W dobie technologii coraz częściej stawiamy na praktyczne i wygodne rozwiązania. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które do swojej pracy wykorzystują gorącą parę wodną, wyrzucaną pod dużym ciśnieniem. Na tej zasadzie działają nowoczesne odkurzacze, żelazka, mopy parowe, czyściki. Czyszczenie parą jest zdecydowanie skuteczniejsze, mniej szkodliwe dla zdrowia, a także wymaga użycia mniejszej siły niż wykonywanie domowych prac w tradycyjny sposób.
Na pewno wiesz jak trudne bywa czyszczenie zaschniętych plam, mycie okien po zimie, usuwanie zaschniętych i przypalonych miejsc na płycie kuchennej czy mycie płytek w łazience. Mdlejące ręce, mnóstwo wysiłku, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Na szczęście urządzenia do czyszczenia parą przychodzą z pomocą. Ogromną zaletą urządzeń tego typu jest brak konieczności używania detergentów do sprzątania. Mycie urządzeniami parowymi nie wymaga też siły i szorowania.
Warto wiedzieć, że gorąca para wodna jest w stanie usunąć niemal wszystkie widoczne gołym okiem zabrudzenia. Jak działają urządzenia parowe? Wystarczy napełnić zbiornik urządzenia wodą, a wtedy po uruchomieniu temperatura zaczyna rosnąć do 120 stopni Celsjusza. W zależności od typu urządzenia, parą wyczyścić można podłogi, okna, płytki, płytę grzewczą czy uprasować ubrania.
Ogromną zaletą czyszczenia parą wodną jest brak pozostawiania zacieków, plam i usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo usuwane są także mikroorganizmy, bakterie oraz alergeny niewidoczne dla ludzi gołym okiem. To bardzo praktyczne w domu, gdzie są alergicy i małe dzieci.
Urządzenie parowe Fot. shutterstock
Poniżej przedstawimy zasady działania i funkcjonalność wybranych urządzeń parowych.
Czyścik parowy to inaczej urządzenie nazywane oczyszczaczem parowym. Sprawdzi się on do mycia trudno dostępnych miejsc, precyzyjnego czyszczenia fug i płytek ceramicznych. Długi kijek zakończony spryskiwaczem pozwala dostrzec do wszystkich trudno dostępnych miejsc w łazience czy kuchni.
Przy pomocy czyścika parowego bez trudu i wysiłku umyjesz okna, elementy ze stali nierdzewnej oraz ceramiczne w kuchni - okapy, piekarniki, płyty indukcyjne, a także łazienki i toalety - lustra, fugi, ceramikę, baterie łazienkowe, armaturę, kabinę prysznicową oraz posadzki z kamienia, lastrico, marmurowe.
Czyścik parowy jest urządzeniem bardzo lekkim, w zależności od modelu waży 1,5 do 3 kg, a więc jest poręczny i wygodny w użytkowaniu. Pojemnik na wodę to najczęściej maksymalnie 0,5 litra, co powinno wystarczyć na 20 minut pracy. Wybierając czyścik parowy warto zwrócić uwagę, by sprzęt miał moc 1000 W.
Czyścik parowy Fot. shutterstock
Na pierwszy rzut oka mop parowy wygląda jak zwykły mop. Jednak obsługa sprzętu jest zdecydowanie przyjemniejsza. Urządzenia tego typu zyskały popularność dzięki braku konieczności bezpośredniego kontaktu z detergentami - szczególnie doceniają je mamy mające małe dzieci, chcące szybko posprzątać mieszkanie.
Mop parowy napędzany jest akumulatorem i wyposażony jest w specjalny pojemnik, pompkę i grzałkę. Woda nalana do pojemnika zasysana jest przez pompkę, a ta tłoczy ją na grzałkę. Woda podgrzewa się do temperatury wrzenia. Gorąca para, która wtedy powstaje, ułatwia usunięcie nawet najtrwalszych zabrudzeń z różnych powierzchni.
Większość modeli ma możliwość regulacji strumienia pary, dostosowując go do naszych bieżących potrzeb i powierzchni, którą czyścimy. Najczęściej spotykane są urządzenia zasilane z gniazdka, jednak dostępne są również bezprzewodowe.
Mop parowy Fot. shutterstock
Największym urządzeniem do czyszczenia parą są odkurzacze parowe, które wyrzucają parę wodną pod ciśnieniem do około 200 barów. Urządzenie ma spore wymiary i może ważyć nawet 10 kg. Odkurzacz parowy bez trudu poradzi sobie ze zbieraniem rozlanych płynów i praniem dywanów - to praktyczny sprzęt, gdy mamy w domu małe dzieci lub zwierzaki. Parowy model pomoże usunąć trudne zabrudzenia, zaschnięte, a także skutecznie umyć okna i usunąć zarazki i bakterie z dywanów, kanap, krzeseł tapicerowanych czy foteli.
Podobnym urządzeniem jest parownica, która wyglądem przypomina odkurzacz, jednak jest mniejsza, waży do 6 kg. Warto wybrać parownicę z różnymi końcówkami i nakładkami, które zwiększą efektywność czyszczenia. Dobrze jest także zwrócić uwagę na długi przewód sieciowy. Odpowiednia końcówka pozwoli wykorzystać parownicę do prasowania ubrań, usuwania tapety ze ściany, mycia liści roślin z kurzu, a także czyszczenia żaluzji.
Parownica Fot. shutterstock