"Wzornictwo, które łączy minimalizm formy z wyszukanym detalem": trendy 2022

Minimalizm króluje we wnętrzach od lat, ale dziś to nie tylko meble w zabudowie wykonane z płyty wiórowej czy MDF. Świetnej jakości oświetlenie, meble, dodatki o prostej, subtelnej, ale niebanalnej formie, w różnorodnych kolorach tworzą polskie marki. Przedstawiamy trzy z nich.

Jakie oświetlenie, meble, dodatki wybrać, by stworzyć funkcjonalną, ale również ciekawą stylistycznie aranżację, która wpisze się w trendy 2022 roku? Minimalistyczne i praktyczne formy o dobrej jakości, a także z dopracowanym detalem, niezmiennie królują we wnętrzach. Przedstawiamy nowości od kilku polskich marek i ich projektantów. 

Kolorowe regały ILUSI powstały z pasji do prostoty i oryginalności

Kolorowe, minimalistyczne regały Slim polskiej marki ILUSI zostały stworzone tylko z dwóch modułów, ale mają mnóstwo niekończących się możliwości konstrukcyjnych. To meble ze stali, o prostej, ale funkcjonalnej formie. Wymiarem i kolorem można je dostosować do każdej przestrzeni. 

Wierzymy, że sukces zaczyna się od ludzi, a kończy na szczęściu użytkownika. Jesteśmy pasjonatami produktów i wnętrz o nieprzemijającym charakterze. ILUSI to nowoczesne, jakościowe i niebanalne wzornictwo, które łączy minimalizm formy z wyszukanym detalem. Z dumą tworzymy nasze meble, wiedząc, że każdy z nich będzie miał długą historię

- wyjaśnia Katarzyna Kozłowska, założycielka i projektantka polskiej marki ILUSI.

Misją marki ILUSI jest pokazanie mebli, które są nie tylko pięknymi obiektami użytkowymi, spełniającymi nadane im funkcje, ale znaczą coś więcej. 

– Chcielibyśmy, aby meble zagościły w wyjątkowych domach, stanowiąc tam centralny punkt. Były taką designerską perełką, którą chce się zachować na lata. Dążymy do tego, aby nasze produkty, obok funkcjonalności i wyjątkowej estetyki wzbudzały przede wszystkim ciekawość użytkowników, którzy będą mogli czerpać doznania na wielu płaszczyznach - doznania wykraczające poza pojęcie piękna danego przedmiotu, jego jakości i funkcjonalności – dodaje Katarzyna Kozłowska. 

Marka stawia też na zrównoważony, odpowiedzialny rozwój. Wierzy, że długowieczność jest ściśle związana z jakością, dlatego produkuje meble z najlepszych lokalnych materiałów. Ważne są dla niej dopracowane detale, ręcznie szlifowane elementy, dzięki którym możliwe jest wyczucie różnicy faktur czy trójwymiarowości elementów. ILUSI minimalistyczny, ale nietuzinkowy design, który nada charakteru pomieszczeniom i zachowa się w domach przez długie lata.

AQForm - "nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji"

– Nowa rzeczywistość wymusiła na naszych przestrzeniach pewne zmiany. Wkroczyła multifunkcjonalność. Okazało się, że blat kuchenny może być miejscem nie tylko do przyrządzania posiłków, ale do pracy i nauki. Czasem również bywa salonem kosmetycznym. Tak skrajne oczekiwania wobec przestrzeni wymuszają od niej pewnej elastyczności w kontekście oświetlenia. Dlatego tak istotne jest dzielenie światła na warstwy: ogólną, zadaniową, nastrojową i akcentującą. To one pomagają nam dostosować przestrzeń do aktualnych oczekiwań, wymuszonych konkretną sytuacją. Budują nastrój oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie – wyjaśniają projektanci polskiej, wielokrotnie nagradzanej marki AQForm (wcześniej znanej jako Aquaform Lighting Solutions), która tworzy minimalistyczne, ale charakterystyczne wzornictwo. Lampy AQForm potrafią skusić nie tylko fanów minimalistycznych opraw oświetleniowych, ale także profesjonalistów i kreatorów trendów. Marka ma silną pozycję na polskim rynku i jest wyraźnie obecna w wielu krajach Europy. Jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Dziś mocno wspiera architektów, specjalistów branży oświetleniowej i wielu innych użytkowników. 

 "Uszczuplanie form" w 2022 roku

Obecnie ciężkie materiały, takie jak stal czy aluminium, z których powstają oprawy oświetleniowe, są chętnie zastępowane przez tworzywa sztuczne, naturalne, a nawet karton. Wynika to między innymi z niższej temperatury pracy źródeł światła. Dlatego szuka się coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, z których projektanci nie boją się korzystać. Wielu z nich wciąż stawia na minimalistyczne rozwiązania, które od lat są bardzo modne. Proste, subtelne w formie, funkcjonalne oświetlenie, skrojone na miarę konkretnych potrzeb, doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, jak szynoprzewody. Nieustannie cieszą się popularnością w przestrzeniach prywatnych, jak też biurowych. To udowadnia, że funkcjonalność i elastyczność są w tym roku zdecydowanie na topie. 

Oświetlenie o kilku funkcjach

Dużą popularnością cieszą się również dekoracyjne rozwiązania marki AQForm, które łączą kilka funkcji np. lampa nocna z wejściem USB czy akustyczna oprawa pochłaniająca dźwięk. Tak nowatorskie połączenia zapewniają większą swobodę użytkowania oraz bardziej precyzyjnie odpowiadają na różnorodne potrzeby. 

Okrągły design 

Kiedyś lampy miały tylko uzupełnić aranżację wnętrza. Dziś do ich dekoracyjności dołączyła technologia. Dlatego oprawy o dużej mocy i dobrej ochronie przed olśnieniem cieszą się dużą popularnością. W tym roku nadal świetnie sprawdzają się okrągłe kształty. Pięknie wyglądają solo, jak również w rozbudowanej kompozycji.

Nowoczesne kule oświetleniowe.Nowoczesne kule oświetleniowe. Fot. AQForm

ÅOOMI - kolorowa ceramika do nowoczesnego wnętrza 

Kolory powróciły do wnętrz, coraz bardziej je lubimy, śmielej je dobieramy, zestawiamy. Dlatego w tym roku zdecydowanie większy nacisk kładziemy na przykuwające uwagę, ale nieprzesadne dodatki, a ich nie tylko naturalne, ale odważne barwy będą stanowić wizytówkę nowoczesnych aranżacji.

Przedstawiamy minimalistyczną ceramikę o różnorodnych kolorach i wzorach - ÅOOMI. Tworzą ją trzy koleżanki, które poznały się w szkole plastycznej - Patrycja Szymura, Sara Makuch i Kasia Sojka. Dziewczyny zaprojektowały też własną kolekcję tekstyliów i papeterii. W pracy twórczej inspirują się naturalnym, polskim krajobrazem.

Chcemy, aby nasze produkty były mieszanką funkcjonalności i piękna. Łączymy różne techniki gliny i glazury, aby tworzyć niepowtarzalne kolory i wzory we współczesnych, delikatnych i półprzezroczystych formach

– mówią projektantki ÅOOMI. 

Więcej o: