Chlebak chlebakowi nie równy - podpowiadamy z jakiego tworzywa sprawdzi się najlepiej

To jak przechowujesz pieczywo ma ogromne znaczenie, a chlebak chlebakowi nie równy. Każdy materiał ma inne właściwości. Nie zmienia to faktu, że pojemnik do przechowywania pieczywa przyda się w każdej kuchni. Jest praktyczny i ochroni pieczywo przed wysuszeniem. Z jakiego tworzywa najlepiej wybrać chlebak? Poznajcie zalety i wady wszystkich rozwiązań.

Chlebak na pieczywo - dlaczego warto?

Podstawowym zadaniem chlebaka jest przedłużenie świeżości pieczywa. Odpowiednie przechowywanie pieczywa pozwoli dłużej zachować odpowiedni smak i chrupkość. Chlebak powinien zadbać, aby się nie wysuszyło lub nie powstała na nim pleśń. Sklepy z wyposażeniem gospodarstwa domowego oferują szeroki wybór chlebaków, które różnią się wielkością, materiałem wykonania oraz wyglądem. To niewątpliwie przydatny gadżet w każdej kuchni, pomaga utrzymać porządek w kuchni, przechowywać w higieniczny sposób bułki i chleb w jednym miejscu.

Chlebak oprócz funkcji praktycznej, pełni także dekoracyjną. To element wyposażenia kuchennego, który zawsze stoi na blacie. Warto wybrać estetycznie wykonany model, który będzie pasował do aranżacji kuchni i pozostałych akcesoriów. Kupując chlebak warto zwrócić uwagę, by miał on niezbędne atesty, które pozwalają na kontakt z żywnością. Postanowiliśmy sprawdzić z jakich materiałów chlebaki na pieczywo można kupić, jakie mają zalety i wady.

Chlebak drewniany

Najbardziej popularną i najstarszą wersją chlebaka jest model drewniany. Elegancko i estetycznie się prezentuje, jest klasyczny, dzięki czemu pasuje niemal do każdej aranżacji kuchennej. Pieczywo przechowywane w chlebaku drewnianym nie wysycha zbyt szybko, ponieważ pojemnik zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność z zewnątrz. Model drewniany jest wytrzymały, odporny na działania mechaniczne i z powodzeniem posłuży przez lata. Do zakupu zachęca również atrakcyjna, niska cena. Drewniane modele kupimy już od 50 złotych.

Jakie wady ma chlebak drewniany? Największą jest pochłanianie wilgoci z otoczenia i zapachu pieczywa. Problematyczne jest utrzymanie go w czystości, trudno usunąć z jego powierzchni kurz, ponieważ nie jest przystosowany do mycia wodą, ani detergentami - pod wpływem wody ciemnieje i się niszczy.

Chlebak drewnianyChlebak drewniany Fot. ceneo

Chlebak bambusowy

Chlebak bambusowy z powodzeniem zastąpi chlebak drewniany. Prezentuje się pięknie, ociepla wystrój kuchni i świetnie wpisuje się w aranżacje skandynawskie, ale też loftowe, vintage czy rustykalne. Model bambusowy gwarantuje długą świeżość pieczywa. Atutem jest fakt, że nie przepuszcza wilgoci, nie chłonie zapachu pieczywa, ani nie zmienia koloru - te zalety przewyższają nad modelem drewnianym. Warto również dodać, że chlebak bambusowy nie reaguje na zmiany temperatury w kuchni, nie odkształca się, jest trwały i odporny na zarysowania. Łatwo utrzymać go w czystości.

Wadą chlebaka bambusowego jest cena, kosztuje około 100 złotych i więcej.

Chlebak ceramiczny

Popularnością cieszą się chlebaki ceramiczne, które mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim - mają gładką powierzchnię, dzięki czemu są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Nie odbarwiają się, ani nie chłoną zapachów. Śmiało można myć je wilgotną szmatką lub płukać pod wodą - są odporne na detergenty i wodę. Pieczywo przechowywane w chlebaku ceramicznym nie wysycha - zachowuje idealną chrupkość i smak. Najczęściej model ceramiczny wyposażony jest w specjalne otwory, które zapewniają cyrkulację powietrza.

Ceramiczny chlebak może stanowić świetną dekorację kuchni - modele dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu możemy je dopasować do wystroju kuchni i pozostałych dodatków i akcesoriów.

Jakie wady ma chlebak ceramiczny? Przede wszystkim cena. Należy także uważać przy jego myciu i przenoszeniu - materiał jest podatny na stłuczenia, obtłuczenia i uszkodzenia.

Chlebak metalowy

Atrakcyjnie prezentuje się chlebak metalowy. To model lekki, łatwy do przenoszenia, a jeszcze prostszy do utrzymania w czystości. Do zalet śmiało można zaliczyć fakt, że pojemnik się nie odbarwia, nie chłonie żadnych zapachów, jest solidny, wytrzymały i odporny na stłuczenia, może się jedynie wgnieść przy mocnym uderzeniu. Do zakupu zachęca cena - chlebak metalowy można kupić już od 30-45 złotych. Modele metalowe są estetycznie wykonane, świetnie odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach kuchni i kuchniach urządzonych w stylu loftowym.

Wadą chlebaka metalowego jest reagowanie na zmianę temperatury w kuchni - chlebak nie powinien być ustawiony w pobliżu piekarnika czy kuchenki, ponieważ nagrzeje się, a wraz z nim pieczywo wewnątrz pojemnika. Chlebak metalowy nie jest odporny na działanie silnych detergentów. W kontakcie z wilgocią może być podatny na rdzewienie. Na modelach o błyszczącej powierzchni widać odciski palców, co dla perfekcyjnych pań domu może być irytujące.

Copyright © Agora SA