Jak urządzić domową pralnię? - poradnik

Osobne pomieszczenie zaaranżowane na domową pralnię to marzenie każdej pani domu. Jak urządzić funkcjonalną pralnię? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Podpowiadamy!

Domowa pralnia

W większości domów pralnię stanowi kącik w łazience. W łazienkowych szafkach musimy wtedy pomieścić proszki, płyny do prania i płukania, kapsułki, odplamiacze. Obowiązkowo musi znaleźć się miejsce na kosz na pranie, przydałoby się również miejsce do suszenia prania, by nie nosić go w misce pom całym domu. Mało kto ma tak dużą łazienkę. Jeśli mamy możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, przeznaczonego na domową pralnię warto z tego skorzystać. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi.

Domowa pralniaDomowa pralnia Fot. shutterstock

Jakie zalety ma osobne pomieszczenie na pralnię?

Przede wszystkim wydzielając domową pralnię, pozbędziesz się z łazienki niezbędnych do prania detergentów. Odpowiednio zaaranżowane miejsce do prania, jednego z najbardziej podstawowych obowiązków w każdym domu, pranie się przyjemnością i nie pochłonie nam aż tak dużo czasu i energii. Domowa pralnia zapewnia komfortowe warunki prania i możliwość prania, prasowania i suszenia rzeczy w jednym miejscu - takie rozwiązanie zagwarantuje porządek w domu. W pralni swobodnie możemy na stałe rozstawić deskę do prasowania. Z kolei na wyglądzie i przestronności zyskuje łazienka. Podczas kąpieli można w pełni się zrelaksować, nie będzie przeszkadzała hałasująca, wirująca pralka.

Jak urządzić pralnię w domu?

Ważną kwestią jest wybranie odpowiedniego pomieszczenia, jeśli to możliwe. Najlepiej sprawdzi się wnętrze duże i szerokie, takie pomieszczenie zdecydowanie ułatwi zaaranżowanie przestrzeni i wpłynie na funkcjonalność i komfort domowych obowiązków.

Kolejną kwestią jest zadecydowanie o tym, jaka będzie podłoga i ściany. Warto pomyśleć o materiałach odpornych na wilgoć. Sprawdzą się ceramiczne płytki, zaimpregnowane drewno i farby wodoodporne, przeznaczone do malowania łazienki czy kuchni. Obowiązkowa okaże się sprawna i solidnie wykonana wentylacja - pomoże uniknąć pleśni i grzybów powstających na ścianach. Warto pamiętać, że schnące pranie paruje! Warto także wstawić do pralni drzwi z podcięciem lub kratką.

Urządzając domową pralnię warto pomyśleć o odpowiednim ustawieniu sprzętów i akcesoriów. Liczy się kolejność. Na początek najlepiej ustawić miejsce na brudne rzeczy, następnie powinna znaleźć się szafka z detergentami. W dalszej części najlepiej ustawić pralkę i suszarkę, a na końcu wieszak, półki lub koszyk na poskładane, czyste rzeczy.

Pralnia w domuPralnia w domu Fot. shutterstock

Pralnia w domu - jakie sprzęty i akcesoria wybrać?

Podstawowe wyposażenie domowej pralni stanowi pralka. Pojemność urządzenia powinniśmy uzależnić od liczby domowników. Zależy Ci na ekspresowym suszeniu prania? Wybierz także suszarkę. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, warto postawić jedno urządzenie na drugim lub wybrać sprzęt 2w1.

Niezbędny okaże się regał, najlepiej zamykane szafki na środki czyszczące i detergenty. Warto pamiętać, że należy schować je przed dziećmi, przez co zamykane szafki będą najlepszym rozwiązaniem. W pralni nie może zabraknąć koszy na brudne rzeczy. Sprawdzą się 2-3 modele, które pozwolą od razu na segregację brudnych rzeczy kolorami, ułatwi i usprawni to czas przygotowywania prania. W domowej pralni możemy pozwolić sobie na rozstawioną suszarkę na pranie, możemy pomyśleć także o dodatkowych wieszakach czy drążkach.

Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie kącika do prasowania, w którym ustawisz deskę do prania, parownicę, żelazko czy schowasz golarkę do ubrań.

Domowa pralniaDomowa pralnia Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.