Ekspres ciśnieniowy - zrobisz kawę jak z kawiarni. Wiemy, które modele są najczęściej kupowane

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki pobudzającej kawy? Choć przygotować możesz ją na wiele sposobów, to właśnie kawa z ekspresu ciśnieniowego smakuje najlepiej i jest najbardziej aromatyczna. Jak działa ekspres ciśnieniowy? Jakie ma zalety, jak wybrać odpowiedni? Sprawdziliśmy, które modele kupowane są najczęściej.

Ekspres ciśnieniowy - jak działa?

Urządzenia ciśnieniowe dzielą się na kolbowe, automatyczne oraz na kapsułkowe. Modele kolbowe sprawdzą się w przypadku profesjonalistów i największych smakoszy kawy, którzy nieustannie poszukują niepowtarzalnych smaków. Zazwyczaj nie są one wyposażone w młynek, dlatego decydując się na ten typ ekspresu, warto go kupić – gotowa, mielona kawa z marketu raczej nie zachwyci po zaparzeniu. Ekspres ciśnieniowy na kapsułki umożliwi przygotowanie wielu rodzajów kaw, wystarczy pamiętać, by kupować kapsułki przeznaczone do określonego typu urządzenia. Modele automatyczne same wykonują wszystkie konieczne czynności, łącznie z mieleniem kawy.

Ekspres ciśnieniowy pobiera wodę, którą podgrzewa w specjalnym pojemniku. Następnie przez zmieloną kawę znajdującą się w kolbie lub pojemniku wewnątrz ekspresu przepływa gorąca woda pod ciśnieniem. Następuje proces zaparzania i gotowy napój wypływa do podstawionej filiżanki lub kubka, a na wierzchu powstaje puszysta pianka. Wybierając ekspres ciśnieniowy, warto mieć na uwadze, że podstawowym napojem, który wykonuje jest mocne i bardzo aromatyczne espresso. Niektórzy piją je solo, inni traktują je jako bazę do kaw mlecznych. Dobrym wyborem będzie automatyczny ekspres ciśnieniowy, dzięki któremu nie będziemy musieli wykonywać żadnych czynności dodatkowych - wystarczy wsypać kawę do pojemnika, uzupełnić zbiornik z wodą i podstawić filiżankę. Za pomocą jednego guzika zlecamy przygotowanie kawy.

Ekspres ciśnieniowyEkspres ciśnieniowy Fot. shutterstock

Zalety ekspresu ciśnieniowego

Największą zaletą ekspresu ciśnieniowego jest prosta obsługa. Szczególnie, jeśli decydujemy się na zakup modelu automatycznego - każdą kawę przygotujemy, wybierając jedynie odpowiedni guzik. Sprzęt jest odpowiednio zaprogramowany i doskonale wie, jakie czynności musi wykonać, by przygotować wybraną przez nas kawę. Oczywiście w kubku nie znajdziesz fusów, a z kawy zostanie wydobyty najlepszy smak i aromat.

W ekspresie ciśnieniowym przygotujesz wiele rozmaitych kaw - wystarczy kupić ziarna o określonym smaku, dolać do napoju syrop lub dodać odpowiednie przyprawy. Warto również wspomnieć, że ekspres podgrzeje i spieni mleko, dzięki czemu przygotujesz za jego pomocą pyszne kakao, gorącą czekoladę, a nawet herbatę. Wiele modeli ekspresów ciśnieniowych ma funkcję automatycznego czyszczenia przewodów.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe mają bardzo atrakcyjne ceny - kosztują od 200 do 1000 zł. Jednak większą popularnością cieszą się droższe ekspresy automatyczne, które jednak zajmują więcej miejsca i wymagają systematycznej konserwacji. Dostępne są modele zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy.

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

Chcesz kupić ekspres ciśnieniowy? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dla wielu osób duże znaczenie ma wzornictwo - warto pomyśleć, by sprzęt pasował do kuchennej aranżacji kolorystycznie i stylistycznie. Bardzo ważna jest moc urządzenia, ponieważ to od niej zależy czas oczekiwania na kawę. Minimalna moc ekspresu ciśnieniowego powinna wynosić 1500 W i więcej - zapewni to efektywną pracę. Istotne znaczenie ma ciśnienie - najlepiej sprawdzają się urządzenia o ciśnieniu 12-15 barów.

Dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na kawę oraz wodę, pomoże to określić, ile napojów jesteśmy w stanie przygotować w krótkim czasie i bez potrzeby uzupełniania czy czyszczenia sprzętu.

Różnica między kawą w ziarnach, a gotową kawą mieloną jest ogromna. Kupując ekspres, warto wybrać urządzenie z wbudowanym młynkiem do kawy. Miłośnicy kaw mlecznych powinni zwrócić uwagę na system spieniania mleka.

Ekspres ciśnieniowyEkspres ciśnieniowy Fot. shutterstock

Te modele urządzeń kupujecie najczęściej

Wśród często kupowanych modeli pojawia się ekspres ciśnieniowy DE LONGHI ECAM 370.70.B Dinamica Plus. To urządzenie pozwala na przygotowanie aż 13 rodzajów kawy. Sprzęt wyposażony jest w funkcję automatycznego spieniania mleka (także roślinnego) i przystosowany do przygotowywania kawy mielonej i ziarnistej. Ma stalowy, stożkowy i żarnowy młynek. Ciśnienie 19 barów przy mocy 1450 W sprawia, że urządzenie jest funkcjonalne i bardzo praktyczne.

Wartym uwagi urządzeniem jest ekspres ciśnieniowy DE LONGHI ECAM46.860B Eletta Cappuccino Evo. Sprzęt ma moc 1450 W i ciśnienie 15 barów. Pozwala na przygotowanie 5 rodzajów kawy, a wyświetlacz LCD z przyciskami dotykowymi sprawia, że wygląda bardzo nowocześnie. Stalowy młynek umożliwia 13-poziomową regulację zmielenia ziaren. Warto podkreślić, że urządzenie ma funkcję automatycznego czyszczenia i odkamieniania.

Z nieco niższej półki cenowej, jednak nadal cieszący się dobrymi opiniami, jest ekspres ciśnieniowy DE LONGHI ECAM 250.33 TB Magnifica S Smart - ciśnienie 15 barów, moc 1450 W. Sprzęt wyposażony jest w dyszę pary do spieniania mleka. Pozwoli na przygotowanie 4 rodzajów kawy. Uwagę zwraca fakt, że samodzielnie możemy tworzyć ustawienia intensywności aromatu, wielkości i temperatury kawy.

Ekspres ciśnieniowyEkspres ciśnieniowy Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.