Suszarka ociekacz do naczyń - czy warto ją mieć? Przedstawiamy zalety

Suszarkę, inaczej nazywaną ociekaczem do naczyń można znaleźć w każdym domu. To praktyczne rozwiązanie, które ochroni kuchenny blat przed wodą. Gadżet cały czas jest "na widoku", dlatego warto zadbać, by ociekacz był nie tylko funkcjonalny, ale też ładny. Jakie zalety ma suszarka od naczyń? Czym się kierować, wybierając suszarkę do naczyń? Podpowiadamy!

Suszarka ociekacz do naczyń

W każdej kuchni są takie przedmioty, które wręcz powinny się w niej znaleźć. Przygotowywanie i spożywanie posiłków zawsze wiąże się także z koniecznością pozmywania sterty naczyń. Im więcej domowników, tym naczyń jest więcej. W wielu domach królują zmywarki, które doskonale wyręczają nas w zmywaniu, ale też suszą naczynia. Są jednak takie przedmioty, które po prostu trzeba myć ręcznie, ponieważ nie są przystosowane do mycia w zmywarce lub mogą ulec zniszczeniu, na przykład kubki i talerze ze złotym zdobieniem.

Jeśli masz swój ulubiony kubek, miskę czy talerzyk, na pewno mimo posiadania zmywarki zdarza ci się umyć je pod bieżącą wodą, by były ponownie gotowe do użycia bez konieczności czekania, aż zmywarka całkowicie się zapełni. Jak suszyć umyte naczynia? Możliwości jest kilka - na ociekaczu na zlewie, jeśli posiadamy taki właśnie model. Sprawdzi się także suszenie na ścierce czy specjalnej macie, jednak warto pamiętać, że taki materiał nie powinien leżeć bezpośrednio na blacie, narażając go na namięknięcie, szczególnie jeśli mamy w kuchni blat drewniany. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest suszarka ociekacz do naczyń.

Suszarka ociekacz na naczyniaSuszarka ociekacz na naczynia Fot. shutterstock

Jakie zalety ma suszarka do naczyń?

Suszarka do naczyń ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia podczas zmywania większy porządek - każdy talerz, kubek czy sztućce umieszczone są na swoim miejscu, dzięki czemu nie piętrzą się na zlewozmywaku i zdecydowanie szybciej wysychają. Suszenie umytych naczyń na ścierce na blacie nie jest rozsądnym rozwiązaniem, może powodować pęcznienie drewna. Z kolei jeśli na zlewie z ociekaczem zabranie miejsca na umyte rzeczy, szczególnie, gdy odwiedzą nas goście - ociekacz do naczyń będzie dodatkowym miejscem na naczynia.

Suszarki ociekacze do naczyń nie są drogie, a zapewniają komfort, wygodę i porządek w kuchni po każdym zmywaniu naczyń.

Suszarka ociekacz na naczyniaSuszarka ociekacz na naczynia Fot. shutterstock

Jak wybrać ociekacz do naczyń? - doradzamy

Wybierając ociekacz do naczyń warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wielkość. Jeśli zmywamy głównie ręcznie, warto kupić dużą suszarkę, która pomieści wszystkie naczynia. Jeśli potrzebujemy suszarki sporadycznie, nie ma sensu zagracać kuchni i śmiało można wybrać mniejszy model. W małej kuchni często nie ma na blacie zbyt dużo miejsca - dobrym rozwiązaniem będzie wiszący ociekacz do naczyń, który najlepiej zamontować w szafce tuż nad zlewozmywakiem, dzięki czemu łatwo będzie odstawiać pozmywane naczynia. Obudowana suszarka do naczyń będzie niewidoczna, a krople wody będą spadały bezpośrednio do pojemnika lub do zlewu. Dobrym wyborem, jeśli mamy dwukomorowy zlewozmywak, jest zakup specjalnej suszarki zlewozmywakowej, którą umieszczamy opierając o jego brzegi. Takie rozwiązanie ochroni blat kuchenny przed wodą.

Popularnością cieszą suszarki stojące, ustawiane na zlewie lub na blacie kuchennym. Taka suszarka wyposażona jest w tackę na wodę. Naczynia ustawione w przegródkach nie spadną, nie potłuką się, a ociekacz wbrew pozorom nie wygląda nieestetycznie. Warto dopasować go kolorystycznie do wystroju kuchni, by zbytnio się nie wyróżniał.

Kolejną kwestią podczas wyboru suszarki na naczynia jest materiał, z jakiego będzie wykonana. Najczęściej wybierane są modele plastikowe - łatwe w utrzymaniu czystości i stosunkowo tanie. Ich atutem jest to, że można je kupić dosłownie w każdej wersji kolorystycznej. W nowoczesnych kuchniach popularnością cieszą się chromowane modele suszarek, które prezentują się elegancko i z charakterem. W sklepach dostępne są suszarki ociekacze do naczyń o różnym układzie - więcej miejsca na talerze, kubki lub sztućce. Model suszarki warto dopasować do potrzeb domowników.

Suszarka ociekacz na naczyniaSuszarka ociekacz na naczynia Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.