak każde badanie alkomatem warto przeprowadzić po co najmniej 30 minutach od momentu spożycia alkoholu, także nie bezpośrednio po spożyciu posiłku czy zapaleniu papierosa. W innym razie wynik będzie nieprawdziwy, a sensor sprzętu może ulec uszkodzeniu. Nie należy również pozostawiać alkomatu w aucie, gdzie temperatury są bardzo zmienne o różnych porach roku. Warto trzymać go w domu.
Pamiętaj! W Polsce maksymalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 ‰. Wynik w promilach podaje każdy alkomat do użycia prywatnego. Jedynie część modeli dla służb mundurowych pokazuje wartość wyrażoną w mg/l, czyli w miligramach na litr sześcienny wydychanego powietrza. Wystarczy pomnożyć ją przez 2,1, by otrzymać wynik w promilach.