Przyprawy dłużej świeże - podpowiadamy, jak je przechowywać

Masz już dość porwanych torebek z przyprawami? Rozsypane w szufladzie zioła doprowadzają cię do szału? Denerwuje cię ciągły bałagan i szukanie konkrentnej przyprawy? Pomyśl o odpowiednim przechowywaniu. Właściwe pojemniki zapewnią przyprawom świeżość na dłużej.

Pojemniki na przyprawy - zapewnią dłuższą świeżość

Przyprawy to podstawa każdej kuchni. Ich odpowiednie przechowywanie sprawia, że nie tracą swojego aromatu, walorów zdrowotnych i smakowych. Kupowane przyprawy najczęściej znajdują się w papierowych torebkach, które łatwo się rozrywają, zawartość się rozsypuje, a to co zostanie w środku - wietrzeje. Dlatego tak ważny jest sposób przechowywania. Rozwiązaniem są słoiczki lub pojemniki na przyprawy, które staną się też świetną dekoracją na kuchennym blacie, a w szafce czy szufladzie zapanuje porządek. Możesz też wykorzystać suwaki spożywcze, które pozwolą zamknąć przyprawę w oryginalnym opakowaniu.

Pojemniki na przyprawyPojemniki na przyprawy Fot. shutterstock

Sposoby na przechowywanie

Przechowywanie przypraw w papierowych i foliowych torebkach nie sprawdza się. To opakowania, które, gdy raz je otworzymy, tracą szczelność, przez co aromat ziół szybko ucieka. Nie warto kupować wielu przypraw na zapas, najlepiej mieć w kuchni jedynie te, po które często sięgamy i dokupować na bieżąco. 

Niektóre przyprawy, takie jak gałka muszkatołowa czy gorczyca, mają też inne wymagania co do przechowywania i są podatne na jełczenie. Najlepszym sposobem jest przechowywanie suszonych ziół i roślin w specjalnych pojemnikach z opisem na wieczku. Pamiętaj, by ze względu na trwały zapach, do tych samych pojemników zawsze wkładać te same przyprawy i zioła.

Nie zostawiaj przypraw w pobliżu źródeł ciepła: kaloryfera, kuchenki czy na parapecie. Słońce również im nie służy. Unikaj także okolic zlewu - wilgoć i ciepło pozbawiają przyprawy cennych właściwości.

Pojemniki na przyprawyPojemniki na przyprawy Fot. shutterstock

Jakie pojemniki na przyprawy wybrać?

Świetnie sprawdzą się słoiczki na przyprawy. Są one szczelne, zabezpieczone przed wilgocią, powietrzem i molami spożywczymi. Słoiczki kupić możemy w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Dostępne są pojedynczo, w różnych rozmiarach, kupić można je również jako komplet. Dobrze wyglądają ustawione na specjalnej półce, w szufladzie lub na stojaku obrotowym. Estetycznie prezentują się pojemniki o tym samym kształcie i tej samej wielkości.

Dobrze sprawdzą się także ceramiczne opakowania. Ceramika jest efektowna i zapewnia dłuższą świeżość i odpowiednią ochronę przed wilgocią i owadami. Polecamy ceramiczne pojemniki z drewnianymi lub bambusowymi przykrywkami. Alternatywą będą także pojemniki na przyprawy wykonane z porcelany - idealne do rustykalnych i klasycznych kuchni.

Popularnością cieszą się też metalowe pojemniki na przyprawy, które wpisują się w każdą aranżację, pasują do urządzeń kuchennych i po prostu stylowo wyglądają. Warto wybrać pojemniki na przyprawy w zestawie, najlepiej na obrotowym stojaku, dzięki czemu możemy przechowywać je na blacie kuchennym, są łatwo dostępne, a zajmują mało miejsca.

Jeśli szukasz taniej alternatywy na przechowywanie przypraw, pomyśl o plastikowych pojemniczkach. Kosztują kilka złotych, są wytrzymałe, lekkie, łatwo utrzymać je w czystości. Jednak nie będą one ciekawą ozdobą kuchennego blatu czy półki.

Nie masz miejsca na przechowywanie pojemników i pudełek? Jeżeli pozostawiasz przyprawy w oryginalnych torebkach i foliach, zadbaj o szczelne zamknięcie. Sprawdzą się klipsy lub klipsy z etykietami i nazwami przypraw, wtedy można ułożyć torebki w koszyku z przegrodami i porządek gotowy.

Pojemniki na przyprawyPojemniki na przyprawy Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.