Altana ogrodowa - czy warto ją budować? O tym warto wiedzieć!

KK
11.03.2022 15:46
Aranżacja dużego ogrodu to duże wyzwanie. Chcemy, by ogród był funkcjonalny, piękny i stwarzał warunki idealne do odpoczynku i relaksu. Jeśli masz możliwości warto pomyśleć o altanie ogrodowej, która pozwoli schować się przed słońcem, deszczem i spojrzeniami sąsiadów. Jakie zalety ma altana ogrodowa? Jakie kwestie prawne warto znać decydując się na jej budowę? Z czego zbudować altanę ogrodową? Sprawdziliśmy!

Altana ogrodowa

Według przepisów altana ogrodowa to niewielka konstrukcja umiejscowiona w granicach działki, budynek rekreacyjny. Służy głównie jako miejsce do wypoczynku. To doskonałe miejsce do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, miejsce do wspólnego spożywania posiłków, grillowania czy organizowania uroczystości. Dodatkowo altana staje się dekoracją ogrodu, jest elementem małej architektury każdej działki, na której zostaje wybudowana.

Niezależnie od rozmiaru zdecydowanie warto pomyśleć o budowie altany w ogrodzie, jeśli tylko mamy ku temu warunki. Mini budowla pozwala skryć się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, wypić w spokoju kubek ulubionego napoju, jednocześnie spędzić czas na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych. Relaks wśród zieleni, na świeżym powietrzu z całą pewnością ma mnóstwo zwolenników. Altanę ogrodową możemy wyposażyć o murowany grill, wędzarnię czy miejsce do zabawy dla najmłodszych.

Altana ogrodowaAltana ogrodowa Fot. shutterstock

Czy budowa altany ogrodowej wymaga pozwolenia?

Altana ogrodowa jest budynkiem. Mimo, że jej konstrukcja jest prosta, bardzo często jest drewniana i ażurowa nie można pozwolić sobie na budowlaną samowolkę. W niektórych przypadkach konieczne jest pozwolenie na budowę. W jakich? Od 2015 roku zmieniło się prawo budowlane dotyczące altan ogrodowych. Pozwolenia nie wymaga wybudowanie altany o powierzchni 25m2, ale obowiązkiem zainteresowanego jest zgłoszenie zamiaru budowy do właściwego urzędu miasta lub starostwa powiatowego, podając termin rozpoczęcia prac oraz ich zakres. Obiekt ogrodowej architektury musi posiadać do 5 metrów wysokości przy stromym dachu dwuspadowym lub do 4 metrów, jeśli dach jest innego typu. Warto wiedzieć, że na każdych 500m2 powierzchni działki można zbudować wyłącznie 2 altany. Jeśli po upłynięciu 2 tygodni od zgłoszenia zamiaru nie otrzymamy żadnego pisma, otrzymujemy zgodę na budowę altany w ogrodzie.

Jeśli planujemy budowę altany o powierzchni powyżej 35m2 konieczne będzie pozwolenia na budowę, a formalności będą bardziej skomplikowane. Naszym obowiązkiem jest złożenie wniosku z pełną dokumentacją, a na pozwolenie należy poczekać do 2 miesięcy. Jakie dokumenty są potrzebne? Niezbędne będą:

*projekt altany

*mapa sytuacyjno-wysokościowa (w skali 1:500)

*oświadczenia wynikające z przepisów prawa lokalnego

*oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.

Po otrzymanej zgodzie na budowę altany mamy obowiązek tydzień przed rozpoczęciem prac poinformować starostwo o swoim zamiarze.

Warto również wiedzieć, że pozwolenia nie wymagają niewielkie konstrukcje przenośne bez fundamentów, takie jak: pergole ogrodowe czy drewniane wiaty.

Budowa altany ogrodowej - ważne kwestie

Istotną kwestią dotyczącą budowy altany ogrodowej jest minimalna odległość od granicy działki, którą bezwzględnie należy zachować. Jakie to odległości? Jeśli na działce sąsiedniej umiejscowiony jest budynek w podobnej odległości od granicy altanę możemy wybudować 1,5 metra od granicy działki. Jeśli od strony granicy działki znajduje się ściana, która jest zabudowana i nie ma wejścia - odległość od granicy działki powinna wynosić 3m. Z kolei jeśli ściana od granicy działki planowane ma wejście lub okno, odległość od granicy działki musi wynosić 4 metry.

Altana ogrodowaAltana ogrodowa Fot. shutterstock

Z czego wybudować altanę ogrodową?

Najpopularniejsze są altany ogrodowe drewniane, ponieważ nie wymagają dużego nakładu finansowego, pasują do większości ogrodów stylistycznie i są ponadczasowe. Decydując się na altanę drewnianą warto pamiętać o umiejscowieniu grilla z dala od konstrukcji, by uniknąć ryzyka podpalenia. Drewniana altana jest w duchu eko - jest z materiału odnawialnego, jednak wymaga regularnej konserwacji i odnawiania, by posłużyła kilka lat.

Trwalszym rozwiązaniem będzie altana metalowa. Nie musi ona mieć całkiem prostej formy - na rynku dostępne są piękne, kute i zdobione elementy, które sprawią, że budowla będzie dekoracyjna. Metal odporny jest na działanie promieni słonecznych, blaknięcie, szkodniki, nie wymaga też częstych zabiegów konserwujących. Warto jednak pamiętać o regularnym malowaniu lub lakierowaniu, by zabezpieczyć powłokę przed korozją.

Najdroższym rozwiązaniem jest altana ogrodowa murowana z cegły lub kamienia. Budynek będzie zdecydowanie najbardziej trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Altana ogrodowaAltana ogrodowa Fot. shutterstock

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • malgorzatawylxxx

    Oceniono 1 raz 1

    Myśleliśmy o altanie, ale w końcu zdecydowaliśmy się na duży taras bezpośrednio sąsiadujący z salonem. Parkietlux nam dobudował zadaszenie z drewna, które chroni przed deszczem i słońcem, a mam oko na bawiące się dzieci bezpośrednio z okien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX