Krzesło gięte Michaela Thoneta. Oto kultowy model z fabryki Fameg

Przedstawiamy najsłynniejsze krzesło Michela Thoneta. Podobno to na nim siedziało najwięcej ludzi na świecie. Nadal jego forma prezentuje się pięknie.

Krzesła gięte Michaela Thoneta.Krzesła gięte Michaela Thoneta. Fot. Shutterstock

Technologię produkcji krzesła giętego zapoczątkował w XIX wieku Michael Thonet – niemiecko-austriacki stolarz i pionier przemysłowej produkcji giętych mebli, który od 1842 roku mieszkał i pracował w Wiedniu. Rok wcześniej, w 1841 roku otrzymał patent na tworzenie tego rodzaju produktów. Natomiast w 1867 roku na Wystawie Światowej w Paryżu zdobył złoty medal za projekt krzesła giętego. 

Przedmiot bardziej elegancki, precyzyjniej dopracowany i praktyczniejszy nie został wytworzony jeszcze nigdy

– tak powiedział o najpopularniejszym, thonetowskim krześle nr 14 Le Corbusier, słynny architekt, pionier modernizmu, krytyk, teoretyk i publicysta z XX wieku.

Kultowe krzesła gięte Thonet: modele nr 14 i 14 KJKultowe krzesła gięte Thonet: modele nr 14 i 14 KJ Fot. Wikimedia Commons

Krzesło gięte nr 14 powstało w 1859 roku. Podobno na tym modelu siedziało najwięcej ludzi na świecie. W 1865 roku kosztował mniej niż butelka wina. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku produkowano aż 4 tysiące sztuk dziennie, a do 1930 sprzedano 50 milionów autoryzowanych egzemplarzy. Nie był to jednak jedyny tak świetny projekt krzesła, jaki wykonał Michael Thonet, na przykład krzesło gięte nr 1 zdobyło brązowy medal na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie w 1851 roku, a na następnej w 1855 – srebrny. 

Krzesła gięte nie przyjeżdżały z Wiednia, ale powstawały w fabryce w Radomsku

Od 1881 roku gięte modele krzeseł produkuje między innymi fabryka w Radomsku zwana dawniej Bracia Thonet, a dziś Fameg, którą otworzył Michael Thonet. To drewniane, stylowe i bardzo funkcjonalne formy. Po II wojnie światowej powstawało w niej około 60 procent produkowanych w Polsce mebli giętych. Taj jak kiedyś to i dziś, głównym materiałem do ich produkcji jest drewno leśne, w tym głównie bukowe. 

Krzesła gięte Michaela Thoneta.Krzesła gięte Michaela Thoneta. Fot. Shutterstock

Jak powstaje krzesło gięte? 

Drewno bukowe jest najpierw parowane w specjalnych parownikach (często ponad godzinę), w temperaturze ponad 100°C. To zwiększa jego plastyczność. Potem jest poddawane procesowi wyginania, ręcznie nadawany jest mu pożądany kształt i nakładana jest specjalna, stalowa taśma. Następnie krzesło umieszczane jest w aluminiowej formie, z pomocą odpowiednich śrub. Potem jest suszone, co utrwala kształt. 

Design krzesła giętego

Najpopularniejsze krzesła gięte mają nogi i oparcie wykonane z drewna bukowego, które jest wytrzymałe, trwałe i jako nieliczne - plastyczne, co ułatwia proces gięcia. Natomiast siedzisko jest plecione z trzciny rattanowej, z pomocą tzw. wyplatarki. Są też modele tapicerowane z konstrukcją z dębu, akacji, jesionu, modrzewia czy orzecha. To często modele o nowocześniejszych kształtach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA