Kwiaty do łazienki - jakie wybrać?

Karolina Kielak
02.03.2022 15:22
Rośliny to popularna dekoracja naszych mieszkań. Doskonale poprawiają jakość powietrza w domu, polepszają nastrój i samopoczucie domowników. Coraz chętniej decydujemy się także na rośliny w łazienkach, szczególnie tych, które urządzamyw duchu eko, wykorzystując drewnopodobne materiały. Nie wszystkie rośliny będą funkcjonowały w ciemnym i wilgotnym wnęrzu. Jakie kwiaty do łazienki wybrać? Mamy kilka top propozycji.

Kwiaty do łazienki - czy warto?

Kwiaty w łazience mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Jedni uważają, że łazienka to miejsce sterylne, gdzie zbyt wysokie temperatury oraz duża wilgotność nie sprzyjają zdrowemu wzrostowi roślin. Inni marzą o zaaranżowaniu przytulnej łazienki, w której miło będzie się zrelaksować dbając o higienę ciała. Kwiaty mają doskonały wpływ na ludzkie zdrowie. Powszechnie wiadomo, że rośliny zielone pomagają w skupieniu, wyciszają, poprawiają nastrój i oczyszczają powietrze. Zdecydowanie nie brakuje ich w biurach i pokojach dziennych. Coraz częściej jednak ustawiamy rośliny także w łazienkach. Rezygnujemy ze sztucznych dekoracji na poczet żywych kwiatów. Najczęściej kwiaty do łazienki wybieramy do wnętrz urządzonych w stylu retro, rustykalnym, boho, jednak pasują one nie zależnie od aranżacyjnego stylu. Bez wątpienia rośliny nadają wnętrzu niepowtarzalny styl i przytulny klimat, więc zdecydowanie warto wybrać kwiaty do łazienki.

Jedynym problemem jest fakt, że nowoczesne łazienki najczęściej pozbawione są okien i dostępu do naturalnego światła. Ciemność, duża wilgotność powietrza i wyższa temperatura to argumenty, które mogą skutecznie ostudzić nasz zapał co do hodowania roślin w łazience, jednak nie muszą. Na szczęście istnieją rośliny, którym tak trudne warunki nie są straszne. Wystarczy wiedzieć, na jakie kwiaty do łazienki warto się zdecydować.

Kwiaty do łazienkiKwiaty do łazienki Fot. shutterstock

Jakie kwiaty do łazienki bez okna?

Większość łazienek pozbawionych jest okna, co bywa problematyczne w doborze roślin do tego pomieszczenia. Jedną z alternatyw jest zamiana miejsc roślin - jeśli przez tydzień stoją w łazience bez okna, kolejny powinny spędzić w naświetlonym pomieszczeniu i odwrotnie. Ważne jest, by takie zabiegi stosować z roślinami, które odporne są na częste zmiany miejsc.

W ciemnych łazienkach sprawdzą się rośliny takie jak: Skrzydłokwiat, paproć, Sansewiera, Kroton, Zamiolulkas, Anturium oraz bluszcz.

Skrzydłokwiat jest pięknym kwiatem o dużej wytrzymałości, bardzo szybko poddaje się także regeneracji. Służą mu wilgotne i zaciemnione wnętrza. Kwiat doskonale oczyszcza powietrze z toksyn i jest mało wymagający w uprawie.

Kolejną propozycją jest Zamiokulkas, który doskonale odnajdzie się w łazience bez okien - wystarczy mu doświetlanie sztucznym światłem. Warto jednak pamiętać, że roślina ta nie lubi obfitego podlewania.

W ciemnej łazience sprawdzą się także paprocie, które lubią cień i półcień - nie lubią być wystawiane na bezpośrednie światło. Stała wilgotność, jaka panuje w łazience to dla nich dobre miejsce. Warto mieć na uwadze, że słabo jednak znoszą wysokie temperatury.

Dobrym wyborem będzie także Anturium - trwały, tropikalny kwiat o owalnych lub sercowatych i błyszczących liściach. Wysoka wilgotność powietrza świetnie mu służy.

W łazience bez okna odnajdzie się także Dracena, która jest mało wymagająca w uprawie, uwielbia wodę, a w zaciemnionych miejscach po prostu rośnie wolniej.

Kwiaty do łazienkiKwiaty do łazienki Fot. shutterstock

Jakie kwiaty do łazienki z oknem?

Wybór kwiatów do łazienki z oknem jest zdecydowanie większy. Dobierając rośliny warto jednak wziąć pod uwagę wielkość okna i ilość światła, jakie w rzeczywistości w ciągu dnia dociera do pomieszczenia.

W łazience z oknem od zachodu i południa dobrym wyborem będą rośliny światłolubne. Do takich należy Aloes, Alokazja, Róża Chińska oraz Kalanoche.

Alokazja jest rośliną, która uwielbia bardzo wilgotne miejsca i przede wszystkim jasne - zdobią ją podłóżne, jasne liście.

Róża Chińska wymaga dużo miejsca i dobrego oświetlenia, najlepiej rozproszonym światłem, by liście nie zostały poparzone.

Aloes nie lubi nadmiaru wody, ale służy mu wilgotne powietrze.

W łazience z oknem sprawdzi się także palma Areka o delikatnych liściach - warto pamiętać o częstym podlewaniu i zraszaniu liści.

W łazience z oknem od wchodu i północy doskonale sprawdzą się: Filodendron, Smużyna, Polea, Sansewieria oraz Difenbachia.

Kwiaty do łazienkiKwiaty do łazienki Fot. shutterstock