Sokowirówka - pyszne i zdrowe soki przygotujesz we własnej kuchni

Soki to świetny i pyszny sposób na dostarczenie organizmowi dziennej dawki witamin i cennych składników mineralnych. Jak działa sokowirówka? Jakie ma zalety, jak wybrać dobre urządzenie? Czym różni się sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej? Przychodzimy z pomocą.

Jak działa sokowirówka?

Sokowirówka to najbardziej podstawowe urządzenie do przyrządzania w domu świeżo wyciskanych soków. Urządzenie rozdrabnia owoce i warzywa, tnąc je na drobno. Sokowirówki zbudowane są z korpusu z silnikiem, wirnika, ramienia blokady bezpieczeństwa, kolektora soku, koszyka filtra, pojemnika na sok oraz zbiornika na pulpę.

Zdrowe soki warto pić szczególnie w okresie jesienno-zimowym, by dostarczyć organizmowi witamin i wzmocnić swoją odporność. Soki przygotowane w domu, z pewnych składników, pozbawione są sztucznych barwników, konserwantów i dodatków. Ważne jest, by dziennie spożywać przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw, soki mogą to ułatwić. 

Sokowirówka - zalety

Choć soki mają swoich przeciwników, regularne picie soków pomoże w zmaganiu się z niedoborami wielu składników odżywczych. Dodatkowo soki zawierają dużo błonnika, co wspomaga proces odchudzania, są też źródłem energii i nawodnienia. Owoce to bogate źródło antyoksydantów, które niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników i spowalniają starzenie się skóry.

Sokowirówka to urządzenie o wielu zaletach. Przygotujesz w niej sok niemal ze wszystkich składników, których nie trzeba drobno kroić. Urządzenie poradzi sobie nawet z twardszymi składnikami, takimi jak marchew, buraki, pietruszka. W krótkim czasie przygotujesz sporą ilość soku.

Jeśli jesteś miłośnikiem klarownych soków, sokowirówka świetnie się sprawdzi - sok nie zawiera żadnych drobinek, co jest istotne szczególnie w przypadku małych dzieci. Sokowirówki mają zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niższe ceny niż wyciskarki wolnoobrotowe. Kupić możemy je już od 100 złotych.

SokowirówkaSokowirówka Fot. shutterstock

Sokowirówki są funkcjonalne, zawierają kompaktowe instrukcje a ich wyposażenie jest wystarczające, by przygotować niemal każdy sok. Dodatkowo są bezpieczne - większość modeli ma blokadę przed przypadkowym włączeniem. Antypoślizgowe przyssawki zapobiegają przesuwaniu się urządzenia po blacie, a większość akcesoriów z zestawu śmiało można myć w zmywarce. Owoce i warzywa do soków można wrzucać w całości, a urządzenie ma nowoczesny wygląd.

Czy sokowirówka ma wady? Za jedną z nich można uznać podgrzewanie się owoców i warzyw podczas obracania sita, wskutek czego sok może stracić część cennej witaminy C i antyoksydantów oraz się napowietrzyć.

Jak wybrać sokowirówkę?

Wybierając sokowirówkę warto sprawdzić jej funkcje i parametry. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej moc - im jest wyższa, tym wyciskanie soku przebiegnie sprawniej. Warto sprawdzić pojemność naczynia na sok. Istotny jest także mechanizm działania - sokowirówka powinna mieć wytrzymałe i solidnie wykonane ostrza. Sito powinno szybko się obracać, a resztki owoców automatycznie powinny być wrzucane do osobnego pojemnika lub osadzać na sitku, w zależności od modelu urządzenia.

Praktyczna okaże się swobodna regulacja prędkości, dzięki czemu dostosujesz ją do konkretnych owoców i warzyw.

Sokowirówka czy wyciskarka?

Wyciskarki wolnoobrotowe "miażdżą" całe owoce, wyciskając z nich dosłownie wszystko. Sokowirówki bardzo szybko "radzą sobie" z popularnymi owocami i warzywami. To świetny gadżet dla wszystkich, którym zależy na czasie. Wyciskarki pracują wolniej , ale otrzymany sok ma więcej składników odżywczych i dłużej zachowuje świeżość. Chcesz pić soki ze szpinaku czy natki pietruszki ? Tutaj zdecydowania rekomendujemy wyciskarki. Sok z sokowirówki będzie bardziej wodnisty i klarowny. Ten z wyciskarki - gęstszy, z drobinkami owoców i warzyw. Wyciskarki są też nieco droższe , ale pozwalają uzyskać więcej soku.

Sokowirówka do warzyw i owocówSokowirówka do warzyw i owoców Fot. shutterstock

Poniżej znajdziesz wyciskarki do owoców i warzyw:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.