W większości domów pralnię stanowi kącik w łazience. W łazienkowych szafkach musimy wtedy pomieścić proszki, płyny do prania i płukania, kapsułki, odplamiacze. Obowiązkowo musi znaleźć się miejsce na kosz na pranie, przydałoby się również miejsce do suszenia prania, by nie nosić go w misce pom całym domu. Mało kto ma tak dużą łazienkę. Jeśli mamy możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, przeznaczonego na domową pralnię warto z tego skorzystać. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi.
Przede wszystkim wydzielając domową pralnię, pozbędziesz się z łazienki niezbędnych do prania detergentów. Odpowiednio zaaranżowane miejsce do prania, jednego z najbardziej podstawowych obowiązków w każdym domu, pranie się przyjemnością i nie pochłonie nam aż tak dużo czasu i energii. Domowa pralnia zapewnia komfortowe warunki prania i możliwość prania, prasowania i suszenia rzeczy w jednym miejscu - takie rozwiązanie zagwarantuje porządek w domu. W pralni swobodnie możemy na stałe rozstawić deskę do prasowania. Z kolei na wyglądzie i przestronności zyskuje łazienka. Podczas kąpieli można w pełni się zrelaksować, nie będzie przeszkadzała hałasująca, wirująca pralka.
Ważną kwestią jest wybranie odpowiedniego pomieszczenia, jeśli to możliwe. Najlepiej sprawdzi się wnętrze duże i szerokie, takie pomieszczenie zdecydowanie ułatwi zaaranżowanie przestrzeni i wpłynie na funkcjonalność i komfort domowych obowiązków.
Kolejną kwestią jest zadecydowanie o tym, jaka będzie podłoga i ściany. Warto pomyśleć o materiałach odpornych na wilgoć. Sprawdzą się ceramiczne płytki, zaimpregnowane drewno i farby wodoodporne, przeznaczone do malowania łazienki czy kuchni. Obowiązkowa okaże się sprawna i solidnie wykonana wentylacja - pomoże uniknąć pleśni i grzybów powstających na ścianach. Warto pamiętać, że schnące pranie paruje! Warto także wstawić do pralni drzwi z podcięciem lub kratką.
Urządzając domową pralnię warto pomyśleć o odpowiednim ustawieniu sprzętów i akcesoriów. Liczy się kolejność. Na początek najlepiej ustawić miejsce na brudne rzeczy, następnie powinna znaleźć się szafka z detergentami. W dalszej części najlepiej ustawić pralkę i suszarkę, a na końcu wieszak, półki lub koszyk na poskładane, czyste rzeczy.
Podstawowe wyposażenie domowej pralni stanowi pralka. Pojemność urządzenia powinniśmy uzależnić od liczby domowników. Zależy Ci na ekspresowym suszeniu prania? Wybierz także suszarkę. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, warto postawić jedno urządzenie na drugim lub wybrać sprzęt 2w1.
Niezbędny okaże się regał, najlepiej zamykane szafki na środki czyszczące i detergenty. Warto pamiętać, że należy schować je przed dziećmi, przez co zamykane szafki będą najlepszym rozwiązaniem. W pralni nie może zabraknąć koszy na brudne rzeczy. Sprawdzą się 2-3 modele, które pozwolą od razu na segregację brudnych rzeczy kolorami, ułatwi i usprawni to czas przygotowywania prania. W domowej pralni możemy pozwolić sobie na rozstawioną suszarkę na pranie, możemy pomyśleć także o dodatkowych wieszakach czy drążkach.
Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie kącika do prasowania, w którym ustawisz deskę do prania, parownicę, żelazko czy schowasz golarkę do ubrań.