Dywaniki łazienkowe - są kwestie, na które warto zwrócić uwagę

W każdej łazience przyda się dywanik łazienkowy. Choć wydawać by się mogło, że to zbędny element - zapewni bezpieczeństwo, zwiększy komfort domowników, ale też udekoruje pomieszczenie i pomoże utrzymać w nim czystość. Jak wybrać idealny dywanik łazienkowy, jakie ma zalety? Na co zwrócić uwagę? Lepiej wybrać pojedynczą matę czy łazienkowy komplet? Podpowiadamy!

Dywanik łazienkowy - potrzebny czy jednak nie?

Płytki łazienkowe, szczególnie, jeśli nie mamy w łazience ogrzewania podłogowego, nie ukrywając nie są zbyt miłe w dotyku bosą stopą po ciepłej kąpieli. Wyjście z wanny lub z pod prysznica na miękki i miły materiał zagwarantuje zdecydowanie większy komfort, dodatkowo zapewni też większe bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że poślizgnąć się na mokrych płytkach w łazience nie jest trudno, a taki wypadek może mieć opłakane skutki.

Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami dywaników łazienkowych. Na pierwszym miejscu warto postawić swój komfort i bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, ochroni on stopy od chłodnej podłogi i umili codzienną higienę przed lustrem. Mały rozmiar sprawia, że materiał szybko wysycha. Dywanik sprawdzi się przy wannie, prysznicy, w pobliżu umywalki, ale też WC. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości - większość dywaników można prać w pralce w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.

Szenilowe dywaniki łazienkoweSzenilowe dywaniki łazienkowe Fot. shopee

Jaki dywanik łazienkowy wybrać?

Wybierając dywanik łazienkowy warto zwrócić na jakość materiału. W sklepach znajdziemy dywaniki z różnych materiałów. Najlepiej wybrać model, który doskonale będzie chłonął wodę. Najbardziej popularne są dywaniki łazienkowe bawełniane - znajdziemy je w różnych wzorach, kolorach oraz stylach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do aranżacji swojej łazienki. Bardzo łatwo można je wytrzepać, odkurzyć lub bez problemu uprać w pralce. Warto pamiętać o suszeniu ich po kąpieli, by uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Najlepiej wybrać dywanik łazienkowy z mikrofibry, który najszybciej wysycha.

Popularnością cieszą się także dywaniki łazienkowe piankowe, które są sprężyste, miękkie i mają właściwości amortyzujące. Taki dywanik jest chłonny i odporny. Warto wybrać model z dobrej jakości pianki, która zbyt szybko się nie pokruszy.

Warto mieć na uwadze, że dywanik powinien być przystosowany do wilgotnych warunków panujących w łazience. Najlepiej wybierać modele typowo łazienkowe, które nie tracą kształtu, ani nie odbarwiają się pod wpływem wody.

Dopasowanie rozmiaru i koloru dywanika łazienkowego to kwestia indywidualna. W małej łazience świetnie sprawdzi się okrągły dywanik łazienkowy. W łazience podłużnej dobrym wyborem będzie model w kształcie elipsy. Pamiętaj, że im większy dywanik, tym trudniej utrzymać go w czystości.

Dywaniki łazienkoweDywaniki łazienkowe Fot. shopee

Mata łazienkowa czy komplet dywaników?

W sklepach znajdziemy ładne, pojedyncze dywaniki łazienkowe. Będą one bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy położyć dywanik jedynie w pobliżu wyjścia z wanny lub spod prysznica. Jeśli zależy nam na dywaniku także przy umywalce, warto kupić 2 identyczne dywaniki, dzięki czemu łazienka będzie się spójnie prezentowała.

W dużych pomieszczeniach, ale też jeśli nie lubimy stawiać stóp na zimnej podłodze warto zainwestować w komplet dywaników łazienkowych. Trzy lub cztery dywaniki w różnych rozmiarach i formach, ale utrzymane w jednej kolorystyce lub stylu pozwalają na udekorowanie i wyposażenie całej łazienki. Dywanik najczęściej umieszczamy przy szafce łazienkowej przed lustrem, przy wannie lub prysznicu, ale też przy toalecie lub po prostu na środku dużej łazienki. Takie rozwiązanie zagwarantuje harmonijny wystrój i pozwoli w całej łazience podkreślić styl aranżacyjny.

Dywaniki do łazienkiDywaniki do łazienki Fot. shopee