Zestaw survivalowy dla miłośników różnych wypraw. Przyda się wszędzie

Zestaw survivalowy pomoże przetrwać w różnych warunkach i przyda się w nagłych sytuacjach, gdy trzeba niezwłocznie coś naciąć, obrać, otworzyć czy odkręcić. Dlatego przedstawiamy naszą listę niezbędnych przedmiotów. Mamy też propozycje dla miłośników różnych wypraw. Będą idealne na prezent dla alpinistów i amatorów górskich wycieczek, kajakarzy, grzybiarzy, wędkarzy, myśliwych czy uczestników pielgrzymek.

Zestaw survivalowy.Zestaw survivalowy. Fot. Shutterstock

Zestaw survivalowy pomoże przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach - nie tylko na odludziu, ale także w sytuacji realnego zagrożenia, jak epidemia, katastrofa czy wojna. Przyda się również podczas zaplanowanych wyjazdów. Dlatego na wszelki wypadek każdy powinien mieć go w domu. Warto zatem przyłożyć się do skomponowania pełnego wyposażenia niezbędnego w trudnych warunkach. Co powinien zawierać zestaw survivalowy? 

Zestaw survivalowy.Zestaw survivalowy. Fot. Crazyshop

Zestaw survivalowy - co powinien zawierać? 

W domu warto mieć wcześniej przygotowany plecak z niezbędnymi elementami zestawu survivalowego. Powinien mieć on kilka przegródek, ze specjalnymi paskami, które umożliwią przymocowanie potrzebnych akcesoriów. Dobrze, by był wodoodporny, wtedy ochroni całe wyposażenie przed wilgocią. Oto najważniejsze elementy zestawu survivalowego. 

Zestaw survivalowy.Zestaw survivalowy. Fot. Crazyshop

  • Nóż to podstawowy element zestawu survivalowego. Najlepiej, żeby był składany, kompaktowy i ostry. Przyda się na przykład wielofunkcyjny scyzoryk z otwieraczem do konserw, nożyczkami i małym śrubokrętem.
  • Latarka z zapasowym zestawem baterii. Powinna być solidnej jakości, odporna na wilgoć i wstrząsy. Warto mieć model ręczny oraz czołówkę. 
  • Zapalniczka wojskowa i wodoodporne zapałki. Dzięki nim będzie można w każdej chwili rozpalić ogień. Ponadto są niezawodne w trudnych warunkach, kiedy na przykład wieje silny wiatr. 
  • Lornetka. Pozwoli na obserwację różnorodnych punktów, wypatrywanie kryjówek i zagrożeń.
  • Hamak i śpiwór. Te rzeczy przydają się podczas nocowania pod chmurką, na przykład w lesie. Najlepiej od razu wybrać produkt 2 w 1, czyli hamak połączony z namiotem, który posiada zadaszenie z tkaniny. Powinien być odporny na czynniki atmosferyczne i być nieskomplikowany w składaniu. Jeśli zdecydujesz się wyłącznie na namiot, wybierz droższy model ekspedycyjny, który jest lekki, funkcjonalny oraz najbardziej odporny na wiatr, wilgoć i chłód. 
  • Kompas i mapa. Pomogą zorientować się w terenie, ułatwią nawigowanie i przemieszczanie się. 
  • Zegarek. To także niezbędny element zestawu survivalowego. Najlepiej sprawdzi się model turystyczny i ekspedycyjny, odporny na wodę, wstrząsy i pył. 
  • Telefon - must have dzisiejszego zestawu survivalowego. Powinien być wodoodporny i wstrząsoodporny, mieć solidną baterię, prostą konstrukcję i podstawowe funkcjonalności. 
  • Podstawowe materiały opatrunkowe. Najlepiej zapakować plastry, bandaże, gaziki jałowe, wodę utlenioną i spirytus. 
  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zbiją gorączkę, uśmierzą ból i pomogą w innych, nagłych sytuacjach.
  • Drobne akcesoria - agrafka, nitka z igłą, lusterko, ołówek, sznurek, drut, wodoodporna saszetka czy nerka, bidon. W różnorodnych sytuacjach mogą okazać się niezastąpione, na przykład kiedy trzeba zszyć namiot czy bluzkę. 
  • Produkty spożywcze. Wybieraj te z dłuższym terminem ważności i w opakowaniu odpornym na uszkodzenia i wilgoć. Bardzo istotna jest też woda, około 3 litrów powinno przypadać na osobę.
  • Najważniejsze dokumenty. Warto je zapakować w ochronne opakowanie. Może to być np. wodoodporny pokrowiec. 

Zestaw survivalowy.Zestaw survivalowy. Fot. Crazyshop

Więcej o:
Copyright © Agora SA