Meble do ogrodu - z tych materiałów sprawdzą się najlepiej

Masz ogród, taras lub balkon? Podczas wiosenno-letniego sezonu nie powinno zabraknąć mebli ogrodowych, które pozwolą zaaranżować przestrzeń do relaksu z rodziną i przyjaciółmi. Dlaczego warto mieć meble ogrodowe, o czym pamiętać wybierając je? Sprawdziliśmy jakie meble ogrodowe najlepiej mieć w nadchodzącym sezonie!

Dlaczego warto mieć meble ogrodowe?

Zdecydowanie warto mieć meble ogrodowe. Niezależnie od tego czy jesteśmy posiadaczami dużej działki z ogrodem, mini ogródka czy jedynie balkonu - odpoczynek podczas słonecznego dnia na powietrzu to sama przyjemność. Rewelacyjnie będzie usiąść i wypić na wygodnym krześle lub kanapie poranną kawę, porozmawiać z domownikami, zorganizować grilla z przyjaciółmi czy poopalać się na leżaku. Warto pamiętać, by dopasować meble do architektury swojego ogrodu, działki czy tarasu oraz zadbać o odpowiednie dodatki: miękkie poduszki, koce, które zwiększą komfort wypoczynku.

Meble ogrodowe kupić można w komplecie lub pojedynczo. Wszystko zależy od tego jaką ilością miejsca dysponujemy, ile mebli potrzebujemy oraz jakich. Istotne znaczenie odgrywa także materiał ich wykonania - poszczególne modele mają swoje wady i zalety. Gotowe zestawy mebli ogrodowych są idealnie dopasowane - to najczęściej stół z kompletem krzeseł, kanapa ogrodowa ze stolikiem kawowym czy komplet leżaków. Świetnie sprawdzają się także huśtawki ogrodowe.

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. shutterstock

O czym warto pamiętać wybierając meble ogrodowe?

Wygląd mebli ogrodowych jest ważny, jednak to nie on odgrywa najważniejszą rolę. Wybierając meble ogrodowe warto zwrócić szczególną uwagę na wiele istotnych kwestii. Zakup mebli do ogrodu należy przemyśleć. Duże znaczenie ma ich materiał wykonania oraz wytrzymałość - muszą być to meble odporna na działanie czynników zewnętrznych, promieniowanie UV oraz wilgoć. Istotne jest, by meble posłużyły kilka sezonów, nie powinny więc blaknąć od słońca czy zmieniać swoją strukturę pod wpływem letnich upałów czy deszczy. Meble warto dopasować do miejsca, gdzie będą one ustawione - istotne jest podłoże, zadaszenie lub jego brak. Najbardziej odporne są meble metalowe, komplety wykonane z PVC oraz meble z technorattanu. Dobrym wyborem są także meble drewniane, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji oraz impregnacji. Na zadaszonym tarasie lub w altanie sprawdzą się meble do ogrodu rattanowe oraz wiklinowe.

Konstrukcja mebli powinna być stabilna, ergonomiczna oraz wygodna dla użytkowników. Warto także przemyśleć i znaleźć miejsce do przechowywania mebli po sezonie - przechowywane na zewnątrz zimą mogą ulec uszkodzeniu.

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. shutterstock

Jakie meble ogrodowe wybrać?

W sklepach stacjonarnych oraz Internetowych spotykamy meble do ogrodu wykonane z różnych materiałów. Są one mniej lub bardziej trwałe. Postanowiliśmy krótko przedstawić możliwości i zalety dostępnych mebli.

Największą popularnością cieszą się meble ogrodowe z technorattanu. Dlaczego? Są odporna na promienie UV - nie odbarwiają się, nie tracą swojego intensywnego koloru. Dodatkowo cechuje je odporność na śnieg, deszcz czy grad - śmiało można je myć wodą z węża ogrodowego. Oprócz tego nie wymagają one żadnej konserwacji, nie zawierają też toksyn, są przyjazne dla dzieci i alergików. Technorattan jest ekologiczny, podlega więc procesowi recyklingu. Meble z tego materiału są trwałe, z powodzeniem posłużą więcej niż jeden sezon.

Kolejną propozycją są meble rattanowe. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niemal jak technorattan, mają inną wytrzymałość. Meble rattanowe nie są odporne na warunki pogodowe, nie lubią wody - wymagają więc chowania podczas deszczu lub przykrywania folią. Rattan nie jest też odporny na działanie słońca.

Zainteresowaniem cieszą się meble wiklinowe - lekkie i trwałe. Wiklina jest materiałem łatwym w pielęgnacji - wyczyścisz ją kwaskiem cytrynowym lub wodą z octem. Meble śmiało można także malować.

Tradycyjnym wyborem są meble drewniane, które pięknie prezentują się niemal w każdym ogrodzie. Są ponadczasowe, stabilne, jednak wymagają konserwacji i schowania na okres zimowy do bezpiecznego miejsca. Warto jednak mieć na uwadze, że drewno jest twarde, wymaga więc miękkich poduszek, które zwiększą komfort wypoczynku w ogrodzie.

Jeśli szukasz bardzo trwałych mebli do ogrodu zwróć uwagę na meble metalowe. Solidna konstrukcja nie ma sobie różnych. Meble ogrodowe metalowe są odporne na warunki atmosferyczne, detergenty, uszkodzenia mechaniczne. Są też bardzo nowoczesne i elegancko się prezentują.

W sklepach znajdziemy także meble do ogrodu plastikowe. Nie są one jednak często wybierane. Owszem, są bardzo tanie, lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zmienne warunki pogodowe, jednak nagrzane w słońcu mogą nas poparzyć. Materiał jest szkodliwy dla środowiska.

Drewniane meble ogrodoweDrewniane meble ogrodowe Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.