Drewniane gry - wybraliśmy najbardziej popularne propozycje

W ostatnim czasie drewniane zabawki przeżywają prawdziwy bum. Kolorowe i grające bardzo często spychane są na boczny tor, a my coraz chętniej szukamy dla naszych maluchów ekologicznych zamienników. To właśnie drewniane zabawki i gry wywołują w nas dobre wspomnienia. Jakie zalety mają drewniane zabawki? Przygotowaliśmy propozycje drewnianych gier dla maluchów i starszaków. Zobaczcie sami.

Zabawki i gry z drewna - sentyment czy nowa moda?

Wybór zabawek na rynku jest ogromny. Różnią się one od siebie przeznaczeniem, kolorami, kształtami, materiałem wykonania. Po latach popularności zabawek i gier grających, świecących, migoczących przyszedł czas na wielki powrót do prostoty. Każdemu rodzicowi zależy, by zabawki pobudzały kreatywność dzieci, zachęcały do zabawy, zajmowały czas, ale też pozwalały na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Z całą pewnością nie jedna osoba z nas z sentymentem wspomina swoje zabawki z dzieciństwa, które choć bardzo proste mają w sobie mnóstwo uroku i wyjątkowości.

Zabawki i gry z drewna przeżywają prawdziwy rekonesans. Dlaczego? Przede wszystkim są one ekologiczne, zdrowe, biodegradowalne, ale też solidniej wykonane i zdecydowanie trwalsze niż zabawki plastikowe. Śmiało można powiedzieć, że modele plastikowe, na baterie, te które same się poruszają oraz grają znacznie ograniczają rozwój dzieci. Drewniane zabawki nie tylko kuszą klasycznym i ładnym designem - pomagają dzieciom odpocząć od bodźców, wyciszyć się, uspokoić i rozwijać wyobraźnię. Drewniane zabawki pozwalają na dowolność i modyfikację formy zabawy.

Kółko i krzyżykKółko i krzyżyk Fot. shutterstock

Jakie zalety mają drewniane gry?

Prócz drewnianych zabawek, ogromną popularnością cieszą się drewniane gry, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Są świetnym sposobem do spędzenia wolnego czasu dzieci i rodziców. Na rynku znajdziemy różne gry drewniane, które bez problemu możemy dostosować indywidualnie do wieku graczy. Drewniane gry dają możliwość połączenia ekologicznego stylu życia, nauki, zabawy, rozrywki.

Gry z drewna, w zależności od modelu umożliwiają naukę kształtów, kolorów, liter, cyfr, ćwiczą zręczność, koordynację i wspierają motorykę małą - to niekwestionowanie największe zalety. Mimo swojej prostoty drewniane gry są w stanie zaangażować wszystkich domowników. Warto również pamiętać, że wspólne gry i zabawy uczą rywalizacji i współpracy.

Drewniane gry są bardzo solidnie wykonane, mogą być intensywnie eksploatowane. Nie ma obaw, że jakiś fragment się oderwie, uszczypnie czy zostanie połknięty przez ciekawskiego malucha. Drewno jest trwałe, odporne na uderzenia oraz nacisk. Gry z drewna posłużą latami, śmiało można przekazywać je sobie wśród rodziny i znajomych. Dodatkową zaletą gier i zabawek drewnianych jest ich uniwersalność - tymi samymi mogą bawić się chłopcy i dziewczynki.

Gra DominoGra Domino Fot. empik

Drewniane gry - propozycje

Drewniane gry to świetna propozycja zarówno dla maluchów, starszych dzieci i dorosłych. Dla maluchów szczególnie polecamy drewniane układanki, klocki, sortery, drewniane kolorowe labirynty, gry typu memory czy domino.

Gry typu memory uczą rywalizacji, pomagają ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Dodatkowo poprawiają motorykę małą, koordynację ręka-oko, a także refleks. Memory sprawdzą się bez względu na wiek. Drewniane klocki, układanki czy sortery zajmą najmłodsze dzieci na długo. Świetnie sprawdzi się domino, pomoże w nauce liczenia.

W większej grupie mnóstwo frajdy może wywołać gra drewniana Jenga. To nauka koncentracji poprzez zabawę. Pozwala na analizę sytuacji, logiczne myślenie, planujemy który klocek warto wyjąć i gdzie go położyć. Zasady gry są banalnie proste, więc każdy sobie z nią poradzi. Jenga cieszy się ogromną popularnością szczególnie na imprezach.

JengaJenga Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.