Te nagrywarki DVD uchronią najcenniejsze, cyfrowe wspomnienia. Oto top 6

WiB
19.01.2022 17:06
Nagrywarka DVD to sprzęt, który wciąż jest niezawodny. Ma swoje minusy, ale także plusy, dzięki którym wciąż cieszy się popularnością. Dzięki niej uchronisz najcenniejsze cyfrowe wspomnienia, takie jak zdjęcia rodzinne i domowe filmy. Przedstawiamy 6 propozycji.

Przenośna nagrywarka DVD do komputera.Przenośna nagrywarka DVD do komputera. Fot. Shutterstock

Choć nowoczesna elektronika zaskakuje nowymi możliwościami technologicznymi, nagrywarki DVD do komputerów i telewizorów wciąż są w sprzedaży. Wielu z nas nawet nie myśli o przegrywaniu danych na nowe nośniki. Może się okazać, że za 5, a może nawet dopiero 15 lat ten sprzęt ponownie będzie top, jak to było na przykład z gramofonami.

Wszystkim miłośnikom sprawdzonego sprzętu elektronicznego polecamy modele nagrywarek DVD, dzięki którym w każdej chwili będzie można obejrzeć ulubione filmy czy seriale sprzed lat. 

Nagrywarka DVD wciąż się przydaje

Dzięki nagrywarce DVD wciąż można nie tylko odtwarzać, ale nagrywać ulubione filmy i programy. Ten sprzęt nadal da się podłączyć do telewizorów, ale też komputerów, dzięki czemu szybko można zarchiwizować dane. Którą nagrywarkę DVD warto wybrać? Podpowiadamy. 

Zewnętrzna nagrywarka DVD do komputerów 

To laptopy, a nie komputery stacjonarne są częściej wybierane do pracy i nauki. Nic dziwnego, dzisiejsze modele mają świetne parametry, a ponadto są mniejsze, smuklejsze i można je zabierać ze sobą w dowolne miejsce. Minus? Nie posiadają napędów do odtwarzania płyt CD i DVD, na których wciąż wiele osób przechowuje dane i filmy sprzed lat. Dlatego z pomocą wciąż przychodzą zewnętrzne nagrywarki DVD, które podłącza się za pomocą kabla USB. Dzięki nim można odtworzyć na komputerze na przykład film z wesela, a w aucie - ulubioną muzykę z pyt CD. Przydają się też do zgrywania ważnych dokumentów, zdjęć i innych plików. W tym celu warto zawsze wybierać płyty DVD o jak najlepszej jakości i dłuższej żywotności. 

Nagrywarki DVD Asus w trzech kolorach.Nagrywarki DVD Asus w trzech kolorach. Fot. Asus

Sporym minusem jednak takiego sposobu przechowywania danych jest niewielka pojemność płyt DVD (do około 5 GB), także większe ryzyko ich uszkodzenia w porównaniu do np. dysków zewnętrznych czy pendrive’ów. Dlatego należy pamiętać, by trzymać je zawsze w bezpiecznym, suchym, nienasłonecznionym miejscu.

Nie warto kupować nagrywarki DVD tylko po to, by zgrywać na nią pliki
Do tego celu lepiej wybrać wspomniane dyski zewnętrzne, na których można zapisywać dane o pojemności nawet 5 TB. 

Przenośny dysk zewnętrzny Samsung.Przenośny dysk zewnętrzny Samsung. Fot. Vobis

Nagrywarka DVD do telewizorów

Przed zakupem nagrywarki DVD do telewizora warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej specyfikację, ponieważ tego typu sprzęty zostały praktycznie zastąpione innymi, nowocześniejszymi rozwiązaniami. Zastępują je na przykład modele obsługujące płyty Blu-ray i UHD Blu-ray. Nie wszystkie nagrywarki DVD będą zatem kompatybilne z nowoczesnymi telewizorami. Warto też pamiętać, że współczesne dekodery i telewizory, które korzystają z cyfrowego złącza HDMI, wyposażone są w specjalne zabezpieczenie przed kopiowaniem. Dlatego nie zawsze będą odpowiednio działały z nagrywarką DVD.

Współczesne nagrywanie programów, filmów i seriali odbywa się w nieco inny sposób

Jeśli korzystasz z kablówki lub telewizji satelitarnej, warto rozejrzeć się za dekoderem, który ma wbudowany dysk twardy - posiada PVR (Personal Video Recorder). W twoim domu jest podłączony internet światłowodowy? Upewnij się czy nagrania nie są czasem przechowywane w chmurze. Dziś można też korzystać z wielu serwisów VOD, które umożliwiają dostęp do archiwalnych programów telewizyjnych. Jeśli to nie wystarcza, a posiadasz telewizor z wejściem na zewnętrzny dysk twardy lub pendrive, możesz podłączyć wybrany sprzęt i nagrać ulubione seriale czy programy. 

Więcej o: