Fotozeszyt - alternatywa dla fotoksiążki. Jakie są różnice?

Większość z nas uwielbia zbierać pamiątki, zbierać zdjęcia i po latach do nich wracać, przywołując najlepsze wspomnienia. Często opowiadamy rodzinne historie najmłodszym jej członkom właśnie podczas oglądania zdjęć, które przechowujemy w albumach czy fotoksiążkach. Alternatywą i nowym miejscem na zdjęcia jest fotozeszyt. Co to takiego? Czym różni się od fotoksiążki? Wyjaśniamy!

Jak przechowywać zdjęcia?

Zdjęcia dla wielu z nas stanowią bardzo ważną pamiątkę. Uchwycają wspomnienia, ważne momenty z naszego życia, wydarzenia, członków rodziny, przyjaciół. Ludzka pamięć z biegiem czasu może zawodzić, warto więc mieć alternatywę, która pozwoli powrócić do cennych dla nas wspomnień. Zdjęcia to doskonały sposób, by przypomnieć sobie twarze lubianych przez nas osób, emocje, dźwięki, ale też zapachy i wydarzenia. Przechowywanie zdjęć w formie elektronicznej: na pamięci telefonu, tabletu, laptopie, dyskach przenośnych może być zgubne. Urządzenie łatwo zgubić, może też ulec ono uszkodzeniu. Tradycyjne formy przechowywania pamiątek, takie jak zdjęcia są zdecydowanie najlepsze. Zdjęcia to namacalna forma. Albumy ustawione na regale w salonie świetnie się prezentują, są na wyciągnięcie ręki, a wspólne oglądanie zdjęć w rodzinnym gronie może być świetnym sposobem na spędzenie długiego wieczoru w miłej atmosferze.

Alternatywą dla albumów jakiś czas temu stały się fotoksiążki, które umożliwiły tworzenie historii w nieco inny sposób. Fotografie drukowane są na wysokiej jakości papierze i oprawiane w twardą okładkę, która zapewnia im bezpieczeństwo. Im więcej stron ma fotoksiążka, tym rozwiązanie jest droższe. Najczęściej też sami musimy taką fotoksiążkę zaprojektować, posegregować w niej zdjęcia, dodać istotne opisy czy sentencje. Kolejnym sposobem na przechowywanie zdjęć, prócz albumów i fotoksiążek stał się fotozeszyt.

FotozeszytFotozeszyt Fot. empikfoto

Fotozeszyt - co to takiego?

Fotozeszyt to nowy sposób na przechowywanie zdjęć. Wyróżnia go przede wszystkim miękka okładka, najczęściej o gramaturze 250g/m2 - okładka jest elastyczna, miękka, a jednocześnie odpowiednio trwała. Oprawa jest solidnie zszywana, a kartki ze zdjęciami wyróżnia gramatura 150g/m2 i błyszcząca faktura papieru. Fotoksiążka umożliwia zamknięcie wspomnień w kompaktowej formie. Fotozeszyty dostępne są w atrakcyjnej cenie i aż 3 wygodnych i poręcznych formatach: 15x20cm, 20x20cm oraz 20x30cm. Miękka oprawa fotozeszytu sprawia, że jest on poręczny, a przeglądanie jest łatwiejsze i bardziej wygodne.

Producenci fotozeszytów dbają, by jakość wydruków nie odbiegała niczym od wydruków w fotoksiążce czy wywoływanych tradycyjnie zdjęć. Zdjęcia umieszczane w fotozeszycie powstają za pomocą druku cyfrowego, dzięki czemu doskonale odzwierciedlają szczegóły fotografii i kolory. Jakość jest tak dobra, ze promienie słoneczne czy kurz nie zniszczą stron fotozeszytu.

FotozeszytFotozeszyt Fot. empikfoto

Czym różni się fotozeszyt od fotoksiążki?

Fotozeszyt bardzo przypomina fotoksiążkę, jest jednak zdecydowanie wygodniejszą i tańszą jej alternatywą. Ceny fotoksiążek zaczynają się od 50 złotych wzwyż, im większy format i liczba stron, tym cena wzrasta. Fotozeszyt możemy kupić już za około 20 zł, można w nim umieścić od 16 do 36 stron.

W fotozeszycie strony również zadrukowywane są dwustronnie, w wysokiej rozdzielczości. Kolejną różnicą jest sposób łączenia kartek - w fotoksiążce kartki sklejane są na grzbiecie, z kolei w fotozeszycie zszywane lub łączone spiralką. Fotozeszytu nie można obić skórą czy wykonać na okładce laserowego graweru, tak jak jest to możliwe w przypadku fotoksiążki.

FotozeszytFotozeszyt Fot. empikfoto

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.