Panele ogrodzeniowe - szybki sposób na ogrodzenie posesji

Ogrodzenie posesji to bardzo kosztowna inwestycja. Im większa jej powierzchnia, tym większe wyzwanie finansowe. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny, a jednocześnie zależy Ci na ogrodzeniu działki, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa swojej rodziny pomyśl o panelach ogrodzeniowych. Jakie mają zalety? Jakie panele ogrodzeniowe warto wybrać? Wyjaśniamy!

Grodzenie posesji

Ogrodzenie posesji dla większości z nas to priorytet. Nie istnieją wymogi, które nakazywałyby, by każda nieruchomość miała ogrodzenie, jednak zdecydowanie zwiększa ono ludzkie poczucie bezpieczeństwa i pozwala na odizolowanie terenu prywatnego od publicznego. Posesję ogrodzić można już przed rozpoczęciem budowy, w jej trakcie lub po zakończeniu. Wejście niepowołanych osób na ogrodzony teren uznawane jest jako wtargnięcie. Ogrodzenie działki powinno być przemyślane - ważne jest, by odpowiednio komponowało się z budynkiem, jego otoczeniem, a także ogrodem. Istotna jest funkcjonalność, a także trwałość, warto zastanowić się jaki materiał sprawdzi się najlepiej.

Grodzenie posesji nie wymaga uzyskiwania pozwolenia, ani zgłaszania tego do urzędu. Warto jednak wiedzieć, że wysokość ogrodzenia nie może przekraczać wysokości 2,2 m. Niewskazane są ostro zakończone elementy, takie jak na przykład drut kolczasty na wysokości poniżej 1,8 m. Istotne jest także, by ogrodzenie nie stwarzało zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Bezwzględnie należy przestrzegać granic działki, ponieważ każde, nawet minimalne przesunięcie na działkę sąsiada stanowi naruszenie jego własności.

Panele ogrodzeniowePanele ogrodzeniowe Fot. shutterstock

Pomysłów na ogrodzenie posesji jest wiele. Ogrodzenie może być wykonane z siatki, drewna, kutych przęseł, kamiennego muru, gabionów, płyt betonowych, klinkieru, kamieniami czy cegły. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się panele ogrodzeniowe, składające się z gotowych modułów wykonanych z różnych materiałów.

Panele ogrodzeniowe - jakie są?

Panele ogrodzeniowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w sposobie grodzenia posesji. Są także rozwiązaniem wymagającym mniejszego nakładu finansowego - bez przepłacania mamy okazję ogrodzić działkę w modny sposób, a jednocześnie bardzo szybko. Panele ogrodzeniowe to gotowe panele wykonane ze zgrzewanego drutu, aluminium lub metalu. To zdecydowanie szybszy sposób grodzenia niż użycie siatki, której rozciąganie może przyprawić niemało problemów. Panele ogrodzeniowe są gotowe, dzięki czemu bardzo szybko można je zamontować bezpośrednio do słupków ogrodzenia, bez dodatkowych prac.

Panele ogrodzeniowePanele ogrodzeniowe Fot. shutterstock

Panele ogrodzeniowe - jakie mają zalety?

Ogrodzenie sprawia, że czujemy się na posesji bezpiecznej, to najlepsza ochrona przed intruzami, ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy odwiedzinami bezpańskich czworonogów. Płot pozwoli także na swobodną zabawę najmłodszych domowników, bez obaw, że wyjdą na ulicę. Ogrodzenia panelowe mają wiele zastosowań. Sprawdzą się do grodzenia domów jednorodzinnych nowoczesnych i tradycyjnych, osiedli, szkół, przedszkoli, żłobków, marketów, parków, a także obiektów sportowych i budynków użyteczności publicznej.

Istotny jest fakt, że panele ogrodzeniowe wykonane są z gotowych fabrykantów, co pozwala na szybką realizację i niższe koszty montażu. Wystarczy pamiętać o słupkach, do których panele będą montowane. Do zakupu paneli ogrodzeniowych zachęca także atrakcyjna cena i łatwa dostępność - kupić możemy je w niemal wszystkich marketach budowlanych oraz przez Internet. Warto również dodać, że ogrodzenie jest trwałe i solidne, nie straszna mu korozja, a montować można je zarówno na prostym, jak i pochyłym terenie.

Jakie panele ogrodzeniowe wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli ogrodzeniowych. Dzielimy je przede wszystkim na panele płaskie oraz przetłaczane. Płaskie panele ogrodzeniowe są zdecydowanie najtańsze - tworzone z połączonych ze sobą płaskich drutów. Drut jest sztywny i odporny na obciążenia mechaniczne. Taki rodzaj ogrodzenia ma oczka, co sprawia, że ogrodzenie jest ażurowe. Panele ogrodzeniowe przetłaczane maja dodatkowe przetłoczenia, które nadają panelom większą sztywność - im wyższy panel ogrodzeniowy tym liczba przetłoczeń wyższa, a ogrodzenie bardziej estetyczne i dekoracyjne. Jako ciekawostkę warto dodać, że druty w panelach ogrodzeniowych są bardzo trwale połączone, wytrzymują bez problemu obciążenia zewnętrzne, dzięki temu że podczas produkcji wykorzystywana jest technologia zgrzewania w wysokiej temperaturze.

Do grodzenia nowoczesnych posesji bardzo często wykorzystywane są panele ogrodzeniowe poziome wykonane z metalowych profili zamiast drutów. Tworzą one mniej przejrzyste ogrodzenie, dzięki czemu lepiej osłaniają posesję. Z takich paneli wykonywane są także bramy skrzydłowe i przesuwne oraz furtki.

Panele ogrodzeniowe kupić można w kolorze czarnym, brązowym, antracytowym. Niektórzy producenci oferują większy wybór kolorów, warto sprawdzić w sklepie.

Panele ogrodzeniowePanele ogrodzeniowe Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA