Maszyna do szycia dla początkujących - jak wybrać odpowiednią?

Karolina Kielak
24.02.2022 12:25
Marzysz o rozpoczęciu przygody z krawiectwem? Niezbędnym i podstawowym sprzętem jest oczywiście maszyna do szycia. Duży wybór urządzeń dostępnych na rynku nie ułatwia zadania. Niektóre modele będą idealne do nauki, inne sprawdzą się dla profesjonalistów. Wybierając urządzenie dla siebie weź pod uwagę swoje umiejętności i potrzeby. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając maszynę do szycia dla początkującego krawca.

Pierwsza maszyna do szycia

Wybór pierwszej maszyny do szycia to nie lada wyzwanie. Pierwszą kwestią powinno być określenie budżetu - to zdecydowanie zawęzi pole poszukiwań sprzętu. Maszynę do szycia kupimy w przedziale cenowym od 250 do nawet 5000 złotych. Warto także zastanowić się jaki typ asortymentu będziesz szyć, by dostosować do nich funkcje maszyny do szycia, a tym samym urządzenie. W zależności od typu materiału, który będziemy szyć na domowej maszynie powinniśmy wybrać rodzaj maszyny. Inny model sprawdzi się do szycia ubrań, pościeli i zupełnie inny do szycia np.: skórzanych sakiewek, torebek czy organizerów.

Istotną kwestią jest także częstotliwość wykonywania prac krawieckich. Jeśli szyć będziesz raz na jakiś czas, na własny użytek, wystarczająca będzie prosta i niedroga maszyna do szycia. Z kolei, jeśli szyciem zajmujesz się zawodowo warto wybrać bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Oprócz funkcji warto wziąć pod uwagę także zestaw ściegów.

Maszyna do szyciaMaszyna do szycia Fot. shutterstock

Rodzaje maszyn do szycia

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostępne są różne modele maszyn do szycia. Różnią się one instrukcją obsługi, mają inne zalety i wady, inny sposób działania. Wyróżniamy maszyny ręczne, mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe maszyny do szycia.

Maszyna do szycia ręczna jest najbardziej poręczna i przenośna. Możesz zabrać ją ze sobą wszędzie, mieści się w większej torbie. Sprawdzi się do zaszywania rozprutych szwów, prostych napraw i przeróbek krawieckich. Będzie ona odpowiednia do cienkich i grubszych materiałów, jest łatwa w użytkowaniu i nie zajmuje dużo miejsca.

Maszyna do szycia mechaniczna to idealny wybór dla miłośników tradycyjnego szycia. Jest zdecydowanie większa niż model ręczny, wymaga manualnego sterowania, bardzo przypomina klasyczne urządzenia. Jeśli nie lubisz nowinek technologicznych, ten model przypadnie ci do gustu. Model mechaniczny zasilany jest prądem, a napędzany silnikiem, który uruchamia się po naciśnięciu pedału, jest prosty i funkcjonalny. Mechaniczna maszyna do szycia umożliwia wykonywanie ściegów podstawowych oraz overlockowych. Będzie dobrym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem. Regulacja trybów pracy jest bardzo prosta - wystarczy ręczne sterowanie pokrętłami i suwakami.

Dla osób bardziej zaawansowanych dobrym wyborem będzie elektroniczna maszyna do szycia, z dużym wyświetlaczem. Urządzenie ma wbudowaną pamięć, użytkownik ma możliwość zapisywania sekwencji wzorów oraz dostosowywanie konkretnych ustawień dla ściegów.

Ostatnim modelem jest komputerowa maszyna do szycia, jest opcją zdecydowanie dla najbardziej zaawansowanych. Zautomatyzowane urządzenie najczęściej wykorzystywane jest w profesjonalnych szwalniach i sterowane specjalnym oprogramowaniem. Sprzęt zapamiętuje parametry szycia, dzięki czemu można do nich w dowolnym momencie wrócić. Komputerowa maszyna do szycia wyposażona jest w funkcję podpowiedzi dobierania ściegu, długości oraz szerokości. Pomimo zaawansowanej technologii urządzenie jest bardzo proste w obsłudze.

Maszyna do szyciaMaszyna do szycia Fot. shutterstock

Jaką maszynę wybrać dla osoby początkującej?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z krawiectwem zadbaj o to, by wybrać urządzenie, które będzie proste w obsłudze. Rozbudowane modele maszyn do szycia, z mnóstwem funkcji zdecydowanie się nie sprawdzą, ponieważ początkująca osoba nie będzie miała pojęcia jak je wykorzystać. Na początek najlepiej wybrać maszynę do szycia z podstawowymi funkcjami, które wraz z rosnącymi umiejętnościami będzie można rozszerzać.

Pierwsza maszyna do szycia powinna mieć ograniczoną liczbę ściegów - najlepiej wybrać model urządzenia ze ściegiem prostym oraz ściegiem do obrzucania. Przydatny okaże się także ścieg elastyczny lub zygzak. Regulacja szerokości i gęstości ściegu powinna być skokowa lub płynna. Istotna jest także zmiana położenia igły - najlepiej sprawdzi się zmiana od centrum stopki do lewej. Warto pamiętać, że im więcej maszyna do szycia ma funkcji, tym urządzenie będzie miało wyższą cenę. Praktyczna podczas szycia okaże się maszyna z nawlekaczem igły oraz nożykiem, który ukryty jest w obuwie. Najlepszym wyborem jest urządzenie z metalową płytką ściegową z podstawową podziałką oraz możliwość regulacji docisku stopki.

Maszyna do szyciaMaszyna do szycia Fot. shutterstock