Jak posprzątać sierść pupila z mieszkania? - poradnik

Większość z nas ma w domu choć jednego zwierzaka zwierzaka. Wybieramy psy, koty, świnki morskie i wiele innych uroczych stworzeń, które dostarczają domownikom powodów do radości i uśmiechu. Posiadanie pupila to ogromny obowiązek, mnóstwo miłości, ale też sprzątania. Szczególnie sierści, która wiosną i jesienią, w okresie lnienia może stać się bardzo uciążliwa. Jak posprzątać sierść pupila z mieszkania? Podpowiadamy! Mamy sprzęty, które będą pomocne w sprzątaniu.

Sierść pupila na meblach bywa uciążliwa! 

Miłośnicy i właściciele czworonożnych przyjaciół doskonale wiedzą jak uporczywe może stać się sprzątanie sierści. Szczególnie trudne staje się to wiosną i jesienią, gdy pupile gubią ją w ogromnych ilościach. Sierść pojawia się na meblach, dywanach i obiciu mebli, jest jej mnóstwo na kanapie, pufach czy fotelach. Nie wszystkie zwierzaki chcą zrezygnować z wylegiwania się na miękkiej kanapie u boku swojego właściciela.

Włosy zwierząt wbijają się w obicie meble i wplątują w materiał. Często ciężko jest ją usunąć mokrą ręką czy szmatką, a niezbyt estetycznie się prezentuje i przyczepia do odzieży. Warto odpowiednio zadbać o zdrowie pupila. Gubienie sierści wiosną i jesienią jest normalne, jednak jeśli sierść wypada nadmiernie przez cały rok warto wybrać się do weterynarza - przyczyną nadmiernego wypadania sierści mogą się bowiem okazać niedobory lub zaburzenia w układzie hormonalnym. Czasami wystarczy zmiana diety i dobranie odpowiedniej karmy, która wpłynie na kondycje włosa i skóry psa.

Usuwanie sierści odkurzaczem
Usuwanie sierści odkurzaczem Fot. shutterstock

Jak radzić sobie z sierścią?

Zmiana sierści u zwierząt dwa razy do roku pozwala dostosować ją do aktualnych warunków atmosferycznych. By okres linienia przebiegał łagodniej, warto regularnie czesać pupila, co pozwoli zgromadzić włosy na szczotce, a nie meblach czy dywanach.

Jak usunąć sierść z odzieży?

Każdy właściciel czworonoga wie, że w okresie linienia sierść pupila znajdziemy na każdym elemencie własnej odzieży. Aby się jej pozbyć warto zastosować rolkę do ubrań, która skutecznie zbierze włoski i przyklei do folii. Sprawdzą się także gumowe rękawice, które zwilżone pomagają w usuwaniu sierści z materiału. Sierść z ubrań pomoże także usunąć dodatkowe, intensywne płukanie odzieży w pralce lub oddanie je do pralni do profesjonalnego czyszczenia. Niektóre pralki mają funkcję 'pupil', które dostosowują parametry cyklu prania i ich kolejność, by jak najdokładniej usunąć wbitą w odzież sierść.

Jak usunąć sierść z obicia mebli?

Sierść z obicia mebli można usunąć manualnie lub za pomocą urządzeń. Jeśli dysponujemy czasem, włoski pupili możemy zebrać z materiału za pomocą specjalnej rolki. Pokryta klejem powierzchnia zbierze wszystkie niechciane włoski. Warto zaopatrzyć się także w szczotkę z długimi, gumowymi włoskami, dzięki której łatwo zebrać włoski z różnych rodzajów materiału. Taka szczotka to wydatek około 20-30 zł, a pozwoli łatwo zebrać sierść z kanapy. Antystatyczne płyny do podłóg oraz pianki do mebli zapobiegną przyklejaniu się sierści do komód, regałów czy podłogi. Taki zabieg usprawni sprzątanie odkurzaczem. 

Sprzątanie sierści z kanapy
Sprzątanie sierści z kanapy Fot. shutterstock

Do usuwania sierści sprawdzi się także najprostszy model odkurzacza, do którego możemy dokupić specjalną ssawkę do usuwania sierści. Wybierajmy odkurzacze o dużej mocy, dzięki czemu sprzątanie nie będzie wymagało znacznego wkładu energii. Dobrym wyborem będzie odkurzacz z turboszczotką, który obrotowym ruchem wsysa powietrze, świetnie zbierając sierść nawet z najgęstszych materiałów, zbiera ona nawet najmocniej trzymającą się tapicerki sierść. Do sprzątania kanapy świetnie sprawdzi się welurowa ssawka - jest skuteczna i dostępna w atrakcyjnej cenie.

Meble tapicerowane warto odkurzać co najmniej raz w tygodniu. Im będziesz wykonywać tę czynność częściej, tym odkurzanie będzie przebiegało sprawniej i dużo skuteczniej, bez wysiłku. Decydując się na zakup odkurzacza do sierści, warto zwrócić uwagę na jego poręczność. Dobrze jest wybrać model, który będzie zawsze gotowy do pracy. Istotna jest łatwość czyszczenia filtrów.

Jak usunąć sierść z dywanu?

Do usuwania sierści z dywanu sprawdzi się odkurzacz z turboszczotką lub gumowe rękawice. Dobrym wyborem jest także robot odkurzający, wyposażony z przyssawki do zbierania sierści, warto sprawdzić to na etapie zakupu urządzenia. Robot doskonale sprawdzi się podczas sprzątania przestrzeni pod meblami, jest niewysoki i bez trudu dotrze w wiele miejsc. Dywan z krótkim, gęstym włosiem śmiało możemy wyczyścić szczotką ryżową.

Sprzątanie sierści z dywanu
Sprzątanie sierści z dywanu Fot. shutterstockq