Jak urządzić jadalnię? Mamy stylowe i praktyczne stoły, krzesła, ceramikę

Stylowe, wygodne, odpowiednio dobrane stoły, krzesła i ceramika potrafią stworzyć ciekawą stylistycznie i komfortową jadalnię, w której miło spędza się czas. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak ją zaaranżować, a także 18 niezbędnmych elementów jej wyposażenia.

Drewniane krzesła do jadalni.Drewniane krzesła do jadalni. Fot. Shutterstock

Jak urządzić jadalnię? W każdej powinien znaleźć się stół, krzesła i odpowiednia ceramika, która pozwoli na spożycie śniadań, obiadów czy kolacji. Wszystko powinno do siebie pasować, by z przyjemnością celebrować posiłki. Jadalnia to przestrzeń, w której spotykają się wszyscy domownicy, zacieśniają relacje i więzi rodzinne. Tu często też przyjmujemy gości, spotykamy się z przyjaciółmi, organizujemy rodzinne uroczystości. Dlatego warto, by jadalnia była nie tylko praktyczna, ale stylowa, zachęcała do spędzania tu czasu. Przedstawiamy modne i praktyczne elementy wyposażenia jadalni, które pomogą ją pięknie zaaranżować i stworzyć strefę o dużej funkcjonalności. 

Zastawa i naczynia do jadalni

Serwis obiadowy.Serwis obiadowy. Fot. Shutterstock

Pięknie zaserwowane dania zawsze smakują lepiej. Dlatego zastawa i naczynia odpowiednio dobrane do stylu jadalni, powinny znaleźć się w każdym domu. Od jakiegoś czasu modne stało się łączenie naczyń z różnych serwisów, od wielu marek. Dlatego polecamy tworzenie własnych kompozycji ceramicznych na stół. 

Stół do jadalni

Jadalnię powinny tworzyć wygodne i stylowe meble, dopasowane do aranżacji domu. Jaki stół wybrać? Oprócz designu, warto zwrócić uwagę na rozmiar i kształt. Jeśli w jadalni jest więcej miejsca, dobrym pomysłem będzie inwestycja w model rozkładany, dzięki któremu będzie można pomieścić nie tylko wszystkich domowników, ale również gości. O funkcjonalności stołu decyduje też ergonomia. Przyjmuje się, że optymalnie na jednego użytkownika musi przypadać minimum 60 cm na 40 cm.

Okrągły stół rozkładany z litego drewna.Okrągły stół rozkładany z litego drewna. Fot. Shutterstock

Krzesła do jadalni 

Styl i wymiary - to jest najważniejsze podczas wyboru krzeseł do jadalni. Nawet kilka centymetrów niedopasowania może zmniejszyć komfort podczas siedzenia. Blat stołu powinien być oddalony od siedziska krzeseł o około 26 cm, natomiast przestrzeń potrzebna, by je swobodnie wysunąć to minimum 50 cm od innych mebli. Do dużych jadalni sprawdzają się krzesła z zabudowanym oparciem i podłokietnikami. W mniejszych najlepiej wyglądają lekkie konstrukcje.

Kiedy jadalnia jest wielofunkcyjnym wnętrzem

W nowoczesnych projektach domów i mieszkań, jadalnia często nie jest osobnym pomieszczeniem, w którym spożywa się wyłącznie posiłki. Często łączy się ją z salonem i kuchnią. Dlatego w takim układzie, meble i dodatki wyznaczają wszystkie strefy. Powinny mieć zbliżone kolory. Jeśli jest to niewielkie wnętrze - dobrze sprawdzają się meble o lekkiej konstrukcji, optycznie powiększają wnętrze. Ważne jest to, by spełniały oczekiwania rodziny, były komfortowe i wygodne. Dobrze zaaranżowaną jadalnię definiuje dzisiaj to, jak długo i chętnie spędzamy w niej czas, właściwie o każdej porze dnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.