Puzzle to rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Mamy ciekawe propozycje

Jak spędzić długi wieczór w pojedynkę, w parze lub ze znajomymi w ciekawy sposób? Może przy wspólnym układaniu puzzli. To rozrywka, która nie ma limitu wiekowego. Układanie puzzli ma wiele zalet. Jakich? Wyjaśniamy! Wybraliśmy najciekawsze puzzle dla dorosłych.

Puzzle - świetna forma rozrywki i hobby

Z czym kojarzą się puzzle? Wielu z nas z pewnością z rozrywką dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Układanie puzzli to świetna forma rozrywki bez względu na wiek - sprawdzą się w przypadku maluchów, starszych dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Im więcej elementów, tym dłuższa zabawa, trudniejsza i wymagająca większej cierpliwości. Puzzle dla najmłodszych zaczynają się od 4, 6, 12 do 20-30 elementów. Dla dorosłych puzzle dzielone są na 500-600, 1500, 2000, 3000, a nawet 4000 elementów. Elementacja obrazków jest tutaj kluczowa, to ona odpowiada za trudność i pozwala dopasować układankę stosownie do wieku.

Układanie puzzli to zajęcie bardzo czasochłonne. Są osoby, które tego nienawidzą, bo układanki wydają im się nużące. Inni z kolei uwielbiają skupić się na puzzlach przy kubku ulubionej herbaty i spędzają na układaniu całe wieczory, kolekcjonują coraz trudniejsze obrazki.

Nowoczesne puzzle - propozycje redakcjiNowoczesne puzzle - propozycje redakcji Fot. empikfoto

Jakie zalety ma układanie puzzli?

Puzzle to nie tylko hobby i forma spędzania wolnego czasu. Układanki doskonale wpływają na ludzki umysł, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Regularne układania puzzli to przede wszystkim trenowanie koncentracji i skupienia się na jednej czynności. Puzzle bez wątpienia pomagają zapomnieć o otaczającym świecie, odstresować, uczą logicznego i strategicznego myślenia, a dodatkowo mają korzystny wpływ na trening pamięci i rozwijają pamięć wzrokową.

Układanie puzzli to także wzmocnienie wiary w swoje możliwości i satysfakcja z gotowego obrazka. Warto wykorzystywać puzzle jako rozrywkę już od najmłodszych lat - dzieci ćwiczą dopasowywanie wielkości, kształtów, łączenie elementów. Puzzle uczą maluchy cierpliwości i wytrwałości. Puzzle świetnie sprawdzą się także w przypadku osób starszych. Jak wiadomo, z biegiem lat zaczynają doskwierać problemy z pamięcią i choroby neurologiczne - puzzle pomagają opóźnić procesy utraty pamięci, demencji, choroby Alzhaimera. Warto również wspomnieć, że ludzki mózg podczas pracy produkuje dopaminę, która odpowiedzialna jest za proces uczenia się i zapamiętywania - poddając umysł kreatywnemu zajęciu zwiększamy ilość produkowanej dopaminy. Układanie puzzli to także wprowadzenie organizmu w stan spokoju i wyciszenia - oddech się wyrównuje, a tempo pracy serca oraz ciśnienie krwi się wyrównują.

Puzzle, Widok na FiordyPuzzle, Widok na Fiordy Fot. empikfoto

Puzzle - jakie wybierać?

Puzzle kupić możemy w księgarniach, sklepach z zabawkami lub przez Internet. Na rynku dostępny jest szeroki wybór układanek, dzięki czemu każdy znajdzie idealną dla siebie. Puzzle warto dostosować do wieku. Inne puzzle będą odpowiednie dla maluchów, inne dla dzieci w wieku szkolnym, a zupełnie inne dla dorosłych. Istotny jest poziom trudności, a z biegiem czasu i nowymi umiejętnościami warto podnosić poprzeczkę. Ważną rolę odgrywa także rozmiar elementów układanki. Dla dzieci najlepiej wybrać puzzle składające się z dużych elementów, dla dorosłych mogą być one drobne. Im większe doświadczenie osoby układającej puzzle, tym większy może być poziom trudności układanki.

Jakie motywy puzzli cieszą się największym zainteresowaniem? Zdecydowanie zdjęcia dużych miast, na przykład: Pragi, Nowego Jorku, Londynu. Dobrym wyborem są także pejzaże górskie, z nad morza, krajobrazy, jeziora, ale też zwierzęta. Miłośnicy filmów, komiksów czy gier znajdą na rynku także puzzle licencjonowane. Ciekawie prezentują się puzzle z obrazkami abstrakcyjnymi, inspirowane naturą czy malarstwem.

Puzzle personalizowane ze zdjęciaPuzzle personalizowane ze zdjęcia Fot. empikfoto

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.