Stacja dokująca do laptopa - co to jest i jak działa?

Stacja dokująca lub inaczej replikator portów to nieobowiązkowy element wyposażenia laptopa. Podniesie komfort użytkowania komputera w domu i w pracy. Jak działa to urządzenie? Jak wybrać odpowiednie? Kto powinien je mieć? Przychodzimy z pomocą i odpowiadamy!

Co to jest stacja dokująca?

Stacja dokująca to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, można zadokować do laptopa. Warto podkreślić, że z tego urządzenie nie można korzystać na każdym laptopie, są modele dedykowane konkretnym komputerom. Laptop to urządzenie funkcjonalne, nieprzystosowane do podłączania do niego większej ilości innych urządzeń. Producenci, by stworzyć urządzenie maksymalnie funkcjonalne i przenośne musieli ograniczyć liczbę wbudowanych portów, na szczęście powstały stacje dokujące. Stacje dokujące wyposażone są w masę dodatkowych złączy, takich jak: czytniki kart pamięci, złącza do zasilania komputera, popularne porty USB, HDMI, VGA, DVI, audio, Ethernet, Kensington Lock, akumulator. DO stacji można zamontować także napęd optyczny. Często urządzenie określane jest jako replikator portu - choć funkcje obu tych urządzeń są podobne, mają wiele różnic.

Stacja dokującaStacja dokująca Fot. shutterstock

Stacja dokująca - jak działa?

Bez potrzeby dodatkowych przedłużaczy i kabli stacja dokująca umożliwia podłączenie kilku urządzeń do laptopa, np.: monitora, skanera, drukarki, smartfona, klawiatury, myszy, modemu. Dostępne są urządzenia z różną liczbą portów - im jest ich więcej, tym większe możliwości i więcej urządzeń elektronicznych możemy podłączyć jednocześnie. Śmiało można powiedzieć, że stacja dokująca umożliwia rozbudowanie laptopa do takiej funkcjonalności jak komputer stacjonarny, z tym, że zajmuje on mniej miejsca i jest bardziej praktyczny. Laptop to urządzenie "mobilne", producentom zależało, by urządzenie można było wszędzie ze sobą zabrać i zajmowało ono mało miejsca. Z kolei twórcy stacji dokującej postarali się, by laptop mógł w razie potrzeby spełniać funkcje urządzenia stacjonarnego.

Zalety stacji dokującej

* trwałe i ekonomiczne urządzenie

* nie ma potrzeby podpinania i odpinania kabli przed i po zakończonej pracy

* sprzęt jest prosty i wygodny w obsłudze

* bez problemu do laptopa podłączyć można duży monitor i korzystać z niego podczas pracy

* stacja dokująca poprawia komfort użytkowania komputera bez względu na miejsce pracy

* podłączenie większej ilości dodatkowych urządzeń.

Stacja dokującaStacja dokująca Fot. shutterstock

Komu sprawdzi się stacja dokująca?

Stacja dokująca to urządzenie idealne dla osób, które laptopa zawsze mają przy sobie, zabierają go do pracy, na spotkania, do biur, szczególnie do stref open. To udogodnienie dla osób, które często pracują poza domem i korzystają podczas pracy z innych urządzeń. Stacja dokująca to alternatywa także dla zbyt małej pojemności dysku, ponieważ mogą posłużyć za dodatkową pamięć i nośnik danych. Nowoczesne laptopy często nie mają napędu na płyty - można bez problemu kupić stację dokującą z taką funkcją i w pełni z niej korzystać.

Jak wybrać stację dokującą?

Wybierając stację dokującą do swojego laptopa warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Istotny jest sposób podłączenia. Wyróżniamy stacje podłączane bezpośrednio do laptopa lub modele bezprzewodowe, w których wystarczy, że urządzenie będzie znajdowało się w pobliżu laptopa - to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zbędnych kabli plączących się po biurku.

Kupując urządzenie najważniejszą kwestią jest sprawdzenie czy jest ono kompatybilne z naszym laptopem. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić ilość i rodzaje dostępnych portów oraz przemyśleć czy dana liczba będzie wystarczająca do naszego użytku. Kluczową kwestią jest także dysk i jego pojemność.

Warto także zwrócić uwagę czy stacja dokująca musi być ustawiona poziomo czy pionowo - pozwoli to rozplanować i zaoszczędzić miejsce na biurku. Podstawkę do stacji w razie potrzeby można dokupić, niektóre modele mają ją w zestawie.

Stacja dokującaStacja dokująca Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA