Statyw fotograficzny. Jaki wybrać, by zrobić świetne zdjęcia?

Do zrobienia wymarzonego zdjęcia czasem nie wystarczy tylko aparat czy dobry smartfon. Są sytuacje, w których warto użyć odpowiednio dobranego statywu fotograficznego. Jakie rodzaje i parametry takiego sprzętu decydują o jakości fotografii? Podpowiadamy.

Statyw fotograficzny do selfie.Statyw fotograficzny do selfie. Fot. Shutterstock

Statyw fotograficzny pozwala na lepszą stabilizację aparatu oraz kamery podczas robienia zdjęć czy nagrywania filmów, co wpływa korzystnie na jakość zdjęć. Jest niezastąpiony do wykonywania autoportretów, fotografii grupowych i architektonicznych, kiedy konieczne jest precyzyjne dopięcie kadru czy wykonanie zdjęć z długim czasem naświetlenia, na których można rozmyć dowolny element. 

Rodzaje statywów fotograficznych

Statyw fotograficzny zawsze należy dostosować do posiadanego sprzętu - telefonu, aparatu czy też kamery. Różnią się one między sobą na przykład wysokością, ciężarem, budową głowicy i podstawy. Poznaj dostępne rodzaje.

Statyw fotograficzny stołowy. To niewielki i lekki sprzęt do aparatu lub telefonu. Świetnie się sprawdza podczas okazjonalnego wykonywania zdjęć czy nagrywania filmów, na przykład w domu i innych pomieszczeniach. Nadaje się też do fotografii kulinarnej. 

Trójnogi statyw fotograficzny. Składa się z rozkładanych nóg, kolumny i głowicy. Może też osiągać różne wysokości po rozłożeniu. Dlatego nadaje się do wykonywania zdjęć i nagrań filmowych w różnorodnych miejscach i warunkach. 

Studyjny statyw fotograficzny. Jest idealny dla profesjonalistów. Ma masywną głowicę, która potrafi podtrzymać nawet wielkoformatowy aparat. Wiele modeli ma też wysięgnik, który ułatwia wykonywanie profesjonalnych zdjęć i nagrywanie filmów. Jest najdroższy spośród wszystkich dostępnych statywów fotograficznych. 

Kolumnowy statyw fotograficzny. Jest ciężki, bardzo stabilny i ma zazwyczaj masywną podstawę.  Używa się go głownie w studiach fotograficznych. 

Gimbal. To rodzaj statywu fotograficznego do wykonywania zdjęć lub nagrywania filmów z ręki. Dzięki niemu zdecydowana większość drgań i innych zakłóceń zostaje zredukowana. Pasuje do smartfona i kamerki sportowej, które można ustawiać w jednej lub kilku osiach. Można go używać w różnych sytuacjach, na przykład podczas jazdy na rowerze, biegania czy uprawiania sportów zimowych. Przydaje się do stabilizowania wszystkich zdjęć sportowych, wykonywanych w ruchu. Z tego rodzaju statywu fotograficznego korzystają też często YouTuberzy, blogerzy i influencerzy podczas nagrywania różnych filmów. To sprzęt prosty w obsłudze i niedrogi. 

Statyw fotograficzny gimbal DJI OM 5.Statyw fotograficzny gimbal DJI OM 5. Fot. Media Markt

Monopod. To lekki, wygodny w użyciu i łatwy w transporcie statyw fotograficzny z jedną nogą. Dobry na przykład do wykonywania fotoreportaży z koncertów. 

W ofercie producentów są też niestandardowe statywy fotograficzne, które można zamontować na kierownicy roweru czy oknie samochodowym. Są też modele do aparatów z długim obiektywem, a także z lampą LED. Doskonale sprawdzają się w fotografii portretowej, produktowej, makro oraz podczas nagrywania video blogów. Statyw fotograficzny z lampą LED docenią też osoby zajmujące się zawodowo makijażem.

Statyw fotograficzny z lampą LED.Statyw fotograficzny z lampą LED. Fot. Shutterstock

Rodzaje głowic do statywów fotograficznych

  • Głowica dwuosiowa do statywu fotograficznego. Dzięki niej można ustawić aparat w dwóch osiach. Maksymalna zmiana kąta nachylenia wynosi 90 stopni. 
  • Głowica kulowa do statywu fotograficznego. Umożliwia zmianę położenia aparatu i kadru w każdej płaszczyźnie, im większa kula, tym większa stabilność. Doskonale się sprawdza się w sytuacjach dynamicznych, m.in. podczas uprawiania różnych sportów oraz w fotografii przyrodniczej. 
  • Głowica trójwymiarowa (3D) do statywu fotograficznego. Pozwala na ustawienie kadru w 3 płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najwyższego poziomu precyzji. Umożliwia też wprowadzanie niewielkich korekt do ustawionego kadru. Dlatego doskonale nadaje się do pracy w studiu fotograficznym. 
  • Głowica przekładniowa. Przeznaczona jest do statywu fotograficznego pod profesjonalny aparat studyjny. Jest dużo większa od pozostałych modeli, ale też pozwala na precyzyjne ustawienie kadrów. 

Cechy dobrego statywu fotograficznego

Przed zakupem statywu fotograficznego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na wysokość, udźwig (maksymalne obciążenie), wagę i materiał, z jakiego jest wykonany. 

Im większa będzie wysokość statywu fotograficznego, tym szerszy kadr można osiągnąć. Udźwig, należy dobrać do wagi aparatu i całego osprzętu - obiektywu, lampy błyskowej itp. Jaka powinna być waga statywu? To zależy od indywidualnych preferencji. Lekki sprzęt jest poręczniejszy podczas częstego przemieszczania, cięższy - zapewnia lepszą stabilność. Są też modele, które łączą jedno i drugie, ale mają dużo wyższe ceny. Waga statywu fotograficznego zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Najtańsze robione są z aluminium, mają też wiele plastikowych elementów. Droższe statywy fotograficzne wykonywane są na przykład z włókna węglowego. Mają wiele plusów. Są przede wszystkim lekkie, trwałe i stabilne. 

Wybór innych elementów statywu fotograficznego, m.in. nóg, stopki, kolumny i głowicy, zależy od indywidualnych preferencji. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA