Robot sprzątający z funkcją mopowania - strażnik porządków w domu

Karolina Kielak
22.02.2022 12:28
Roboty sprzątające cieszą się nieustannie ogromną popularnością. Śmiało można powiedzieć, że pomogą zachować w domu idealny porządek, a przy tym zaoszczędzą nasz czas i energię. Warto rozważyć zakup robota z funkcją mopowania, który jeszcze bardziej wyręczy nas w domowych pracach. Przedstawiamy zalety robotów sprzątających i podpowiadamy jak wybrać dobry sprzęt.

Robot sprzątający - jak działa?

Robot sprzątający to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego odkurzacza. Choć całkowicie go nie zastąpi, będzie nieocenionym pomocnikiem podczas domowych porządków i wyręczy właściciela zarówno w codziennym odkurzaniu, jak i myciu podłóg. Urządzenie wyposażone jest w wbudowany akumulator o różnej pojemności, w zależności od marki czy modeli. Sprzęt pracuje na jednym ładowaniu minimum kilkadziesiąt minut, a to wystarczający czas, by odkurzyć całe mieszkanie o małym metrażu.

Warto wspomnieć, że robot sprzątający do zestawu dołączoną ma bazę dokującą. Odkurza bez używania gniazdka elektrycznego, a po skończonej pracy sam wraca do bazy i podłącza się do ładowania - to bardzo wygodne, że nie musimy o tym pamiętać.

Robot sprzątającyRobot sprzątający Fot. shutterstock

Zalety robota sprzątającego

Największą zaletą odkurzacza sprzątającego jest jego samodzielność - automatycznie odkurza wcześniej zaprogramowaną przestrzeń i nie angażuje do swojej pracy użytkownika/właściciela. Robot doskonale radzi sobie ze sprzątaniem każdej powierzchni - odkurza parkiet, panele podłogowe, płytki, a także powierzchnie pod łóżkiem czy meblami. Jest niski i sprytny, dzięki czemu odkurzanie dla niego to pestka, sprawdzi się w każdych warunkach. Bez problemu odkurzy także dywan z krótkim włosiem. Odkurzacz typu robot jest cichy i energooszczędny. Zdalne sterowanie umożliwia włączenie i wyłączenie urządzenia nawet, gdy jesteśmy poza domem. Podgląd jego pracy za pomocą aplikacji mamy na smartfonie lub na tablecie. Im bardziej zaawansowany model robota, z lepszym akumulatorem, tym praca dłuższa, nawet do kilku godzin bez przerwy. Urządzenie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, niż tradycyjny odkurzacz, a więc łatwiej znaleźć w domu miejsce do jego przechowywania.

Robot sprzątający z funkcją mopowania

Codzienne sprzątanie pozwala utrzymać dom w idealnym porządku. Profesjonaliści uważają, że wystarczy poświęcić 15 minut dziennie, by nie doprowadzić do bałaganu. Często jednak nie mamy kiedy poodkurzać, dużo pracujemy, przebywamy poza domem, po powrocie zajmujemy się dziećmi, przygotowywaniem obiadu. Warto więc pomyśleć o zakupie urządzenia, które pomoże w codziennych obowiązkach i pozwoli utrzymać w domu czystość - idealnie sprawdzi się robot sprzątający z funkcją mopowania. Jeśli tak samo jak odkurzania, nie lubisz mycia podłóg jest to zdecydowanie sprzęt dla ciebie.

Robot z funkcją mopowania sprawdzi się do mycia płytek podłogowych, paneli oraz drewnianych podłóg. Urządzenie jest lekkie, poręczne i łatwe do przechowywania. Mopujący robot działa tak samo jak robot sprzątający - działa automatycznie, dociera w trudno dostępne miejsca pod łóżkiem i meblami, doskonale orientuje się w domowej przestrzeni, omijając meble i przedmioty.

Dobrej jakości urządzenia z funkcją mopowania umyją podłogę na sucho, na mokro, wyposażone są także w funkcję intensywnego mycia. Mycie na sucho to poruszanie się urządzenia do przodu, polerowanie podłogi i usuwanie z niej kurzu i zanieczyszczeń. Mycie podłogi robotem na mokro polega na jeżdżeniu urządzenia do przodu i do tyłu, fragment po fragmencie, tak jak przebiega klasyczne mycie podłogi. Z kolei mycie intensywne jest bardzo dokładne i zdecydowanie dłużej trwa.

Robot z funkcją mopowaniaRobot z funkcją mopowania Fot. shutterstock

Jak wybrać robot sprzątający?

Wybierając odkurzacz mopujący warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotny jest czas pracy podczas pełnego ładowania. Warto wybrać urządzenie, które pracuje dłużej niż 30 minut - w krótszym czasie nie uda się robotowi poodkurzać i umyć podłogi w dużym pomieszczeniu czy dwóch mniejszych. Nikt nie chciałby niespodzianki po powrocie do domu w postaci połowy posprzątanego pomieszczenia.

Ważny jest także czas ładowania akumulatora robota sprzątającego. Powinien być to optymalnie krótki czas - poniżej 3 godzin. Dużą rolę odgrywają rodzaje czujników, które wyznaczają teren do sprzątania w domu. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie roboty mopujące mają czujniki uskoku terenu czy czujniki zderzeniowe, które pozwalają na zmianę trasy po napotkaniu przeszkody. Roboty sprzątające działają dość cicho, lepiej jednak na etapie zakupu sprawdzić poziom hałasu generowany przez urządzenie.

Robot z funkcją mopowaniaRobot z funkcją mopowania Fot. shutterstock